Бьорд and Брайсон: ТОП-5 книг, які варто прочитати в липні

Бьорд and Брайсон: ТОП-5 книг, які варто прочитати в липні
  • Наприкінці кожного місяця редакція RIA/20хвилин разом із літературознавцем та координатором подій у Книгарні “Є" Олександром Вешелені відбирає п’ять книжок, які на нашу думку варто прочитати.
  • У цій добірці ми зібрали твори Андрія Цаплієнка, Тетяни Сидоренко, Майкла Бьорда, Білла Брайсона та Зірки Мензатюк.

Не дивлячись на те, що на календарі літо, а погода залишає бажати кращого, ми, вже традиційно, підготували для вас свіжого чтива на цілий місяць.

У липневій добірці дізнаємося про життя людей, які вимушені жити між двома світами – у «сірій зоні». Познайомимося з дружиною-українкою видатного художника Пікассо. Поринемо в мистецтво разом із Вінсентом Ван Гогом. Вивчимо всього і потроху на сторінках книжки американського письменника Білла Брайсона. Та помандруємо просторами українського Криму разом з корінним населенням півострова.

«Стіна»

(Андрій Цаплієнко)

Цього автора ми знаємо, насамперед, за його військові репортажі. І вочевидь, в книжці прихована частинка персонального досвіду відомого журналіста. Та все ж таки – це антиутопія. І цікавий прецедент для української літератури: це як мінімум другий випадок (після «Рівне/Ровно» Олександра Ірванця), коли мова про поділ двох світів – західного і пострадянського. Умовна «стіна» на сторінках книжки проходить між більш прогресивною українською і менш прогресивною російською територією.

Політична кон’юнктура в цьому виданні є другорядною складовою сюжету. На першому плані – «сіра зона» – дике поле – що стоїть між двома світами. Автор акцентується на людях, які живуть в постапокаліптичному, післявоєнному, антиутопійному світі з відчуттям помежів’я. Саме вони стали заручниками двох світів і саме там, у дикому полі, більш за все відчутні людські страждання.

«Ольга, дружина Пікассо»

(Тетяна Сидоренко)

Це чи не перший художньо-біографічний текст про дружину відомого художника Пабло Пікассо, Ольгу Хохлову, балерину родом з Ніжина. Задля розуміння, як з української імперської провінції могла вирости така неординарна особистість, оповідь її історії починається саме з рідного для неї міста.

У героїні роману подвійна ідентичність: з одного боку – російська-імперська, у принципі, як і у всіх, хто тоді виривався в мистецькі кола, а з іншого – вона вкорінена саме в українськість. Ну і прізвище в неї, звичайно, символічне.

Історія подається в форматі есхатологічного інтерв'ю. Тобто передчуття кінця в розмові Ольги і Пабло з нібито умовним кореспондентом, який намагається зрозуміти, що сталося між двома яскравими особистостями, які прожили разом у шлюбі 18 років. І власне, чому шлюб, який укладено акурат у часи великих переломів – 1917-18 рр. – не зміг існувати і далі.

«Зоряна ніч Ван Гога»

(Майкл Бьорд)

Великою мірою – це дитяча енциклопедія. Але вона надзвичайно художня і колекційна: з розкішного паперу, з прекрасними ілюстраціями і розповідями про мистецтво, починаючи від наскельних малюнків, через античність, середньовіччя і аж до сьогодення.

Це далеко не перша книжка, що розповідає про мистецтво, але з-поміж інших, вона вирізняється естетичною формою подачі і відчуттям чогось особливого, коли береш її до рук. Зрештою, вона розрахована як на вже сформованих дітей, що проявляють цікавість до мистецтва, так і на тих, хто ще не до кінця розуміє, що воно таке, то мистецтво і навіщо, власне, відвідувати ті музеї, галереї та виставки.

Книжка побудована за принципом огляду однієї картини. Але через неї розкривається і стиль художника, і епоха в якій він жив, і ті зміни, які він вніс у мистецтво, історію і загалом у життя багатьох з нас.

«Коротка історія майже всього на світі»

(Білл Брайсон)

А це видання з розряду того, що має знати кожен не тільки про мистецтво, але й про історію, геологію, хімію… З переліку численних книжок з популяризації наук, ця особлива тим, що вона системна і не дарма вона так іронічно себе називає: «Коротка історія майже всього на світі». Бо в ній дійсно зведені дослідження з палеонтології, археології, антропології, космології, фізики, атомної, ядерної і всякої-всякої-всякої.

Що цікаво, у книжці відсутні будь-які ілюстрації. Та й написана вона досить розлогими розділами, через що може здатися схожою на «складну матерію» у сприйнятті. Але оповідний талант Брайсона дозволяє зрозуміти зв’язки всього з усім. Себто того, що ми вважаємо історією людства, як такого.

Безумовно книжок на кшталт цієї багато. Але саме ця дає хороший науковий плацдарм для міркувань над антропологічними і соціальними явищами, в яких ми самі знаходимося і які, великою мірою, визначають вектор нашого життя.

«Дике літо в Криму»

(Зірка Мензатюк)

Тепла, літня, дитяча і відмінно підходить для читання на морському узбережжі. А ще ця книжка дуже символічна, адже в ній розповідається історія українських школярів, які поїхали відпочивати в український Крим.

Важливу роль в сюжеті відіграє знайомство тих самих школярів з кримськими татарами. Також дітьми. І власне те, що герої розпочинають пошуки артефактів пов’язаних з 1944-м – роком, коли проходила депортація корінного населення півострова. Фактично – це спосіб пояснити читачам, що таке Крим для України і яка в нього історія.  

А взагалі – це щира і цікава розповідь про дружбу, мужність та вірність пам’яті своїх предків.

Якщо раптом пропустили:

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Задунайский Торонтуй
    Это мусор. Читайте только лучшее из мировой литературы, на мусор не тратьте время.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
11:02 Солдат Ярослав Склярук, що вижив у пеклі полону, нарешті вдома photo_camera 09:52 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 11 липня 08:35 Кращі меблеві магазини Вінниці: де купити сучасні, стильні та якісні меблі (партнерський проєкт) 08:34 Вітаємо Ольгу та Олену. Свято, іменини, заборони та прикмети 11 липня Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба! 08:09 Вінниця прощається з Героєм: загинув 57-річний майор поліції Володимир Петрусян photo_camera 21:01 Від заробітку до в'язниці: у Хмільнику викрили двох наркоторговців photo_camera 20:12 У Жмеринці п'яний водій пропонував поліції хабар у 20 000 гривень 19:23 Як засмагати безпечно для здоров'я? Взяли рекомендації у дерматолога 19:01 Дві людини захворіли на лептоспіроз цього року на Вінниччині. Що це за інфекція? 18:35 Де мають гратися наші діти, якщо дитячі майданчики занедбані? play_circle_filled 18:08 Пухлина вагою п’ять кілограмів: у «Пироговці» провели складну операцію photo_camera 17:27 «Я всіх вас тут уб’ю!» Гвардієць накрив собою гранату у вагоні поїзда — війна однакова і вчора, і нині 17:10 Макіяж, який не змивається: переваги перманентного макіяжу для сучасних жінок (партнерський проєкт) 17:07 Пропагандувала навіть у судовій залі. Вінничанка отримала строк за виправдання агресії рф 16:37 Пʼяний за кермом не основна загроза. Як судять за ДТП із потерпілими та загиблими? 16:06 Штучна шкіра та новий досвід: Вінницький опіковий центр поглиблює співпрацю з Тайванем photo_camera 15:06 Мартинівка отримала власне бомбосховище на майже 170 квадратів photo_camera 14:02 Буревій пройшов на Вінниччині. Надзвичайники виїжджали прибирати повалені дерева photo_camera 13:13 У Вінниці вшанували 16 медиків, які загинули на війні photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up