На колишній вулиці Козицького (нині Оводова) заховалася між деревами незвичайна чотириповерхівка. Будинок під номером 58 має безліч архітектурного декору — «зірки» з «квітами» та «кубками» по всьому фасаду.
З зовнішньої сторони ще є два еркери, що виступають з самого будинку. Балкони, які зберегли свій автентичний вид, мають декоративні колони та фігурні «ніжки». Під дахом увесь будинок обрамлений смужкою з ліпнини.
Але «родзинки» дому ховаються всередині.
— Будівлю звели в 1956 році. Цей будинок був новацією в архітектурі на той час, — розказала пенсіонерка Алла Мазур. — У його будівництві намагалися використовувати шлаки, що, буквально, є відходами після згоряння вугілля. Тому основний корпус будівлі — це залізобетон. А стіни між кімнатами — це шлакобетон, який робили з вапна, цементу та шлаку. Ще чула, що під домом були катакобми. Вони прямують від католицького храму в напрямку річки Південний Буг.
У будинку є два під’їзди. Вони є наскрізними та мають входи як з зовнішньої частини дому, так і у внутрішнє подвір’я.
Збереглися автентичні перила, що прикрашені, чи то кованими «тюльпанами», чи «цукерками».
— Наш дім будували в 1955, здали в експлуатацію в 1956-му. Квартири досить великі, як на той час. Перекриття між поверхами з бетону, — розказав старший по будинку Микола Краківський.
Він розповів, що в будинку не має однокімнатних квартир. Тільки дво-, три- та чотирикімнатні. Мінімальна площа однієї квартири — 65 квадратів, а максимальна — 120 квадратів.
— При цьому, деякі квартири були комунальними: на дві, три родини, які отримували по одній кімнаті та користувалися спільною кухнею та санвузлом, — сказав старший по будинку. — Хоча кімнати є дуже просторими, наче у палацах.
На підтвердження своїх слів, чоловік запросив до себе додому. Показав залу, яка вражає своєю площею. А ще більше своєю стелею, яка сягає більше трьох метрів.
— Раніше для цього будинку працювала котельня. А тепер більшість квартир має індивідуальне опалення, хоча ще залишилися на централізованому, — сказав Краківський.
Утім, цієї «сталінки» не мало бути. Як сказав старший по будинку, її почали зводити в 1955 році. А того ж року в СРСР прийняли постанову «Про усунення надмірностей в проектуванні і будівництві», згідно з якою усувалися всі декоративні елементи, а будинки зводили за типовими проектами.
«Зовнішньо-показна сторона архітектури, багата великими надмірностями, характерна для сталінської епохи, тепер не відповідає лінії Партії в архітектурно-будівельній справі. Радянській архітектурі повинна бути властива простота, строгість форм і економічність рішень», — йдеться в цій постанові.
Утім, «сталінку» на вулиці Оводова, 58, ця постанова не зачепила.
— Так сталося, бо будували за вже затвердженим проектом, за яким звели житловий будинок у Харкові, — вважає старший по будинку Микола Краківський. — І дивіться, як гарно збудували — під дахом ліпнина не впала. Тільки еркери та балкони облетіли, бо там немає захисту від снігу та дощів. Те, що пластикові вікна та балкони повставляли — це сталося недавно, років шість-вісім тому зробили. Звісно, це порушення, адже будинок є пам'яткою архітектури. Але ніхто на це не дивиться.
Ще одна цікава особливість дому — його в народі називають «обкомівським». Ніби його будували спеціально для високих партійних чиновників Вінниці та Вінницької області. Старший по будинку Микола Краківський підтвердив, що частково це правда.
— З партійних тут мешкав перший секретар Вінницького обкому (Леонтій - авт.) Криворучко. Він жив на третьому поверсі, в 4-кімнатній квартирі, площею 120 метрів. У нього родина була велика, 6 чи 7 людей. Тому і таку квартиру дали, — казав Краківський. — Ще тут Олійник жив, з сектору пропаганди обкому партії. На четвертому — секретар обкому з сільського господарства Мазур. А з горкому тут жили Птущенко, інструктори організаціних відділів.
Через те, що в будинку жили чиновники, то біля дому чергувала міліція. Охорона була цілодобовою, але вхід для жителів дому був вільним.
— Уся вінницька партійна верхівка жила на Льва Толстого у двох будинках. Їх охороняли КДБ та міліція цілодобово, і у подвір'я зайти було неможливо, — розказала Алла Мазур.
Нинішні жителі — це пенсіонери. За словами мешканців, малих дітей немає, а найстарша дитина, що живе у будинку, вже старшокласник. І це накладає певні обмеження. Зокрема те, що пенсіонери не можуть вкластися у реконструкцію фасаду будинку.
— Зверталися ми до міськради, аби нам відремонтували паркан, бо його дуже повело. Але нам сказали, що зроблять за умови співфінансування — 30 на 70. Але ми навіть третину від суми не назбираємо, бо звідки ж гроші у пенсіонерів? — казав Микола Краківський. — Хотілося б, щоб і нам зробили реконструкцію фасаду, як це було з Соборною,101. Бо ми ж живемо у пам'ятці архітектури.
З 12 березня розпочали реконструкцію невеликого скверу, який раніше мав ім’я очільника Подільського ревкому Миколи Козицького. У мерії запланували облаштувати тут міні-зону відпочинку: з двома лавками, самшитами та новою тротуарною плиткою. І зараз сквер майже готовий.
Тут змонтували нову плитку, поставили лавки з ліхтарями та зробили основу під гранітну колону, яку має підготувати підрядник реконструкції скверу — товариство «Агропродсоюз». Нині робітники з компанії «Вінниця благоустрій» роблять новий підмурок навколо будинку, що на Оводова, 58.
Чорна колона, висотою 3,5 метра, є пам’ятником надання Вінниці Магдебурзького права (місто отримало право проводити вибори, торгівлю, суди тощо) у 1640 році.
Пам’ятка стояла у Вінниці до 1970-х, а потім колону відвезли у Павлівку, де вона стояла до наших часів. Аби повернути об’єкт у Вінницю, з міського бюджету перерахували 300 тисяч гривень Павлівській сільраді.
На реконструкцію скверу, який займає 21 квадратний метр площі, витратили 1,2 мільйона гривень. Раніше казали, що сквер з колоною презентують на День Європи, 18 травня.
Вас можуть зацікавити інші матеріали з цієї рубрики:
Фото в матеріалі: Михайло Курдюков
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Юрий Бондарук
Вася
Заробимо на нові хати
Порошок
Пушкин Александр reply Порошок