Як ні в чому собі не відмовляти на 10 рублів. Ціни та зарплати у Вінниці до революції

 • Що таке 10 гривень на початку ХХІ сторіччя? Дрібна купюра, яка майже нічого не коштує.
 • А 10 карбованців на початку ХХ сторіччя – вагома сума для звичайного вінничанина.
 • Століття тому низькооплачуваний чорнороб  заробляв у день трохи більше 1 карбованця
Як ні в чому собі не відмовляти на 10 рублів. Ціни та зарплати у Вінниці до революції

Як повідомлялося раніше, з 1 грудня в Україні змінився прожитковий мінімум. Ми зробили контрольну закупку, щоб подивитись, як орієнтовно може виглядати раціон вінничанина, що живе на цей мінімум один день. 

А які суми на життя витрачали наші земляки сто років тому? Зверніть увагу, що ціни наведені для минулого року і порівнюються з 1916-м. По завершенні 2017 року ми ще раз порівняємо суми.

Переважна більшість жителів Вінниці до революції працювала ремісниками, крамарями, службовцями державних, кооперативних та земських установ, займалися дрібною комерцією. Більш заможні верстви населення були представлені власниками підприємств, магазинів і доходних будинків, присяжними повіреними та й просто спадкоємцями шляхетних і купецьких родів.

Найменше заробляла прислуга та поденні працівники з числа, переважно, колишніх селян. Місячний дохід їх становив 5–10 карбованців. Працювали вони по 10–12 годин на добу. Дрібні службовці отримували близько 20 карбованців, фабричні робітники та будівельники — 15–30 карбованців, залежно від кваліфікації. Дипломовані фахівці мали набагато більший дохід.


Вчителі заробляли 35–60 карбованців, лікарі, адвокати або інженери, знову ж таки, залежно від посади і досвіду, — 80–100 карбованців. Прибуток банкірів та фабрикантів обчислювався тисячами. Що міг дозволити купити собі на базарі, або в лавці на 10 карбованців вінницький робітник у 1916 році? На ці гроші можна було годувати велику сім’ю, не відмовляти собі в м’ясі та маслі. Хліб до літа 1916 року коштував 14 копійок за буханець, кілограм м’яса — від 50 копійок, масла — 1 карбованець за кілограм.

Оренда пристойних квартир у дореволюційній Вінниці починалася від 20 карбованців на місяць, плата за навчання у гімназії становила 50 карбованців на рік, гарний костюм можна було купити за 30 карбованців, дрова для опалення — по 12 карбованців за сажень (1,8 метра). Дорогим було навчання, особливо у приватних закладах. Так, для учениць молодших класів жіночої гімназії Драганової плата складала 150 карбованців, а для старшокласниць — 200 карбованців на рік.

 

Коментарі (8)
 • орест ябцьо

  1карбованець кіло м"яса, а зараз 140грн., пенсіонер теж може так само купити за місяць 10 кг. м"яса, то в чому проблема, а різнороб відповідно 20 кг. м"яса.
 • Daily

  На фото золотий червонець ще може автор розкаже  що в кожного було по жмені таких монет.
 • Алина

  Менше, ніж за 80 гривень за кг курка може бути: 3-5-річна, яка вже погано несеться  і вигідніше зарізати, аніж годувати, і йде лише на холодець; курка, яка щойно здохла, але хазяйка встигла ошпарити кип'ятком і розпатрати, поки не охолола. Бо продати по 60-65 грн здорову молодушку = ще доплатити покупцеві. А масло не може бути дешевше 150 грн/кг. Не слухайте комінарця!
 • Alexander Kominarets

  У 1980 році своїми спогадами зі мною поділився один старий єврей,який в 20-х роках працював в райкомі комсомолу в Тульчині.Так ось,його заробітна плата складала 25 крб. а курка на базарі коштувала 25 коп.

  Алина reply Alexander Kominarets

  ви хочете сказати, що селяни на базарі завищують ціни на курей? Нічого подібного. Курам до 2-3 місяців дають зерно, а далі замість води наливають помиї, варять малу або в'ялу картоплю і т.д. Ті, хто часто торгує на базарі, беруть їжу курам і свиням ще й з смітника (звісно проварюють). І при цьому всьому заробляють на 1 тушці до 5 гривень.

  Алина reply Алина

  Тушка курки, яка ще не неслась, повинна коштувати не менше 150 гривень. Інакше тримати їх чистий збок. Ввечері ще бігала, а на ранок вже холодна, після того, що її і ліками пропоювали, і відро круп згодували...
18:49 На Данила Нечая зник помаранчевий «хлопчик». Чи потрібні вони взагалі? 17:40 “І знову циклон. І знову - складна погода”: синоптик про погоду на найближчі дні photo_camera 17:35 Чоловіка, що напав на вінничанку з молотком, один суд виправдав, інший засудив 16:40 Поблизу Немирова за 134 мільйона гривень відремонтують об’їзну дорогу 16:37 На Кубку Поділля нагородили найкращих легкоатлетів Вінниччини 2017 року photo_camera 16:32 На розі Келецької та Космонавтів увімкнули новий світлофор. Третій у районі цього перехрестя play_circle_filled 16:06 На три роки відклали обов'язкове встановлення лічильників на газ 15:41 Цеглою розтрощили автомобіль активісту під Вінницею 15:37 Лобове зіткнення у Гуньках: Chevrolet в’їхав у маршрутку 14:46 Тролейбуси на "Корею". Вінничанка збирає голоси на підтримку ідеї photo_camera 14:14 «30+1 ідея для містa»: канатна дорога через річку Південний Буг photo_camera 12:51 Дівчата перемагали юнаків у перетягуванні канату 12:43 Велобіатлон «Доганяйко»: вінничан запрошують на новорічні комбіновані фан-змагання photo_camera

На Вінниччині з дому втекла 16-річна дівчина. Вона на зв’язку, але не каже де є.

play_circle_filled

Аварія сталася сьогодні, 19 січня, приблизно о 15:00; Водій «ВАЗ 2108» загинув на місці; Зараз на Немирівському шосе...

photo_camera play_circle_filled

Капітану поліції, старшому інспектору відділення забезпечення автотранспортом Юрію Залєвському зробили усне попередження...

photo_camera

Вінничанин зателефонував до матері, попрощався та повідомив - йде різати собі вени. Перелякані рідні поїхали шукати хлопця....

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up