Був парк і каскади ставків. Як нині виглядає палац Святополк-Четвертинських під Томашполем
- Палац Четвертинських в Антополі побудували у кінці 18 столітті на замовлення Яна Четвертинського. Це один з небагатьох палаців у Вінницькій області, який так добре зберігся. Зараз тут розташовується психоневрологічний інтернат.
За 120 кілометрів від Вінниці таїть свої історії маленьке село Антопіль. В ньому добре зберігся палац князів Четвертинських, з чудовим мармуровим фонтаном при вході.
Рід князів Святополк-Четвертинських походить з Волині, генеалогічні дерева вказують на те, що вони є нащадками славних Рюриковичів. Хоча більшість володінь Четвертинських знаходилися на Волині, однак одна гілка роду непогано облаштувалася на Поділлі.
Що стосується Антополя, то все почалось з парку. Брацлавський каштелян, Антоній Ян Непомуцен Святополк-Четвертинський, що володів тутешніми землями, в 1780-х роках закладає тут чудовий парк. Заснований він був на основі лісового масиву, і досі в парку є велетні-ясени, яким по 300-400 років. Крім ясенів, цілі гаї утворюють сосни, дуби, в’язи та каштани. Ландшафт прикрашали каскади ставків з містками, мармурові сходи, лави та скульптури, — картина вимальовується райська.
У парку, на пагорбі Четвертинський будує, як власну резиденцію, класицистичний палац, завершення якого припадає на 1830 рік. Парадний фасад має галерею з іонічними колонами. Перед фасадом — мармуровий фонтан. Того ж року князь помирає, у поважному віці, 86 років.
В кінці 19 століття палац викуповує Кароль Ярошинський (до речі, сімейна резиденція Ярошинських знаходиться неподалік у містечку Тиврів) — тодішній крупний підприємець, банкір та власник багатьох цукрових заводів.
Ближче до кінця XIXст, Ярошинський добудовує палац, додавши до нього з боків два одноповерхових флігелі в неоренесансному стилі. Вже на початку XXст. до ансамблю додаються господарчі споруди: стайня, льодовик, гараж, голубник, склад, сторожка та брама.
На сайті Україна інкогніта розповідають, що в палаці збереглись мармурові каміни та вишукана ліпнина. А ще є легенда, що з палацу і до сусідньої Марківки веде підземний хід.
В 1917 році будівля переходить державі. В радянські часи палац перетворили в будинок відпочинку, потім тут розмістили будинок престарілих, а з 1986 року — психоневрологічний будинок-інтернат, що діє донині. До речі, за установою закріплено 66 га с/г земель, є свій власний млин, крупорушка, пекарня.
Можна сказати, що цьому палацу пощастило, на відміну від багатьох інших палаців, садиб, які перебувають в напівзруйнованому чи зруйнованому стані.
Стан будівлі хороший, оскільки проводяться ремонти і за пам’яткою доглядають. Довкола розкинувся чудовий доглянутий парк. Палац для відвідувачів, на жаль, закритий, оскільки в ньому знаходиться медична установа, однак оглянути парк і палац зовні можна в будь-який час.
Читайте також:
У палаці Чарномського був ліфт. Розповідаємо про нашу копію американського Білого Дому
Немирівський палац княгині Щербатової: історія від маєтку до санаторію з пророцтвом, що здійснилося
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Олег Скуфінський
Tetiana Kravchuk
Петр Тризна
Наталія Сличук
Наталія Сличук reply Наталія Сличук
Люба Мошняга reply Наталія Сличук