На школи та організацію навчального і виховного процесу завжди виділяються бюджети. Але практика показує, що саме батьки складаються на потреби садочків своїх дітей і шкіл. Нещодавно ми провели опитування, хто повинен закуповувати засоби захисту, антисептики та інші речі, потрібні для повернення до навчання в умовах карантину: місто, держава, чи ця проблема ляже на плечі батьків?
«Міський бюджет уже виділив кошти на антисептики та маски для шкіл. Батьки будьте обережні! Не здавайте кошти в кармани директорам шкіл!», — коментували батьки.
«Чергове відмивання грошей! Все одно повісять на батьків!», — ще один коментар з опитування.
Про справжній стан речей, ми запитали у вихователів, вчителів і батьків.
Педколектив Сутисківської спеціалізованої школи-інтернату, як можуть, тримають у належному вигляді старі приміщення навчального закладу, який до революції був графським маєтком. Перед новим навчальним роком проводять ремонтні роботи, готуються до зустрічі своїх гамірливих вихованців, а це біля 190 дітей з неповних та неблагодійних родин, які зараз відпочивають в літньому таборі на морі.
Новий навчальний рік в умовах карантину для інтернату буде непростим, говорять вихователі школи-інтернату. Менш ніж за два тижні починається навчання, а засобів захисту, дезінфекторів, безконтактних термометрів у них немає, і кошти не виділяють, щоб їх купити.
— Районний бюджет обмежений, живемо за рахунок спонсорів, — розповідає Інна Ніколюк, вихователь та координатор благодійних заходів школи. — На харчування для дітей гроші з бюджету виділяють, на ремонт — лише для вестибюля вистачило. Все інше — благодійники допомагають, самі просимо, або вони до нас з допомогою йдуть. Одні нещодавно канцтовари вихованцям закупили, інші — засоби особистої гігієни привезли: зубні щітки, пасти, шампуні, рушники, а також пральні засоби та електрочайники. Батьки вихованців їх спецшколи собі ради не можуть дати, не те що школі допомогти.
— Що говорити про дітей з інтернату, якщо, коли першачки в звичайну школу йдуть, їх батькам кажуть по 1200 гривень здавати на ремонт школи, — продовжує вихователь. — Моїй дочці сказали 300 гривень здати, бо ми раніше ремонт в класі зробили.
— У нас три спальних корпуси, де діти знаходяться і ночують. Ось туди б термометри, — до розмови долучається Тетяна Ольшевська, заступник директора з навчально-виховної роботи школи-інтернату. — А ще є школа, їдальня, тобто нам би п'ять безконтактних термометра не завадило.
У Вінниці нині функціонує 34 садочки з 55-ти. Решту закладів обіцяють відкрити до 25 серпня. Мер міста повідомив, що батькам здавати кошти на засоби дезінфекції не потрібно. Заклади цим забезпечені.
— Дійсно, усім необхідним наш садочок забезпечений, — говорить вихователька одного із ДНЗ міста Ірина. — Дезінфектори, рідке мило, паперові рушники, безконтактні термометри і разові рукавички у нас є в наявності. Батьки на це гроші не здають. Якщо засоби дезінфекції закінчуються, нам знову привозять.
Мама чотирирічного вихованця дитсадка Вікторія Коваль теж говорить, що кошти на засоби захисту не здавала.
— Ми приводимо дітей до двору садка, далі дитині безконтактним термометром міряють температуру і забирають в групу, — розповідає мама хлопчика, — паперові рушники і дезінфектори в групі є. Ми нічого не приносили.
Попри адаптивний карантин, школи Вінниці теж запрацюють, як і раніше 1 вересня. Однак в загальноосвітніх навчальних, як і в садках, мають застосовувати протиепідемічні правила — носити маски, міряти температуру та часто провітрювати приміщення.
Міський голова запевнив, що місто виділило гроші на деззасоби та засоби захисту і для шкіл, а це більше трьох мільйонів гривень. Мер пригрозив «жорстокою реакцією» на повідомлення про збір коштів з батьків на захист від коронавірусу.
— Поки здавати нам кошти ні на що не казали, — говорить мама 13-річної школярки Юлія Діденко.— В кінці серпня у нас буде зустріч з класним керівником, тоді дізнаємося.
Вінницький меценат Сергій Пліхта, який сам нещодавно розвозив в обласні школи-інтернати засоби дезінфекції, першого вересня поведе сина в школу в перший клас.
— Ми спілкувалися з майбутнім класним керівником сина, та поки питання про збирання коштів не піднімалося, — розповідає чоловік. — Знаю, що індивідуальні маски батьки мають придбати, бо діти на перервах в них будуть ходити. Про те, щоб здавати кошти на дезінфектори, поки не чув.
Викладачам вінницьких шкіл теж сказали, що всім необхідним в карантин будуть навчальні заклади забезпечені. Так, як у вчителів закінчуються відпустки, і вони починають виходити на роботу, директори рекомендують, щоб педагоги, з метою дотримання санітарних норм, в учительських не гуртувалися, а знаходилися кожен у своєму класі.
Читайте також:
Без урочистих лінійок. Яким буде карантинний навчальний рік у Вінниці
Мер Вінниці заборонив збирати гроші на антисептики в садочках і школах
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер