Ганна Шаповалюк наразі є студенткою Вроцлавського національного університету. Дівчина розповіла RIA/20 хвилин, який шлях потрібно пройти, щоб розпочати безкоштовне навчання у Польщі
Ганна замислилася над вступом у Польщу ще у 11 класі, але вирішила спочатку попрацювати над хорошим шкільним атестатом, потім вступила у Донецький національний університет на спеціальність «інформатика». Протягом першого року навчання у ДонНУ вивчала польську мову.
— Якщо випускники вінницьких шкіл бажають навчатися безкоштовно у Польщі, то, у першу чергу, потрібно подумати про хороший бал атестату, — розповідає Ганна Шаповалюк. — Чим кращий бал атестату, тим більше шансів. Серед студентів, які подаються на безкоштовне місце, проводиться конкурс.
Дівчина пояснила, що конкурс складається з таких частин: високий середній бал атестату, рівень знання польської мови хоча б В1 (а іноді вимагають і В2). А також навчальні заклади зацікавлені, щоб у абітурієнтів були олімпіадні місця чи якась додаткова активність з того предмету, на який вступаєш.
— Непогано, коли є олімпіадні місця з рідної мови, а також з профільних предметів. Все це додається до анкети і є запорукою того, що ти поступиш, — пояснила студентка.
Ганна почала цікавитися, де краще вивчити польську мову. У її класі 9 чоловік поступали у Польщу, тому було з ким порадитись. Дівчина звернулася у школу іноземних мов. І там знайшла дуже компетентну молоду викладачку з хорошим знанням мови і чудовою опікою — патронажем над абітурієнтами.
— Вирішила спочатку знайти такого вчителя, який і порадить, і буде патронувати. У жовтні 2016 року я почала вивчати польську мову, яку раніше тільки могла чути, можна сказати, що мій рівень був нульовим, — згадує Ганна Шаповалюк. — А перший екзамен з польської я здавала вже у червні і вийшла на рівень В2.
Викладач з польської допомогла Ганні знайти перелік вишів, куди можна спробувати вступити. Хоча і у фейсбуці студентка пізніше натрапила на статтю з посиланнями на навчальні заклади, де пояснювали, скільки місць виділяється і до чого готуватися.
— Дуже важливо, коли є небайдужа людина, яка може допомогти. Моя вчителька сказала, які потрібно подавати документи і у який час, вона сама заповнювала всі анкети, — каже Ганна.
Вінничанка вступала у два навчальних заклади у Кельце і Вроцлаві. Спочатку були екзамени у Кельценський університет. Вони відбуваються прямо у Вінниці, тому що Кельце є містом-побратимом Вінниці.
— До нас приїжджають викладачі з Кельце і самі приймають екзамен. Іспит відбувався у читальній залі бібліотеки ім. Тимирязєва. Був графік письмових і усних екзаменів, — розповіла Ганна. — Абітурієнти писали твір і складали тести з граматики. Щоб вибороти високі місця у рейтингу, важливо знати різноманітні ідіоми, мовні звороти, фразеологізми, сталі вислови, і це показує глибину знання польської мови.
Студентка сказала, що всі сидять в одній аудиторії, а викладачі спостерігають, усе відбувається чесно, списати неможливо. Потім комісія перевіряє роботи і виставляє бали. Наступного дня — усний екзамен, який складається з декількох частин. Потрібно розповісти про себе, чому ти вирішив стати студентом польського вишу. Також необхідно описати зображення і дати відповіді на додаткові запитання.
— Потім вивісили рейтинг і ми дізналися, що візьмуть 85 чоловік на навчання — усіх, хто складав іспит, — згадує дівчина. — Всі складають тести добре, на екзамени з поганим знанням мови не йшли. Просто потрібно захотіти подати анкету.
Ганна стала першою у рейтингу з усіх, хто вступав у Кельце. У неї була дуже сильна мотивація і бажання, днями і ночами вона вчила польську мову, спілкувалась із своїм хлопцем Костею, який вже на той момент два роки навчався у Польщі.
— Ми намагалися спілкуватися із ним польською мовою. Мені мова давалася легко, все-таки кохання теж допомагає у мотивації. Хоча кохання є у багатьох, а результати не всіх. Можливо, у мене хист є до вивчення мов, — вважає Ганна. — У Кельце навчання платне, але місто виплачує студентам з Вінниці стипендію 500 злотих, яка покриває ці витрати. А якщо є карта поляка, то навчання безкоштовне. А за успіхи у навчанні також можна отримувати по 800 злотих стипендії щомісяця.
У Вроцлаві екзамен платний, як розповіла вінничанка. Спочатку оплачується 90 євро, і якщо тебе приймають на навчання, то ще додатково сплачуєш 110 євро. Екзамен проходив у 2 етапи. Письмовий — на знання граматики. Екзамен відбувався онлайн, на нього давалося рівно 90 хвилин.
— Завдання приходять поступово. Спочатку дали завдання з граматики, потім забрали, далі інше завдання з розуміння мови — забрали, потім з писання, — сказала Ганна. — . Якщо ти не здав завдання вчасно, тобі воно не зараховувалось. Був нюанс з клавіатурою, яка не підходить для друку польською мовою, багато часу я витратила на те, що виправляла помилки. Коли ти пишеш, то це набагато швидше. Потрібно було продумати наклейки на клавіатуру, тоді було б легше.
Дівчина радить, що краще всього продемонструвати свій реальний рівень, який ти потім підтвердиш на усному екзамені. Щоб потрапити на усний екзамен, необхідно показати хоча б 42 відсотки знання мови у першому турі.
— Далі мені прийшло привітання і запрошення на усний тур. 25 червня був усний тур онлайн по Skype. Спілкування із викладачем з Польщі відбувалося один на один, — пояснила студентка. — Було цікаво. Мені дали три завдання і 5 хвилин на підготовку. Потім почали спілкуватися. Спочатку я розповідала про себе, далі — про переваги і труднощі іноземного студента у навчанні за кордоном.
Також Ганна каже, що по ходу бесіди з викладачем задавалися додаткові запитання про хобі, як вона живе і подібні. Наступного дня прийшли результати, що вінничанка набрала 11,5 з 15 балів.
— Далі я приблизно тиждень чекала результатів, але коли нарешті дочекалася, то подзвонила мамі сказати, що поступила, було стільки емоцій, я навіть плакала від радощів! — згадує Ганна Шаповалюк. — З 26 вересня у мене почалися адаптиційні дні.
Мене чекає три роки безкоштовного навчання у Вроцлавському національному університеті на спеціальності «математика-інформатика», гуртожиток надають, але ми з хлопцем вирішили знімати квартиру.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер