Бьорд and Брайсон: ТОП-5 книг, які варто прочитати в липні

Бьорд and Брайсон: ТОП-5 книг, які варто прочитати в липні
  • Наприкінці кожного місяця редакція RIA/20хвилин разом із літературознавцем та координатором подій у Книгарні “Є" Олександром Вешелені відбирає п’ять книжок, які на нашу думку варто прочитати.
  • У цій добірці ми зібрали твори Андрія Цаплієнка, Тетяни Сидоренко, Майкла Бьорда, Білла Брайсона та Зірки Мензатюк.

Не дивлячись на те, що на календарі літо, а погода залишає бажати кращого, ми, вже традиційно, підготували для вас свіжого чтива на цілий місяць.

У липневій добірці дізнаємося про життя людей, які вимушені жити між двома світами – у «сірій зоні». Познайомимося з дружиною-українкою видатного художника Пікассо. Поринемо в мистецтво разом із Вінсентом Ван Гогом. Вивчимо всього і потроху на сторінках книжки американського письменника Білла Брайсона. Та помандруємо просторами українського Криму разом з корінним населенням півострова.

«Стіна»

(Андрій Цаплієнко)

Цього автора ми знаємо, насамперед, за його військові репортажі. І вочевидь, в книжці прихована частинка персонального досвіду відомого журналіста. Та все ж таки – це антиутопія. І цікавий прецедент для української літератури: це як мінімум другий випадок (після «Рівне/Ровно» Олександра Ірванця), коли мова про поділ двох світів – західного і пострадянського. Умовна «стіна» на сторінках книжки проходить між більш прогресивною українською і менш прогресивною російською територією.

Політична кон’юнктура в цьому виданні є другорядною складовою сюжету. На першому плані – «сіра зона» – дике поле – що стоїть між двома світами. Автор акцентується на людях, які живуть в постапокаліптичному, післявоєнному, антиутопійному світі з відчуттям помежів’я. Саме вони стали заручниками двох світів і саме там, у дикому полі, більш за все відчутні людські страждання.

«Ольга, дружина Пікассо»

(Тетяна Сидоренко)

Це чи не перший художньо-біографічний текст про дружину відомого художника Пабло Пікассо, Ольгу Хохлову, балерину родом з Ніжина. Задля розуміння, як з української імперської провінції могла вирости така неординарна особистість, оповідь її історії починається саме з рідного для неї міста.

У героїні роману подвійна ідентичність: з одного боку – російська-імперська, у принципі, як і у всіх, хто тоді виривався в мистецькі кола, а з іншого – вона вкорінена саме в українськість. Ну і прізвище в неї, звичайно, символічне.

Історія подається в форматі есхатологічного інтерв'ю. Тобто передчуття кінця в розмові Ольги і Пабло з нібито умовним кореспондентом, який намагається зрозуміти, що сталося між двома яскравими особистостями, які прожили разом у шлюбі 18 років. І власне, чому шлюб, який укладено акурат у часи великих переломів – 1917-18 рр. – не зміг існувати і далі.

«Зоряна ніч Ван Гога»

(Майкл Бьорд)

Великою мірою – це дитяча енциклопедія. Але вона надзвичайно художня і колекційна: з розкішного паперу, з прекрасними ілюстраціями і розповідями про мистецтво, починаючи від наскельних малюнків, через античність, середньовіччя і аж до сьогодення.

Це далеко не перша книжка, що розповідає про мистецтво, але з-поміж інших, вона вирізняється естетичною формою подачі і відчуттям чогось особливого, коли береш її до рук. Зрештою, вона розрахована як на вже сформованих дітей, що проявляють цікавість до мистецтва, так і на тих, хто ще не до кінця розуміє, що воно таке, то мистецтво і навіщо, власне, відвідувати ті музеї, галереї та виставки.

Книжка побудована за принципом огляду однієї картини. Але через неї розкривається і стиль художника, і епоха в якій він жив, і ті зміни, які він вніс у мистецтво, історію і загалом у життя багатьох з нас.

«Коротка історія майже всього на світі»

(Білл Брайсон)

А це видання з розряду того, що має знати кожен не тільки про мистецтво, але й про історію, геологію, хімію… З переліку численних книжок з популяризації наук, ця особлива тим, що вона системна і не дарма вона так іронічно себе називає: «Коротка історія майже всього на світі». Бо в ній дійсно зведені дослідження з палеонтології, археології, антропології, космології, фізики, атомної, ядерної і всякої-всякої-всякої.

Що цікаво, у книжці відсутні будь-які ілюстрації. Та й написана вона досить розлогими розділами, через що може здатися схожою на «складну матерію» у сприйнятті. Але оповідний талант Брайсона дозволяє зрозуміти зв’язки всього з усім. Себто того, що ми вважаємо історією людства, як такого.

Безумовно книжок на кшталт цієї багато. Але саме ця дає хороший науковий плацдарм для міркувань над антропологічними і соціальними явищами, в яких ми самі знаходимося і які, великою мірою, визначають вектор нашого життя.

«Дике літо в Криму»

(Зірка Мензатюк)

Тепла, літня, дитяча і відмінно підходить для читання на морському узбережжі. А ще ця книжка дуже символічна, адже в ній розповідається історія українських школярів, які поїхали відпочивати в український Крим.

Важливу роль в сюжеті відіграє знайомство тих самих школярів з кримськими татарами. Також дітьми. І власне те, що герої розпочинають пошуки артефактів пов’язаних з 1944-м – роком, коли проходила депортація корінного населення півострова. Фактично – це спосіб пояснити читачам, що таке Крим для України і яка в нього історія.  

А взагалі – це щира і цікава розповідь про дружбу, мужність та вірність пам’яті своїх предків.

Якщо раптом пропустили:

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Задунайский Торонтуй
    Это мусор. Читайте только лучшее из мировой литературы, на мусор не тратьте время.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:58 Судитимуть за «смердючий бізнес»: керівника вінницької філії «Укрветсанзаводу» звинувачують в екозлочині 15:49 Сотки за мільйони: де у Вінниці продають комунальну землю? 15:10 Калинівська громада отримала трофейний російський дрон від військових photo_camera 13:42 «Казав, що після війни буде частіше приїжджати у Могилівку»: попрощалися з льотчиком F-16 Максимом Устименком Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 13:38 Підсумки НМТ: на Вінниччині 84 школярі отримали максимальні 200 балів 13:17 Хочеш більше енергії? Сходи на йогу або стретчинг (Новини компаній) 12:38 На Келецькій побили 15-річного хлопця 12:02 Дві вінничанки готували страшний теракт проти Сил оборони — їх судитимуть 10:48 П’яний з ножем налякав людей на вінницькому ринку 10:12 У Серебринцях відкрили Алею Слави на честь земляків-героїв 09:55 У пошуках школи англійської мови для своєї дитини? Зверніть увагу на огляд кращих шкіл Вінниці (партнерський проєкт) 09:40 На кількох вулицях не буде світла та води: оперативні дані про відключення 3 липня 09:08 Працівнику фастфуду в Калинівці, де отруїлися 29 людей, оголосили підозру 08:14 У цей день вітайте захисників неба. Іменини, заборони та прикмети 3 липня 20:48 Тульчинщина прощається з Героєм Віталієм Загороднюком, який загинув у ДТП на Київщині 20:23 Які переваги і недоліки додатку «Резерв +» для військовозобов’язаних? Запитали в адвоката 19:18 Потужний вибух біля Житомира. Трасу в напрямку Києва перекрили play_circle_filled 18:57 Скутери, самокати, мопеди: у Вінниці різко зросла кількість ДТП за участю дітей 18:06 Вінничани, тримайтесь — антициклон Bettina несе справжню спеку
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up