Засуджену за смерть дитини лікарку нарешті затримали. Але чи буде вона сидіти?

Засуджену за смерть дитини лікарку нарешті затримали. Але чи буде вона сидіти?
 • Рік у в’язниці, два роки не займатись лікарською діяльністю, мільйон гривень компенсації — такий вирок призначив суд лікарю Олені Нетечинській за професійну недбалість, внаслідок якої помер п’ятирічний Віталік Житник.
 • Вирок набрав законної сили ще 12 липня. Та на виконання його направили аж 8 вересня, затримали засуджену 19 вересня.
 • Весь цей час лікарка приймала пацієнтів і писала клопотання про відстрочку виконання вироку через поганий стан здоров’я.

В понеділок, 19 вересня, в Апеляційному суді розглядали чергове клопотання захисника лікарки Олени Нетичинської про те, щоб відкласти виконання вироку за лікарську недбалість. За місяць до цього, 23 серпня, суд таку саму апеляцію відхилив. На цей суд до Вінниці Олена Нетичинська не приїхала, її якраз вранці 19 вересня затримали. Через два місяці після того, як вирок набрав законної сили. І навіть це ще не кінець.

Відео дня

Два місяці бігала від тюрми

Справа в суді була чотири роки, суд першої інстанції призначив лікарю рік в’язниці, апеляція — підтвердила вирок. Вже два місяці Нетичинська має відбувати покарання, але весь час носила довідки про хвороби і писала клопотання.

За словами адвоката Ярослава Мартинюка, який представляв сторону потерпілих, цей вирок лікарка оскаржувала в апеляційному суді. І Вінницький апеляційний суд залишив без змін вирок Немирівського районного суду: визнав її винуватою у вчиненні кримінального правопорушення — неналежного виконання професійних обов’язків, як медичного працівника.

— Звісно, вона може написати касаційну скаргу. Але поки Верховний суд буде розглядати справу, він не може відмінити рішення апеляційного суду, — говорить адвокат. — Тобто з 15 липня рішення суду першої інстанції мало б вже виконуватись (на виконання вироку дається п'ять днів). І лікарка мала б уже відбувати покарання, незалежно від того, буде розглядати касаційний суд її справу чи ні.

Чому так довго затримували?

За словами представника потерпілих Вікторії Беліменко, якщо особа визнана винною, то поліція має виконати цей вирок. Але...

— Ми дізналися, що з Апеляційного суду, справа Нетичиннської була в Немирові десь за тиждень, але на виконання в поліцію її ніхто не направив, — говорить представник потерпілих.

Адвокат потерпілої сторони Ярослав Мартинюк телефонував до Немирівського суду із запитанням, чи направили справу на виконання, і отримав таку відповідь: ні.

— Чому? — запитав адвокат.

— Бо в нас немає марок і конвертів, — відповіли в суді.

Вікторія Беліменко зателефонувала до прокурора: «А ви не цікавитесь взагалі, як виконується вирок суду?». Відповідь була, як каже жінка, «невнятною», але в прокурорів напевне є якась внутрішня статистика, тому що кодексом не передбачена відповідальність чи обов’язки прокурора, щоб він за цим стежив.

Тим не менше прокурор, коли дізнався, що вирок для виконання ніхто не направив, поїхав у Немирівський суд, взяв його і направив в Липовецький відділ поліції. Та з Липовецького відділу, цей вирок направили в Оратівську станцію поліції. На цьому всі вирішили, що справа виконана. Але проходить два тижні, до адвокатів телефонує Тетяна Житник, мама померлого хлопчика і запитує: «А цей вирок суду колись виконається?».

— Тому що лікарка Нетичинська продовжує і досі працювати в Оратівській лікарні сімейним лікарем, приймає пацієнтів, крім того, вона ще ходить на прийом в село, де живемо ми, — розповідає Таня Житник.

Адвокат Ярослав Мартинюк в чергове робить адвокатський запит — чи виконали рішення суду. І дізнається — ні. А вирок на виконання Оратівська поліція отримала аж 8 вересня.

А тепер увага: 12 липня апеляційний суд прийняв рішення про те, що Нетичинська має відсидіти у в’язниці рік. (Хай вирок на виконання відправляли 10 днів це вже, як-то кажуть, потолок). Маємо: 10 днів липня, 31 день серпня, 8 днів вересня...

Хто за цим має слідкувати

— Місія адвокатів не перевіряти роботу судів, але, враховуючи те, що люди кажуть: «лікарка ходить по селі, вже два місяці і нічого не відбувається», ми почали перевіряти, — говорить представник потерпілих Вікторія Беліменко. — Мій колега адвокат Ярослав Мартинюк повідправляв всюди запити.

Адвокату зателефонували з поліції: «Ми вам там скинули відповідь на ваш запит. В понеділок поїдемо лікарку Нетичинську затримувати. Бо ми приходили до неї, застали на роботі, сказали збиратися, але домовились на понеділок».

