Як суди Вінниччини карають за незаконне володіння зброєю? Проаналізували судові рішення

Як суди Вінниччини карають за незаконне володіння зброєю? Проаналізували судові рішення
  • Дедалі частіше в Україні трапляються випадки стрілянини та вбивств із застосуванням вогнепальної зброї.
  • Ми вирішили проаналізувати кримінальні справи, які перебувають у судах Вінницької області, та дізнатися, яким судять за незаконне володіння зброєю.

Нещодавно всю Україну сколихнула новина про те, що в Одесі серед білого дня застрелили відомого активіста й волонтера Дем'яна Ганула.

На місцевому рівні ми також не раз писали про подібні випадки. Наприклад, нещодавно журналістка «20 хвилин» розбиралася у стрілянині, яка сталася в січні у багатоквартирному будинку на вулиці Андрія Первозваного. Там ветеран намагався застрелити сусіда. Прочитати про це можна тут:

Згадаємо також минулорічну трагедію, коли батько та син — Віталій і Валерій Васілаке — застрелили поліцейського. Або випадок, що стався торік у березні: в самому центрі Вінниці чоловік відкрив стрілянину з автомата.

Відео дня

Ми спостерігаємо, що такі інциденти стають дедалі частішими. Тому вирішили проаналізувати, як саме карають за незаконне поводження зі зброєю у вінницьких судах.

Як судять за стрілянину?

Такі справи зазвичай кваліфікують за статтею 263 Кримінального кодексу України «Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами». Покарання передбачає тюремне ув'язнення від трьох до семи років.

Щодо холодної зброї, то стаття 263 передбачає кілька варіантів покарання:

  • штраф  від 17 до 68 тис. грн;
  • громадські роботи від 120 до 240 годин.

Згідно з даними Реєстру судових рішень, минулого року за цією статтею у судах Вінницької області винесли 95 вироків, а розглядалося понад 250 справ.

Зброя з фронту

З проаналізованих нами справ можна зробити висновок, що на сьогодні більшість із них пов'язані з боєприпасами та зброєю, яку військовослужбовці привозять із фронту або з населених пунктів, наближених до зони бойових дій.

Наприклад, Калинівський районний суд виніс вирок військовому, який воював на Донеччині та підібрав у зоні бойових дій 129 патронів та перевіз до себе додому. Чоловік визнав свою вину, йому присудили три роки позбавлення волі, але суд звільнив від відбування покарання з випробувальним строком на один рік.

Чоловіка, який у Бахмуті знайшов гранату, низку патронів та інших боєприпасів і привласнив їх, суд засудив до трьох років і шести місяців позбавлення волі.

Ще один військовий намагався продати три гранати, які знайшов на Херсонщині. Йому присудили п'ять років позбавлення волі, встановивши іспитовий строк на два роки.

Тульчинський районний суд також звільнив від покарання чоловіка, якого поліція затримала в стані алкогольного сп’яніння. Під час огляду в нього вилучили гранату, а під час обшуку вдома знайшли ще й патрони.

Отже, загалом суди часто дають іспитовий строк засудженим, вилучаючи боєприпаси та зброю. що це означає? Якщо у визначений період людина не скоїть іншого злочину, то в тюрму не потрапить, і її судимість буд погашена.  

Холодна зброя

Серед цивільних також є низка справ, переважно пов’язаних із холодною зброєю, кастетами, кистенями тощо.

Наприклад, Ладижинський районний суд визнав чоловіка винним і призначив йому покарання у вигляді обмеження волі строком на два роки. Однак звільнив його від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк на один рік.

Бершадський районний суд за схожий злочин призначив обвинуваченому покарання у вигляді трьох років пробаційного нагляду.

У більшості справ холодну зброю правоохоронці виявляли під час обшуків, коли обвинувачені вчиняли інший злочин.

Наприклад, як йдеться у вироку Жмеринського районного суду, правоохоронців викликали у зв’язку з домашнім насильством, під час якого чоловік застосовував силу щодо своєї сестри. Тоді у нього виявили кастет. Суд визнав його винним та призначив покарання у вигляді 200 годин громадських робіт.

Більшість вироків мають такий результат через те, що обвинувачені переважно визнають свою вину та укладають угоду з прокурором.

Збут зброї

Є справи, у яких судили за намір збуту різних видів зброї.

Так, наприклад, Іллінецький районний суд виніс вирок чоловікові, який хотів продати вогнепальну зброю та бойові припаси до неї за 56 тисяч гривень. Свою вину він визнав і уклав угоду з прокурором, у результаті отримав покарання з іспитовим строком на один рік шість місяців.

Щодо справ, пов’язаних з умисним вбивством, на Вінниччині у 2024 році винесли шість вироків, де причиною смерті стала вогнепальна зброя. Усі справи завершилися ув’язненням обвинувачених.

Чи варто легалізувати вогнепальну зброю?

На тлі зростання кількості випадків незаконного зберігання та застосування вогнепальної зброї в суспільстві знову розгорілася дискусія щодо її легалізації.

Як аналізувала Економічна правда, якщо десять років тому право на зброю, за даними групи «Рейтинг», підтримували лише 13% українців, то опитування в застосунку «Дія» у 2022 році показало зростання цієї цифри до 59%. При цьому остання вибірка більш ніж репрезентативна: в опитуванні взяли участь рекордні 1,7 млн осіб. 

Але нам цікава ваша думка, тож ми підготували опитування.

Опитування

Чи підтримуєте ви легалізацію вогнепальної зброї в Україні?

 

Читайте також:

Як карають неповнолітніх злочинців на Вінниччині? Проаналізували судові рішення

Віталій Дончик знову очолив Вінницький окружний адмінсуд. Що про нього відомо?

Штраф 17 тисяч гривень від ТЦК: як це скасовують у вінницьких судах?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (11)
  • Group
    Нагадуємо, що у коментарях заборонено залишати сторонні посилання
  • Vitalii
  • Vitalii
  • Богдан Панчишин
    У нас в країні не хочуть прийняти закон про зброю...не хочуть щоб люди мали для захисту пістолета...В Молдові, в країнах Балтії дозволили ще в 90х...к-ть злочинів зменшилась...в час війні посилиться криміналетет і треба дозволити володіння короткоствольною зброєю....

keyboard_arrow_up