Чекаєш бронь, а отримав повістку? Як вберегти працівників від мобілізації, розповідає юрист

Чекаєш бронь, а отримав повістку? Як вберегти працівників від мобілізації, розповідає юрист
  • Випадок: Хлопці з «Промавтоматики» їхали на об’єкт встановлювати сонячні панелі в Хмельницьку область. По дорозі їх зупинили люди з ТЦК. На місці виписали повістки і відвезли до ТЦК в Хмельницький.
  • Там їх направили на ВЛК, після — вручили бойову повістку і мобілізували. Все сталося впродовж однієї доби. Вони чекали на бронь, а вже служать.

«Промавтоматика» визнана важливим підприємством для регіону, вони багато працюють на армію і мають право на бронь. Згідно законодавства — це 50% військовозобов’язаних працівників. Втім трапляються такі випадки, коли не дочекавшись броні тебе мобілізують.

— Це некомфортно і неприємно, але я радився з юристами — все в межах закону. У військовий час тебе можуть і призвати, відправити на ВЛК будь-де, — говорить керівник «Промавтоматики» Михайло Ганчук.

Стало швидше але є нюанс

— Раніше бронювання тривало три тижні, місяць, зараз через те, що обробляється величезний масив даних — два місяці. А в цей час, якщо тобі вручать повістку, — тебе заберуть. Втім запрацювала ДІЯ, де можна бронюватися онлайн, і займає це годину. І це добре, і частково вирішує проблему, — говорить Михайло Ганчук. — Тому випадок, про який йшлося вище, буде знівельований, якщо дійсно так швидко можна буде забронювати працівника.

Відео дня

Втім, через «ДІЮ» можна забронюватись тоді, коли ти оновив свої дані в «Резерв+». Це теж можна зробити без проблем, але там є нюанс: в «Резерв+» не всі дані, необхідні для бронювання, можуть підтягуватися, і це трапляється з 10-20% спеціалістів. Відповідно, якщо немає всіх даних, ми не можемо подати на онлайн бронювання, їх потрібно офлайн актуалізовувати. По новому закону, якщо бронюватися онлайн — ВЛК не потрібна, за умови, якщо всі твої дані коректні. Якщо дані некоректні, щось не підтягнулося — потрібно йти до ТЦК, оновлювати дані, проходити ВЛК і автоматично отримати всі підстави на бойову повістку.

От цей момент, за словами Михайла Ганчука, потрібно якось узгодити, можливо, надавати відтермінування. Тому він разом з іншими підприємцями готує запит до депутатів Верховної ради, щоб звернути увагу на це.

Що не так із бронюванням

За словами адвоката Жанни Грушко, єдиним правовим документом, який сьогодні визначає підстави для бронювання працівників, є постанова кабінету міністрів №650.

— І відповідно, сьогодні військовозобов’язані працівники залишаються дещо в підвішеному стані, тому що, коли на працівника оформляється бронювання, в цей час він не застрахований від мобілізації, — говорить адвокат і додає, що в нас діє стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з вичерпним переліком підстав, які дають право не мобілізовувати людину. Серед таких підстав — заброньовані працівники. Але доки у працівника немає рішення про бронювання, до того часу він вважається таким, що не має підстави для відстрочки.

Як захистити свого працівника

Спочатку документи на бронювання працівників направляються, наприклад, в обласну військову адміністрацію, яка потім їх направляє на мінекономіки. Також, за словами адвоката, такий пакет документів зі списком працівників повинен пройти через міноборони — отримати погодження генштабом, що вони мають не критичну або не унікальну військово-облікову спеціальність, тобто їх можна забронювати.

— Якщо ваші працівники отримали повістку, то фактично зберегти їх може лист, наприклад, з генштабу про те, що дійсно подання такого-то підприємства з такими-то працівниками знаходиться на розгляді, — говорить Жанна Грушко. — Або лист від мінекономіки про те, що дійсно пакет таких-то документів надійшов до них і перебуває на підписі або на погодженні в відповідному відділі міністерства. Щоб отримати такого листа, потрібен телефонний дзвінок директора вашого підприємства з проханням надати його. Такі листи беруться до уваги в ТЦК, хоча і носять рекомендаційний характер.

Скільки часу на все?

За словами Жанни Грушко, коли людина отримує повістку про уточнення військово-облікових даних, в подальшому буде направлення на проходження ВЛК, а далі бойова повістка.

— До моменту вручення людині бойової повістки, якщо в неї ще немає витягу з наказу про бронювання, допоможе лист з генштабу або з мінекономіки про те, що подання на такого працівника перебуває на розгляді або на підписі, — говорить адвокат. — Для того, щоб після отримання результатів ВЛК, бойову повістку не виписали наступним днем, а, наприклад, через тиждень — допоки орієнтовно не надійде рішення про бронювання.

Якщо працівник все-таки отримав повістку на відправку, його відкомандирували до навчального центру, і в цей час, наприклад, прийшло рішення про бронювання, він має право скористатися цим і оформити відстрочку. Але тільки в тому випадку, якщо він не включений до особового складу якоїсь конкретної військової частини.

За словами адвоката, після підписання бойової повістки готується мобілізаційне розпорядження — це список чоловіків, які їдуть у навчальний центр. Саме там їх відбирають у військові частини, і за великим рахунком, доки людина в навчальному центрі, її можна звідти забрати по бронюванню, якщо буде рішення (хоча термін перебування у навчальному центрі — місяць, у військову частину людину можуть відібрати за кілька днів, тож не тягніть, — авт.).

— До цього моменту у громадянина зберігається статус «військовозобов’язаний». З моменту включення його до особового складу, він набуває статусу «військовослужбовець», — говорить Жанна Грушко. — І потім вже підстави для звільнення інші та визначаються статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Мобілізовані військовослужбовці такої підстави на звільнення, як заброньований працівник, не мають. Тому потрібно дивитися на наявність інших підстав.


Читайте також:

Запустили проєкт обміну зрадників на полонених українців. Є вінницькі колаборанти

Ухилянти з Вінниці: спроба втечі за кордон з Одещини провалилася

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Павел Сметанюк

    Як захиститись від мобілізації... Як ви в тилу вже за*б*ли
  • Світлана Тимошенко

    Підарня , фашистські методи ,сміються з раші . Тут свої фашисти шастають

    Світлана Тимошенко reply Світлана Тимошенко

    Сергій Романов сміятися ,це як сказати ,я їх ненавиджу

    Сергій Романов reply Світлана Тимошенко

    Світлана Тимошенко а для чого сміятися з кацапів. У них границі відкриті, на службу тільки по контракту бажаючі. Поки товстий схудне, худий...

    Oleg Osipchuk reply Світлана Тимошенко

    Світлана Тимошенко 10000000000%

keyboard_arrow_up