Неповнолітні за кермом зазвичай отримують попередження або штраф. А що, якщо трапилась ДТП?

- На Вінниччині трапляється чимало ДТП за участі неповнолітніх: або патрульні фіксують їх за кермом автомобілів, мотоциклів чи скутерів.
- Яке покарання передбачене за це та чи відрізняється воно у випадку ДТП? З'ясовували.
На Львівщині чоловік посадив за кермо автомобіля свою малолітню доньку. За це на нього склали постанову за ч. 2 ст. 126 КУпАП (передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким засобом).
Минулого року у Вінниці на вулиці Юзвинській зіткнулися три легковики: Audi, BMW та Mercedes. Унаслідок ДТП загинула 23-річна водійка. Як встановило слідство, за кермом автомобіля, через який сталася аварія, був 15-річний хлопець.
Також торік ми писали про мешканку Літина, яку на смерть збив 16-річний підліток на мотоциклі. У жінки залишилося двоє маленьких дітей.
Події, коли неповнолітні потрапляють у ДТП на мотоциклах чи скутерах, не маючи права керування, поліція Вінницької області фіксує майже щомісяця по кілька разів. Наприклад, лише 25 квітня на Вінниччині сталися дві аварії за участю неповнолітніх мотоциклістів. Постраждали 16- та 17-річні хлопці, яких госпіталізували з травмами.
У Реєстрі судових рішень видно, що за останні три роки суди Вінниччини винесли понад 1 200 постанов за ч. 2 ст. 126 КУпАП щодо неповнолітніх. Це не завжди пов'язано з аваріями — патрульна поліція могла просто зупинити підлітка, який керував автомобілем, мотоциклом чи скутером, і скласти на нього протокол.
Як карають неповнолітніх за кермування транспортом без прав?
Однак із Єдиного державного реєстру судових рішень видно, що у більшості справ неповнолітнім призначали застосування заходу впливу у вигляді попередження. Таке рішення суди Вінниччини найчастіше ухвалювали через те, що це було перше порушення.
У випадках, коли було два і більше адміністративних правопорушень, суди призначали штраф. Наприклад, Барський районний суд оштрафував юнака на 3 400 грн за те, що той двічі керував автомобілем ВАЗ 21140 у межах міста без права на це.
Чи відрізняється покарання у разі ДТП?
Покарання для неповнолітніх водіїв, як правило, не змінюється навіть у разі ДТП — якщо, звісно, йдеться про аварії без потерпілих.
Наприклад, Крижопільський районний суд обмежився попередженням для неповнолітнього, який, керуючи автомобілем, в’їхав в іншу автівку.
Вінницький міський суд також виніс попередження хлопцеві, який не впорався з керуванням мопеда та врізався в дерево.
Однак трапляються й інші рішення. Так, Могилів-Подільський міськрайонний суд наклав на юнака штраф у розмірі 3 400 грн та позбавив його права керування транспортними засобами строком на шість місяців.
Буває, що за кермо сідають навіть діти, які не досягли 16 років. У таких випадках відповідальність несуть батьки. Наприклад, Вінницький міський суд оштрафував матір дівчинки, яка, керуючи мотоциклом, зіткнулася з легковим автомобілем. Розмір штрафу склав 850 грн.
Трапляються й випадки, коли неповнолітні, вчинивши ДТП, тікають з місця події. Так, біля лікарні ім. Ющенка хлопець, здаючи назад на автомобілі, в’їхав в іншу машину та втік. У суді пояснив, що злякався. В результаті його оштрафували на 3 400 грн.
Смертельні ДТП та аварії з потерпілими
Набагато серйозніші наслідки мають ДТП із загиблими або постраждалими — такі справи кваліфікуються як кримінальні. У більшості випадків їх розглядають за ст. 286 КК України («Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами»). Покарання — від виправних робіт чи арешту до обмеження волі строком до трьох років.
За останні три роки знайшли чимало таких справ, більшість із яких досі перебувають на розгляді та не мають вироку.
Наприклад, двоє неповнолітніх хлопців каталися на ВАЗі. Під час розвороту водій не впорався з керуванням і врізався в дерево. Пасажир отримав тілесні ушкодження: забійно-рвані рани обличчя та повіки. Його госпіталізували, справу кваліфікували як кримінальну, а на транспортний засіб наклали арешт. Вироку ще немає.
Ще один випадок: неповнолітній на мотоциклі збив дитину та втік з місця пригоди. Станом на сьогодні ухвалене лише рішення про арешт майна.
Проте є й справа з вироком. Неповнолітньому хлопцю суд призначив п’ять років позбавлення волі, але звільнив від відбування покарання з випробувальним строком на один рік. Юнак викрав авто у батьків товариша, катався на ньому, а під час розвороту біля магазину в’їхав на клумбу. Унаслідок ДТП пошкодив бампер автомобіля.
Є також справи, в яких загинули самі неповнолітні. Наприклад, з червня 2023 року у Вінницькому міському суді перебуває справа, в якій загинув неповнолітній водій мотоцикла. Його пасажир отримав тяжкі травми. У справі наразі була прийнята ухвала про арешт транспортного засобу.
Майже без покарань?
Проаналізувавши відкриті судові матеріали, можна зробити кілька висновків:
- Найчастіше неповнолітніх штрафують за керування мотоциклами або скутерами. За автомобілі — рідше.
- Більшість водіїв-порушників — у віці від 16 років. Але є чимало випадків із ще молодшими.
- Як правило, за перше порушення неповнолітні отримують лише попередження, навіть якщо сталася ДТП. Штрафи призначають у разі повторного порушення або за сукупністю проступків.
- Більшість ДТП за участю неповнолітніх спричинені недотриманням дистанції або порушенням правил маневрування.
Що каже поліція?
Правоохоронці закликають батьків не допускати дітей до керування транспортними засобами до досягнення ними встановленого законодавством віку та без відповідного посвідчення водія.
Пам’ятайте:
- Водити мопед чи мотоцикл в Україні можна лише з 16 років.
- Керування автомобілем дозволене з 18 років і лише за наявності посвідчення водія.
- Навчати керуванню можуть лише інструктори з атестатом МВС — не родичі чи знайомі.
- Мопеди та скутери мають бути зареєстровані, а водій — мати документи і мотошолом.
За допуск дитини до керма (навіть з дозволу батьків чи в присутності дорослого) передбачено штраф. Таке правопорушення фіксується, навіть якщо водій неповнолітній та не створив аварійної ситуації.
Якщо дитина сідає за кермо в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, відповідальність стає ще серйознішою — передбачено штраф, вилучення ТЗ та арешт.
Поліцейські радять: перш ніж купувати дитині мопед чи скутер, подумайте про її безпеку та відповідальність. Вивчення правил дорожнього руху, проходження навчання і складання іспитів — це не формальність, а питання життя.
Особливо важливо бути уважними біля шкіл, дитсадків та місць, де перебувають діти. Дорослі водії мають знижувати швидкість біля пішохідних переходів і бути готовими до раптової появи дитини на дорозі.
Читайте також:
За кожною цифрою — біль: суд розповів про допомогу жертвам домашнього насильства
Наїхав — і нічого не буде? Які були судові справи про ДТП з електросамокатами у Вінниці
Крижопільський суд розглядає справу про поділ мільярдів Порошенків. Процес закрили для ЗМІ
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.