На виклик в елітну новобудову на Замостянській близько 14.20 минулого четверга з’їхалися шість поліцейський нарядів з трьох різних підрозділів. З патрульної поліції, Нацполіції та з поліції охорони. Останні зреагували на спрацювання сигналізації, яку встиг увімкнути син власників квартири, переш ніж броньовані вхідні двері зламали озброєні люди.
– Першим зайшов чоловік з пістолетом, а за ним ще один і жінка, – розказує те, що дізнався потім від свого сина, господар квартири Олександр. – Владислав підняв руки і ліг на підлогу. Його питали, чи в квартирі є зброя, чи вона зі мною. Знали, якщо я зараз з’явлюся, і при мені є моя зброя, то стрілятиму…
Олександр в той момент вже мчав додому. Син йому подзвонив, коли почув, що в двері хтось шкребеться, а у вічко побачив людей, які колупалися в замку. Батько сказав сину ввімкнути сигналізацію. Після цього, каже, зв'язок обірвався.
Тим часом у 16-річного хлопця озброєні гості забрали телефон. Його утримували в квартирі, замкнувшись в середині. Не випускали підлітка, коли батько приїхав і стукав в двері. Звільнили 9-тикласника на вимогу поліції. Невдовзі на місці були медики швидкої. Їх допомога знадобилася і мамі Владислава, і йому самому. Школяр тремтів і не міг говорити. Лікарі назвали його стан гострою реакцією на стрес.
Що саме колектори ломляться в їхню квартиру, Олександр зрозумів одразу. Каже, виселяти його сім’ю приходили раніше, але так, як цього разу, ще не було. В колекторів було два пістолети.
Один із них – нагородний «Глок-17». Його власника – АТОвець, який вломився квартиру першим і був найстаршим з учасників захоплення. Решта – спортивні хлопці по років 20 і дві жінки. Одна з них керувала діями решти.
– Це розбій або бандитизм! Інакше не назвати, – говорить Олександр. – Цей АТОвець мав із собою аж 100 набоїв. З чотирма ріжками прийшов заходити в «орендовану» квартиру.
Олександра більше десяти років тому взяв валютний кредит під заставу житла, яке було власністю його дружини. Торік банк, як розказала юрист Тетяна Мишковської, переоформив квартиру на себе. Не через суд, а в державного реєстратора. Для цього вистачило угоди по кредиту і довідки про борг перед банком.
А сума позики була приблизно 180 тисяч доларів. Оціночна вартість квартири на момент оформлення застави – 250 тисяч умовних одиниць. Сьогодні, за новим курсом долара і з нарахованою пенею, співвідношення навпаки. Квартира коштує менше боргу. Банк нарахував суму до сплати під 7 мільйонів гривень.
– В нас був бізнес – м’ясокомбінат, – розказує Олександр. – Брали кредит в «ПУМБ» для нього. Жінка стала поручителем і заставила квартиру. Потім бізнес у нас рейдерським способом забрали, і ми виплачували тільки проценти. З банком співпрацювали. Коли зрозуміли, що більше не потягнемо, виставили квартиру на продаж. Знайшли реального покупця, але в кінці року в банку не мали часу на нас і після нового року теж відстрочували. Врешті покупець не став чекати, пішов…
Ті люди, які зламали вхідні дверей в квартирі на Замостянській назвалися поліції наймачами названої квартири. У них був договір оренди. Такий уклав з колекторами банк після того, як в судовому порядку виписав сім’ю боржників.
– Рішення про виселення було заочне, – говорить Тетяна Мишковська. – Ми його оскаржили і скасували, як незаконне. Житловий кодекс України забороняє виселяти з квартири, якщо вона не була куплена в кредит, без надання іншого житла. В даному випадку власники узагалі говорили банку тільки про продаж квартири для закриття боргу. Але немає цього продажу!
Чому банк, замість повернути борг за рахунок реалізації об’єкту застави, віддав квартиру колекторам?
– Питання не в банку, – каже юристка. – Завжди є людський фактор. Крім керівництва, є ще звичайні працівники. Переоформити дану квартиру за три копійки, як вони її переоформили, і потім продати, як бачимо, не проблема. Хтось хоче просто ці кошти собі покласти в карман.
Відчинити двері спірної квартири змусила колекторів поліція. Кваліфікували факт захоплення чужого житла з неповнолітнім всередині, за словами прес-офіцера обласної поліції Анни Олійник, як самоуправство.
– Із них ніхто не чекав, що приїде стільки поліції і адвокати. Вони розраховували, що люди злякаються і підуть, – каже Тетяна Мишковська. – А поліція дуже гарно спрацювала. Вилучили у цих бандитів бойову зброю, забрали їх на допит у відділення, відкрили кримінальне провадження і матір Владислава визнали потерпілою.
От тільки кваліфікація, як думає юристка, мала б бути суворіша. Її клієнти теж хочуть, щоб дії колекторів визнали незаконним проникненням до житла, скоєним групою осіб та зі зброєю.
Як пояснив начальник Лівобережної поліції Роман Андрущак, умисел в учасників захоплення був не на проникнення, а на заволодіння предметом спору, квартирою. Це якраз і є самоуправством. Він розказав, що колектори прихали з Києва. Ними керувала жінка зі шлейфом таких захоплень по всій країні. З пістолетів мали один бойовий, нагородний, а другий – пристрій для відстрілу гумових куль.
– Пістолети були кобурах, вони їх не застосовувалися, і хлопцеві зброєю не погрожували, – сказав начальник поліції. – Його випустили майже одразу, а потім відчинили двері на мою вимогу, вийшли і дали пояснення. По цій квартирі добре знаю ситуацію, тому що туди неодноразово приїжджали представники банку і були виклики. Ми щоразу пояснювали, що вселення-виселення має відбуватися за участі ДВС, а не таким чином. Закон один для всіх.
Як вирішувати кредитний спір?
Тетяна Мишковська, юрист: - Сталася досить неприємна ситуація, коли вирішується кредитний спір з позичальником не у правовому полі. В суді банк програв, і на сьогодні є рішення, яким заборонено виселяти цю сім’ю з квартири. Замість того, щоб іти до апеляції та спробувати оскаржити це рішення, банк уклав договір оренди з незрозумілими особами, що вирішили шляхом незаконного проникнення, зламу дверей, зі зброєю зайти в квартиру, покласти на підлогу дитину і таким чином спробували захопити квартиру.
Чинним законодавством України чітко передбачено, як діяти у випадку, якщо є кредитний спір. Вищий спеціалізований суд ще в 2012-му році надав рекомендації суддям, якими користуються всі адвокати країни. У разі, якщо є борг, треба звертатися до суду про стягнення боргу. Є застава – треба звертатися про стягнення на предмет застави чи іпотеки. Залучається державна виконавча служба, яка законними шляхами вирішує питання. Проникати в чуже житло забороняє Кримінальний кодекс.
Що порадити людям у схожих ситуаціях? Звертатися до поліції. В нашому випадку на виклик приїхали чотири екіпажі, відреагувала поліція охорони, органи опіки і піклування та Вінницька міська рада. Зараз з допомогою юристів питання вирішується. Самотужки людині розв’язати таку проблему не можливо, тому що потрібний певний набір знань, щоб боротися. Кредитні спори – це окремий вид цивільних правовідносин, який має свою специфіку, а тому й не кожен адвокат береться за такі справи.
Читайте також:
Дурнішого «розводу» у Вінниці ще не було. Касирку обмінника надурили на $3000
За втечу замовника вбивства вдруге судять конвоїра, який нічого не вирішував
Проти земельного магната не попреш. Як пайовики втрачають свої гектари?
Грозились зарізати дочку на очах матері, а на суді відбріхувалися. Вирок банді
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
розказала юрист Тетяна Мишковської
Його власника – АТОвець
У вас вообще хоть кто-то перечитывает что вы пишите???
А щодо дій колекторів, то це бандитизм. Потрібно розповсюдити цю статтю у всіх ЗМІ щоб не спустили на гальмах.
А атовця, що погрожував цивільним зброєю, взагалі треба позбавити всіх нагород та привілеїв та відправити у в-язницю як звичайного злодія. І показати це по центральному телебаченню.
Шановна редакція! Приберіть "посилання на..." при копіюванні стрічок з сайту, воно лише заважає іншим шукати матеріал. І приеріть вікно з вимогою підписатись на новини. Не будьте схожі на інші жовті видання, не робіть такої собі реклами.