Що наша поліція працює на належному рівні, говорив голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій, коли вітав поліцейських з професійним святом. Він й сказав, що у рейтингу розкриття злочинів поліція Вінниччини посіла перше місце.
Цей рейтинг складається за відсотком розкриття злочинів. Чим вищий відсоток, тим краще, значить працюють правоохоронці. Цей показник, який так ы проситься називатися коефіцієнтом корисної дії полісмена, дає знати, скільки з усіх зареєстрованих злочинів розкрили і довели до суду, знайшовши винуватця – крадія, грабіжника, шахрая, убивцю або якогось іншого кривдника.
Відсоток розкриття убивств, як правило, найвищий. А найменший – у справах про шахрайства. Бо чим важчий злочин, тим більше сил і можливостей докладають поліцейські для його розкриття.
Якщо говорити про відсоток у рейтингу поліції областей, який ведеться Міністерством внутрішніх справ, то у ньому регіональні підрозділи шикують за середнім показником розкриття усіх зафіксованих зачинів. І тяжких, і не дуже.
То ж який саме дає «коефіцієнт корисної дії» поліцейських Вінницької області? Знаходимо відсоток розкриття злочинів в нашому регіоні у звітному виступі начальника управління Нацполіції Юрій Педоса, який він робив перед депутатами і текст якого виклали у повному обсязі на сайті обласної поліції.
«Кількість розкритих кримінальних правопорушень збільшилась на 25% та становить – 37%», – казав Юрій Педос, поки на екрані демонстрували презентацію з цифрами.
На одному слайді було показано, що протягом першого півріччя минулого 2016 року розкрили приблизно дві тисячі злочинів. Тоді вивели ось такий відсоток розкриття – 27,7. Цього року за такий самий період розритими називають вже трохи більше двох з половиною тисяч злочинів. У відсотках це 37,2. Якраз ця цифра, виходить, і вивела Вінниччину на першість за «коефіцієнтом корисної дії» поліцейського.
Та якщо звернути увагу на те, що усього в області на обліку злочинів поліція мала за півроку 9 тисяч, то 2,5 тисяч розкритих «вау» не викликає. Єдине тішить, що в інших областях з роботою поліцейських на розкриття ситуація не краща, раз наша поліція в рейтингу опинилася на першому місці.
Разом з тим, експерти – колишній керівники МВС і правники – говорять: поліцейські цифри і рейтинги перевірити на правдивість неможливо, тому що правоохоронці оприлюднюють такі статистичні дані, які перевірити не можливо. Ніхто не може порахувати справжню кількість тих чи інших злочинів. Фіксують дані про це у закритому реєстрі. Відповідно, й підрахувати відсоток розкриття незалежна людина ніяк не може.
Існує ще такий цікавий показник, як кількість злочинів на 10 тисяч населення. У Вінницькі області - 44,4 злочини на 10 тисяч. Таку цифру знаходимо в тому ж звіті головного поліцейського області.
А державна служба статистики оприлюднила торішню цифру, значно більшу, коли складала рейтинг безпеки обласних центрів. Вона поставила Вінницю на восьме місце з показником 156 злочинів на 10 тисяч населення, і проаналізувала, наскільки безпечно себе можуть почувати наші містяни та мешканці інших великих міст. У нас торік зафіксували в 70 разів більше злочинів, ніж у сусідньому Хмельницькому, який вийшов у рейтингу найбезпечнішим містом України.
Велику різницю в даних цивільних статистів і аналітиків поліції можна пояснити: перші використали суто міські дані, де реєстрації злочинів знано вища, ніж у районах. Поліцейські ж рахували по усій області (усереднений показник виходить значно нижчий).
Так от: поліцейські дані нам показали, що вінницькі правоохоронці працюють плідніше за своїх колег в регіонах. А рейтинг безпеки демонструє, що все менше вінничан відчувають себе захищеними. Порівнюючи рейтинги безпеки служби статистики за два останні роки, бачимо: Вінниця за рік спустилася на п’ять позицій, з третьої на восьму.
А звітуючи перед депутатами, головний поліцейський області казав: «Нам вдається утримувати криміногенну ситуацію під контролем, не допускати непередбачуваного пеpебiгу подій, ускладнень оперативної обстановки».
Днями на «Ракурсі» з’явився аналіз поліцейських звітів. Щойно міністр МВС виклав на загал аналіз результатів роботи Національної поліції, Гліб Плескач поспішив назвати оприлюднену статистику брехнею. Назвав неправдивим показник розкриття злочинів, бо він вищим був тільки за часів СРСР (коли правди від офіційних джерел дарма було чекати). А про зниження рівня злочинності дав ось таке пояснення:
«Окрім як фальсифікацією звітності, таке падіння (на 22% – авт.) пояснити нічим іншим неможливо. Загальновідомо, що на рівень злочинності впливають два основні фактори: добробут громадян і кваліфікація співробітників правоохоронних органів. З першим все не дуже добре: негативні процеси в економіці держави не роблять наших громадян заможнішими, а сегмент тіньової економіки як і раніше перевищує 50% ВВП (інші експерти кажуть про 70%); безробіття — офіційне і приховане — меншим не стало. Тобто живильне середовище для злочинності нікуди не ділося — воно все те ж. Тоді виходить, що причина падіння рівня злочинності — у кваліфікації та активності співробітників Нацполіції, що стрімко зросли за півроку-рік. Чи це можливо? Ні, фізично неможливо.
…Що ми можемо почерпнути зі статистики Авакова? Нічого. Це порожні цифри, які до того ж неможливо перевірити… Цифрами можна жонглювати як завгодно. Ось приклад.
Цього року, підбиваючи підсумки перших п'яти місяців, генпрокурор Юрій Луценко на нараді з колегами озвучив статистику зниження злочинності: за 5 місяців 2017 року кількість кримінальних злочинів по країні зменшилася на 15% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і становить близько 271 тис.
А ось інша цифра ГПУ: за 10 місяців 2016 року було зареєстровано 552 тис. злочинів. Помножте кількість злочинів, скоєних в Україні за 5 місяців 2017 року, на два — і ви отримаєте практично таку ж саму кількість злочинів, як і за 10 місяців 2016 року. Тобто «падіння» рівня злочинності — в межах статистичної похибки. І це — за даними ГПУ, яка в останні місяці також різко змінила вектор в освітленні ситуації зі злочинністю в країні на «позитивний». За відсутності реальних на те підстав».
Читайте також:
Опублікували рейтинг безпечності облцентрів. На якому місці Вінниця?
Вінницька злочинність в коментарях та цифрах. Правда і міфи (ІНФОГРАФІКА)
Який ризик бути вбитим, пограбованим або обкраденим у Вінниці? (ІНФОГРАФІКА)
Нашого шефа поліції не звільнять. Чому погрози прем’єра його не стосуються?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Vladimir Molotov
Порошок
Anonymous