— Я телефоную на станцію поліції Оратова і розмовляю з поліцейським, який телефонував моєму колезі, — розповідає представник потерпілих Вікторія Бельменко. — Кажу: «Андрій Сергійович, доброго вечора, скажіть, будь ласка, Нетичинська затримана? Він каже: «Ні, я ж телефонував вашому колезі і сказав, що будемо в понеділок виконувати рішення суду». Запитую: «А поліція Оратова затримує злочинців в п’ятницю до обіду? Коли вам прийшов на виконання вирок?». Відповідає: «8 вересня». Говорю: «А сьогодні вже 16 вересня. Ви прийшли до неї на роботу і запропонували, щоб готувалась на понеділок? А ви не бачите, що написано у вироку? Вона на рік позбавлена волі і на два роки позбавлення права обіймати посади?». 

«Ну, про те, що вона позбавлена права обіймати посади, я не дочитав» — відповідає поліцейський Оратівської станції.

Все таки затримали

— На цьому все не закінчується. Поліцейський каже: «Ми ж її сказали збиратися, вона погодилась, а потім, коли пізніше ми до неї приїхали, то не застали. Перетелефонували, вона сказала, що в лікарні у Вінниці», — розповідає Вікторія Беліменко. — Я запитую: «Ви себе чуєте? В п’ятницю ви її не затримали, це вже нонсенс, але потім ви телефонуєте до особи, яка вироком суду позбавлена волі, вона вам відповідає про лікарню, а може вона вже митницю перетинає».

«Нє, вона говорила по гучному зв’язку, там все добре» — відповідає поліцейський.

Вранці 19 вересня Олену Нетичинську все ж таки затримали. Кілька днів вона має перебувати в ізоляторі тимчасового тримання, буде проходити медогляд. Потім її мають направити в слідчий ізолятор, потім у в’язницю.

Але адвокат потерпілих каже, не відомо, чи до в’язниці дійде. Тому що Нетичинська продовжує писати клопотання про те, що вона важко хвора.

До речі, розгляд її клопотання, яке мав слухати апеляційний суд 19 вересня, перенесли на 28 вересня. Подивимось, що буде.

Як сталася трагедія?

У приймальне відділення Оратівської районної лікарні 29 січня 2018 року о 18.45 звернулась мати з хлопчиком Віталієм Житником. Дитина скаржилася на біль у животі. Після надання медичної допомоги мати з дитиною покинули відділення. О 4.30 ранку, 30 січня, батьки самостійно привезли до лікарні мертву дитину. Причина смерті — заворот петлі тонкої кишки із защемленням та некрозом. Масивна крововтрата.

У смерті сина батьки звинувачували чергового лікаря відділення екстреної медичної допомоги Оратівської центральної районної лікарні Олену Нетечинську.

Щоб оцінити якість надання меддопомоги лікарем, у березні 2018 року відбулося засідання клініко-експертної комісії департаменту охорони здоров’я. У складі комісії профільні лікарі Вінницької обласної дитячої лікарні, представники департаменту охорони здоров’я, судово-медичні експерти, патологоанатоми…

Як надавалася медична допомога?

За словами мами померлого хлопчика Тетяни Житник, це був понеділок, 29 січня. Дитина прийшла із садочка весела та активна, потім почала скаржитися на біль у животику. Тож батьки вирішили не чекати ночі, їхати в лікарню.

Мама Віталіка згадує, що перед дверима лікарні дитину знудило. І коли лікарка в приймальному покої запитала про скарги, то і про біль, і про блювання на порозі лікарні — повідомили.

— Лікарка Олена Нетичинська при мені зателефонувала у відділення, сказала, що поступила дитина з отруєнням, — розповідає мама хлопчика. — Їй кажуть, що без огляду та висновку лікаря у відділення не покладуть. А вона каже: «Я що, не лікар? Що я дитину не промию?». Інших лікарів вона не викликала, на госпіталізації не наполягала.

Як розповідала Тетяна Житник, лікар поїла її сина водою «Боржомі», а маму просила сунути пальці дитині в горлянку, щоби викликати блювання.

— Вітасик плакав, казав: «Ой, мене болить животик», — говорить мама хлопчика. — А лікарка йому: «Хочеш до дому?». Малий каже: «Хочу». «То пий і блюй, буде блювота чистенька — підеш додому». Вітасик не хотів пити, а лікар йому: «Бачиш ось цю шлангу, зараз будемо за допомогою неї тобі чистити шлунок, якщо пити не будеш».

У реєстраційному журналі є допис Олени Нетичинської про те, що в дитини — ацетонемічний синдром. Про маніпуляції, які проводились дитині в лікарні, теж є дописи: хлопчику ввели внутрішньом’язово розчин папаверину та платифіліну (щоби зняти спазми). Промили шлунок близько 750 мл води «Боржомі». Дали пакетик Атоксілу.

Тетяна Житник, мама померлого хлопчика, каже, що на госпіталізації лікарка не наполягала

Лікарська помилка?

