Як поєднувати навчання і роботу? Розповідаємо про індивідуальний графік навчання

- Багато студентів хочуть чим скоріш піти на роботу, щоб заробляти власні кошти.
- Та завжди стоїть питання: «Як поєднувати роботу з навчанням?»
- Розібралися, що таке індивідуальний графік навчання, та хто і як може його оформити.
Більшість здобувачів вищої освіти для того, щоб навчатися і працювати, обирають заочну форму освіти. Але що робити тим, хто на своїй спеціальності немає заочного варіанту. Або ті хто розуміє, що їхня робота, їм цілком дозволяє відвідувати пари, однак не завжди всі.
Це досить поширені проблеми серед студентів. В такому випадку, згідно зі статтею 62 закону «Про вищу освіту», особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право на участь у формуванні індивідуального навчального плану.
Цей пункт дає вам право на можливість самостійно формувати навчаний план. Сюди належить і право студента звернутись до декана з заявою про перехід на індивідуальний графік відвідування занять (або «вільне відвідування»).
А що ж таке індивідуальний графік відвідування занять?
Це право студентів, закріплено в Законі України “Про вищу освіту”. Ця можливість надається з першого навчального курсу. Причини вибору індивідуального графіка досить різні.
Але треба враховувати той факт, що можливість перейти на індивідуальний графік дають не всім. Адже питання щодо його оформлення регулюється відповідними положеннями та правилами, затвердженими університетом.
Тобто, якщо у вашому закладі в статуті прописані певні правила, стосовно того, хто і за яких причин може отримати цю можливість, то ви можете керуватися лише ним. Проте, якщо ви вважаєте свою ситуацію теж вагомою, щоб отримати індивідуальний графік, то варто спробувати його оформити. А як це зробити, розкажемо далі.
Хто може оформити індивідуальний графік?
Як правило, індивідуальний графік надають тим студентам, які працюють. Щоправда, бажано, щоб робота була за спеціальністю.
Особливий графік відвідування також можуть отримати студенти, які поєднують навчання з науковою роботою, спортивною та мистецькою діяльністю. Причиною може бути й декретна відпустка, або статус особи з особливими освітніми потребами тощо.
Таким студентам надається право не відвідувати лекційні заняття, виконуючи при цьому план навчального графіка нарівні з іншими студентами. Інколи індивідуальний графік дозволяє не відвідувати й семінарські заняття, виконуючи завдання вдома. Але вирішує це у будь-якому випадку адміністрація університету. Про індивідуальний план навчання йдеться в статуті, який можна знайти на сайті вишу.
Як оформити індивідуальний навчальний графік?
-
Для оформлення індивідуального графіка необхідно звернутись з письмовою заявою на ім’я декана, в якій обґрунтувати необхідність переведення на індивідуальний графік та запропонувати зручний для Вас графік відвідування занять.
-
До неї потрібно додати необхідні документи. (копію паспорта, довідка з місця роботи тощо).
-
Після того, як ви отримали дозвіл ректора, слід скласти індивідуальний графік навчання і погодити його з викладачами.
Але варто зауважити, що цей список може бути іншим, якщо у статуті вашого закладу прописані ще певні критерії. Крім того, важливим є те, що такий графік потрібно поновлювати кожного нового семестру.
Як влаштований індивідуальний графік у вінницьких вишах?
У Донецькому університеті імені Василя Стуса, такий графік навчання прописаний в статуті.
Отримати, його можуть всі ті самі особи, які вказані в загальних вимогах. Єдине, ваше працевлаштування обов'язково повинне бути пов'язане з вашою спеціальністю. Також, тут прописаний пункт, якщо ви здобуваєте вже другу вищу освіту, або паралельно навчаєтеся у двох вузах.
Вимоги до заяви на отримання Графіка теж відповідають загальним вимогам. А саме: заява на ім'я декана факультету, та документи, що підтверджують вашу потребу на переведення.
Якщо вам погоджують таке навчання, то декан видає розпорядження в якому інформуються про це викладачів.
У Вінницькому національному технічному університеті індивідуальний графік також розроблений в деталях і прописаний в статуті закладу.
Отримати можливість навчатися за таким графіком мають право студенти, які працюють (бажано за фахом), або мають дітей до 3-х років, або беруть активну участь у спортивному житті університету. Тобто ті самі вимоги, що є загальними.
Але в додаток, ще додатково у зв'язку з війною, за таким графіком можуть навчатися вимушено переселенні особи та ті хто знаходиться на окупованій території, чи території бойових дій.
Здобувач вищої освіти, який виявив бажання навчатися за Графіком, не пізніше перших двох тижнів з початку навчання повинен:
- написати заяву (на сайті університету є зразок)
- до заяви додати оригінали або завірені в установленому порядку копії документів, що засвідчують підставу (підтвердження) на отримання Графіку.
Далі, здобувач, який отримав Графік, узгоджує із викладачами відповідних навчальних дисциплін умови та терміни виконання навчальних завдань та інших видів робіт, визначених робочою програмою навчальної дисципліни.
Подібний Графік є ще у Вінницькому національному аграрному університеті.
Тут він також надається, цитуємо:
«З метою створення умов організації навчального процесу для студентів, які поєднують навчання з науковою роботою, спортом, мистецтвом, підготовкою за програмою офіцерів запасу, які навчаються в університеті одночасно за декількома освітніми програмами, поєднуючи здобуття вищої освіти на денній та заочній формах навчання; для студентів випускних курсів, які набувають виробничий досвід за фахом в межах дуальної форми навчання; вагітним студенткам та студенткам, які мають дитину віком до 3-ох років надано можливість навчатися за індивідуальним графіком відвідування занять, за умови успішного виконання індивідуального плану під керівництвом викладачів університету», — йдеться в повідомлені на сайті університету.
Тобто бачимо, що теж відповідно до загальноприйнятих норм.
У інших вінницьких закладах вищої освіти в статуті ніде не прописані вимоги чи взагалі можливості такого навчання. Але це не означає, що ви не можете там на нього претендувати.
Єдине, оскільки багато вузів не беруть цей пункт в законодавстві України до уваги, то може виникнути проблема з тим, на яких умовах, вам можуть дозволити формувати особистий Графік. Дуже добре, якщо ваш університет прописав такий варіант навчання, тоді ви слідуючи їхнім розпорядженням можете оформити індивідуальний графік навчання, якщо ж ні, то ви може для початку просто написати заяву до декана з проханням затвердити його для вас, оскільки маєте на те, поважну причину.
Це ваше право, і ви повинні про нього знати!
Читайте також:
Навчальний рік у вінницьких школах може закінчитися раніше 28 червня. Від чого це залежить?
Які спеціальності найчастіше обирають абітурієнти у вінницьких вишах? Визначили ТОП-3 професії
Рейтинг вінницьких вищих навчальних закладів 2023. Яка вартість навчання цього року?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6