Екопікнік: скільки коштує бути свідомим на природі?

Екопікнік: скільки коштує бути свідомим на природі?
Як відпочити та не зашкодити природі?
  • Влітку чимало людей збираються на природу, аби влаштувати пікнік, провести час з близькими та відпочити від міського шуму.
  • Останніми роками тема екології хвилює все більше людей. Ми починаємо замислюватися про непотрібне сміття, яке так чи інакше опиняється в наших домівках.
  • Журналісти «20 хвилин» дізналися, чим можна замінити звичні нам пакети, вологі серветки та одноразовий пластиковий посуд не лише в побуті, а й на природі.
  • А заразом перевірили, скільки це коштує.

Похід або пікнік на природі — це, мабуть, один з найдоступніших видів дозвілля. Поїздка до лісу, річки чи озера дозволяє без особливих витрат розслабитися і відпочити від буденності. Як зробити, щоб відпочинок вдався і заразом не нашкодити природі, ми дізналися в екоактивістки Марії Ошовської.

Перш за все, Марія рекомендує заздалегідь подбати про список речей, які візьмете з собою на пікнік. Це спорядження, їжа, посуд та організація якогось дозвілля — наприклад, бадмінтон.

Вогнище: бути чи не бути?

Розводити багаття на місці, де його раніше не було не варто, оскільки той клаптик землі залишиться випаленим назавжди і там більше нічого не виросте. Якщо ви плануєте смажити щось на вогні, можна взяти з собою гриль або ж пошукати місце, де люди вже розпалювали вогнище.

Відео дня

— Взагалі вогнища — це не найкраща ідея, яка пов'язана з багатьма ризиками, але якщо навіть його й палити, то точно не спалювати у ньому відходи, — каже Марія Ошовська.

Марія пояснює, що під час спалювання пластику виділяються небезпечні гази, які з повітрям розповсюджуються на великі відстані.

— Окрім того, під час спалювання пластику в землю потрапляють канцерогени й важкі метали. Вони йдуть у ґрунтові води, а потім потрапляють у воду, яку ми споживаємо. Це небезпечно не лише для природи, а й людини, — підкреслює активістка.

Обирати багаторазовий посуд

Більшість з нас для економії місця та зменшення ваги звикли купувати на природу одноразовий пластиковий посуд. Однак варто зауважити, що вироблений він з поліетилену, який, на жаль, переробити неможливо, а відтак фінішна пряма таких тарілочок, виделочок та стаканчиків завершується на сміттєзвалищі. Тому варто розглянути альтернативу.

— Є багато інших варіантів, як замінити одноразовий посуд. Наприклад, легке алюмінієве приладдя, гарні глиняні або порцелянові посудини, можна знайти щось із бамбуку або інших органічних матеріалів. Якщо нічого з цього не підходить — то багаторазовий пластиковий посуд все ще краще одноразового, — каже Марія і радить пакувати всі необхідні для пікніка речі не в пакети, а в рюкзак чи корзинку.

Окрім того, екоактивістка зазначає, що на природі можна відмовитися і від звичних нам всім вологих серветок, які виготовлені з пластику, а отже — вони не переробляються. Те ж саме стосується й пластикових скатертин, які не пропускають вологу.

—  Альтернатива вологим серветкам  — це вода з собою у пляшці, наприклад. А сісти можна на будь-що, чого дужа забажає: тканинні підстилки або коврики, карімати тощо. Головне, аби використовувалось не один раз, — наголошує дівчина.

Любити їсти та компостувати. Постфактум

Коли збираєтеся на пікнік, варто захопити з собою сміттєві пакети, аби ваше місце відпочинку на природі не перетворилося на смітник по завершенню відпочинку. Якщо ви не сортуєте сміття — це мінімум, який можна зробити для чистого довкілля.

Марія Ошовська також рекомендує звертати увагу не лише на продукти, які плануєте брати з собою, а й на їх пакування.   



— За можливості варто відмовитись від м'ясних продуктів і тих, пакування з яких важко чи неможливо переробити. Наприклад, вакуумна упаковка від сиру чи ковбаси. Обираючи їжу, варто надавати перевагу сезонним та локальним продуктам і оцінювати, який слід залишає їхнє виробництво та доставка. Умовно кажучи, краще купити з рук у якоїсь бабусі помідори на базарі, ніж ті, що привезли з Туреччини в супермаркет, — говорить вона.

Марія також наголошує на тому, що органічні відходи варто кинути в домашній компост (якщо такий є) або закопати поруч на природі. Органічні відходи — це залишки їжі, які зазвичай викидаються у відро для сміття, а потім на смітник. Здебільшого це залишки від овочів, фруктів, зелені, зів’ялі квіти й листя, які насправді можна просто використати з користю для довкілля, заривши в землі. Щоправда, із залишками м’яса чи риби так робити все ж не варто.

Ціни на екотовари

Цього разу ми вирішили перевірити, скільки ж коштують альтернативні варіанти посуду та інші необхідні речі для пікніку в розрізі екосвідомості.

В інтернеті є чимало екологічних виробів, створених з кукурудзяного крохмалю чи пшеничних висівок. Особливістю посуду, в складі якого є природні компоненти, є те, що його можна не лише використати як потенційне добриво для рослин (якщо закопати), а й з’їсти.  

Щоправда, такий посуд дорожчий у порівнянні з пластиковим. Наприклад, комплект із п’яти глибоких тарілок, вилок, ножів та ложок коштує в межах 135-145 грн. Період розкладання такого посуду в умовах компосту триває близько 30 днів за рахунок натурального складу.

Комплект одноразових дерев’яних столових приборів на п’ять персон коштує в межах 55 грн. При цьому завжди можна зекономити та взяти з собою посуд та столові прибори з дому. А наскільки це зручно та вигідно — вирішувати вам.

Еко-пакети для сміття в залежності від кількості в рулоні коштують в межах від 95 до 559 грн. В основі пакетів — натуральна сировина (кукурудзяний крохмаль), тому після використання вони повністю розкладаються в умовах компосту.

Складаючи продукти, можна скористатися пластиковими контейнерами, які можна використовувати багато разів і після пікніка. Хоч такі контейнери є ледь не в кожному домі, в супермаркетам ціни на них стартують від 15 до 100 грн — залежно від розміру та складу.

Замість вологих серветок можна взяти з собою бутль води на 5 літрів та шматок мила — щоб попити чи помити руки. Вода в супермаркеті  коштуватиме в межах 15-45 грн (залежно від виробника), хоча можна набрати води з-під крану вдома або в автоматі — середня вартість буде складати 5-6 грн (за умови, що бутль вже був у наявності).  

А для того, щоб розкласти всі продукти, можна взяти скатертину чи плед з дому, якщо, звісно, столу не передбачається. Окрім того, можна скористатися каріматом, вартість такого туристичного килимка коливається в межах 99-170 грн.
 

Читайте також:

Цивілізована маївка. Сім вінницьких заміських комплексів, де є водойма і мангал

Кльові місця. Де вінницькі рибалки полюбляють посидіти з вудкою?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up