У повній стенограмі засідання клініко-експертної комісії, на якій була присутня лікарка Олена Нетичинська, лікарі та спеціалісти постійно піднімали наступні питання: чому на огляд не викликали хірурга (при болях живота маленької дитини це обов’язково), чому не зробили аналізи сечі та крові, на яких підставах дитині давали спазмолітики папаверин та платифілін, чому дитині промивали шлунок газованою «Боржомі», коли за протоколом таку маніпуляцію потрібно проводити зондом та в умовах стаціонару.

Якщо брати до уваги висновки лікарів (майже одноголосні), вимальовувалася така картина: Короткочасне перебування дитини в лікарні (близько 45 хвилин) не дало змогу лікарю запідозрити гостру хірургічну патологію. Тактика лікування не відповідала уніфікованому клінічному протоколу медичної допомоги дітям із функціональними гастроінтестинальними розладами, затвердженими наказом МОЗ України № 59 від 29.01. 2013.

І висновок, який комісія зробила зі слів Нетечинської: «Лікарська помилка — не запрошення на консультацію хірурга. Помилка батьків — відмова від госпіталізації».Справа слухалася за частиною другою статті 140 Кримінального кодексу України «Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов’язків унаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого». Недбалість, яка спричинили тяжкі наслідки неповнолітньому, карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років (з забороною обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років).

За словами адвоката потерпілої сторони Ярослава Мартинюка, за цією статтею лікарю присудили по-мінімуму.

 

Читайте також: 

Водій на Audi в котеджному містечку наїхав на собаку, що йому заважала. Хто цей чоловік?

Лікарі з Вінниці та Ізраїлю навчать справлятися з хронічним болем і подолати його

Коментарі (15)
 • Roman Yakovlev

  Така халатність всюди в районних лікарнях, а чому:
  Відсутнє нормальне забезпечення.
  Не оновлюються штат новими кадрами.
  Більшість таких лікарів не їздить на конференції для оновлення знань.
 • Людмила Могиль

  А  кого  зараз  має  хвилювати  її  здоров'я. Її  хвилювало  маленького  хлопчика  здоров'я. Що  чекаєте  коли  ще  когось угробить. Суку  в  каталажку  і  в  тюрагу. І  вияснити  хто це  прогавив. Вона  не  повинна  працювати.
 • Нела Зублевич

  Ви багато чули щоб сиділи лікарі вони на бумазі списують вину свою завжди
 • Zoya Ziemann

  А что с родителями, которы отказались госпитализировать ребенка, чем они забрали у ребенка шанс экстренной помощи..... 🤦

  Таня Силко reply Zoya Ziemann

  Zoya Ziemann я так зрозуміла,що вона сказала цій мамі,що треба госпіталізувати,щоб промивати там шлунок цим шлангом

21:35 Врятував розвідників, а сам загинув. Комбриг 95-ї просить Моргунова назвати вулицю іменем Героя-десантника 20:57 Кому пощастить напочатку жовтня: новий цикл для знаків Зодіаку 20:01 Як вінницьким волонтерам зберігати своє здоров'я: поради від медиків 18:57 «Осінній відстріл російських «грачів»: ЗСУ збили два ворожих Су-25 Від читача 10:00 Псевдореферендум: які ідеї тиранії приховують за інструментом демократії 18:30 «Проходячи це місце, неможливо дихати»: в районі колишнього хімзаводу задимлення й сморід play_circle_filled 18:01 Завтра — Віри, Надії і Любові. Що категорично не можна робити? 17:03 В Іллінецькій громаді зафіксували сказ собаки. Що потрібно знати людям? 16:35 «Виїжджаю з депо, коли місто ще спить», — вінничанка, яка працює водійкою тролейбуса 43 роки 16:06 «Допоможіть»: у Вінниці 86-річна жінка кричала у зачиненій квартирі 15:08 Аварії біля Вінниці: водій на вантажівці врізався в Daewoo, а скутеріст влетів під автобус 14:43 За 10 млн грн оновлять Меморіал Визволення на Київській. А для чого ці ремонти? 13:58 Окупанти розповсюджують фейк про «часткову мобілізацію» студентів на Вінниччині 13:17 Військові зіграли в зруйнованому Будинку офіцерів. Цей концерт сумний, але вселяє надію на відбудову play_circle_filled 12:59 Дані про COVID: на Вінниччині хворіють майже п'ять тисяч дорослих та 947 дітей 12:20 Алгоритм дій на випадок тактичного ядерного удару. Як підготуватись та що робити 12:00 Село було в оренді за 48 тисяч злотих. Історія виникнення мікрорайону Пирогове photo_camera 11:39 Ремонт та прориви мережі. Де у Вінниці сьогодні немає світла та води? 10:58 «З паляницею до перемоги!»: вінничан запрошують на благодійний ярмарок 10:03 Журналісти документують військові злочини росіян та інше важливе за 28 вересня у Вінниці
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up