Ганна Шаповалюк наприкінці вересня розпочала навчання у Вроцлавському національному університеті на факультеті математики та інформатики. Ми розповідали про Ганну у матеріалі Як безкоштовно навчатися у польському виші: досвід вінничанки.
Зараз дівчина живе у містечку Олешниця, що у передмісті Вроцлава.Там на двох з хлопцем винаймають квартиру. Обходиться це у 1000 злотих разом із комунальними послугами. — Це частина приватного будинку, у якому є одна кімната, своя кухня, ванна, туалет, окремий вхід. Кімната в гуртожитку у Вроцлаві коштувала би 400 злотих на місяць, — розповіла Ганна. — До університету дістаюся автобусом. Це займає приблизно 40 хвилин.
Ганна каже, що поїздка коштує 7 злотих у один бік. Але вона купує студентський пільговий проїзний за 125 злотих. Отже економить біля 50 відсотків на місяць.
Серед поляків у Ганни вже з’явилися друзі. Вони завжди радо допомагають. А особливо, коли виникає мовний бар'єр.
— Поляки завжди стараються допомогти. Інколи навіть за допомогою гри «Крокодил», — сказала вінничанка. — Вони хочуть спілкуватись, навіть виявили бажання вивчити декілька слів українською: «привіт» та «дякую».
За словами дівчини, труднощі також виникають, через недостатнє знання мови, а також різний рівень довузівської підготовки поляків. Поляки останні три роки школи вчаться у профільних класах, де вивчають лише потрібні предмети. А українці, які в останній шкільний рік вчать аж 17 предметів. Тому рівень знань з профільних предметів різниться. Не в бік українців.
Ганна Шаповалюк розказала про позитивні моменти свого студентського життя.
— Ми вивчаємо лише 5 предметів, самі складаємо розклад, завжди можемо отримати консультацію у будь-якого викладача, — пояснює дівчина. — Існує студентське братство, коли студенти-старшокурсники у свій вільний час допомагають першокурсникам. Студентка каже, що можуть допомогти не тільки знаннями, а й корисними життєвими порадами, надати моральну підтримку. Також існує група у фейсбуці, куди можна звернутись за допомогою і завжди її отримати.
Часу на відпочинок замало, але все ж таки Ганні поталанило. У Польщі живуть батьки її хлопця, Костянтина. Він теж із Вінниці, і уже третій рік навчається у Польщі. — До батьків ми часто приїжджаємо на вихідні. Там можна відчути себе як удома. Нас завжди гостинно зустрічають і смачно пригощають, — каже студентка. — Вроцлав дуже гарне місто. Тому інколи їздимо гуляти: були в аквапарку, віпочивали на найвищій будівлі Польщі, яка знаходиться у Вроцлаві, відвідуємо різні кав'ярні, і просто гуляємо.
Про Діану Грицишину ми розказували у статті Вінничанка виграла грант на навчання у Будапешті: це реально. Дівчина другий рік здобуває освіту у Будапештській бізнес-школі на спеціальності «міжнародні відносини». Проживає у кампусі університету, в студентському гуртожитку, тому може дозволити собі прокинутись за 10 хвилин до пари і вчасно прийти на заняття. Навчання забирає багато часу, до того ж дівчина почала працювати над своєю дипломною. Паралельно із університетом відвідує відкриті лекції, дискусії, зустрічі, організовані посольствами.
— Найкращий вид діяльності для мене — це зміна розумової праці на фізичну і навпаки. Тому після важкого розумово виснажливого дня я обов'язково йду в тренажерний зал або на йогу, — каже Діана Грицишина. — Зараз в Будапешті відбувається підготовка до Різдва та зимових свят, тому все прикрашене вогниками , які створюють атмофсферу свята. Тут відкривають відкриті ковзанки, тому обов'язково піду і буду регулярно кататись на ковзанах.
Студентка відвідує бібліотеку Парламенту, яка спочатку була заснована для членів угорського парламенту, а зараз там можуть займатись усі студенти. Бібліотека має значний фонд законодавчих актів та документації Європейського Союзу, тому більшість завдань, які Діана у ній виконує, стосуються права ЄС.
Діана розповіла, що 23 жовтня в Угорщині було національне свято — День Революції 1956 року. Це був час, коли угорці повстали проти комуністичного уряду, який правив країною. Хоча революція не принесла бажаних змін, угорці шанують тих, хто віддав своє життя за вільну Угорщину. Саме тому багато музеїв працюють безкоштовно і парламент відкривають для відвідувачів.
Цієї осені студентка відвідала чудове маленьке містечко Голоко, де збережена автентична архітектура Угорщини.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер