Чи посадили їх? Дізналися результати корупційних справ у медичній сфері Вінниччини

- За останні п'ять років на Вінниччині викрили декількох посадовців і посадовиць, які допомагали в отриманні групи інвалідності або робили це за хабар.
- Редакції «20 хвилин» вдалося дізнатися про результати деяких справ.
Досліджуючи декларації голів та членів МСЕК, не могли не помітити декілька резонансних справ, пов'язаних з хабарництвом та підробленням довідок. Тож ми вирішили дізнатися, що наразі з людьми, які порушили закон. Для цього проаналізували справи за останні п'ять років. І подали запит до поліцейського главку, щоб дізнатися про сьогоднішній стан найбільш цікавих кримінальних проваджень. Нам вдалося дізнатися, які справи «поховали», а які хабарники ще можуть бути покарані.
Відсутність складу кримінального правопорушення
За джерело взяли сайт Головного управління Національної поліції Вінницької області.
Перша справа, на яку натрапили, — це поліцейські Вінниччини викрили посадовців медико-соціальної експертної комісії у хабарництві.
Інформацію про це оприлюднили в кінці вересня 2020 року. Із відповідь на запит нашої редакції до поліції стало відомо, що нещодавно, 13 лютого 2023 року, прийняли рішення про закриття справи на підставі пункту другого частини першої статті 284 КПК України — встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення.
А слідство повідомляло, що голова кардіологічної МСЕК разом з лікарем-невропатологом та лікарем-терапевтом цієї ж медкомісії регулярно вимагали від 200 до 3 тис. доларів США для прийняття позитивного рішення та встановлення груп інвалідності.
Під час обшуку за місцем роботи вилучили кошти на суму понад 58 тисяч гривень.
З відповіді на запит ми також дізналися номер кримінального провадження, що допомогло знайти справу в Єдиному державному реєстрі судових справ. Отже, дізналися, що розслідування тривало понад три роки. Кінцевий термін досудового розслідування переносили декілька разів, а в результаті справу зовсім закрили та повернули все арештоване майно.
А станом на 2020 рік, головою кардіологічної МСЕК була Галина Павліченко. Нещодавно ми робили огляд її декларації за 2023-й.
Замість восьми років — штраф
У період повномасштабного вторгнення кількість справ, пов'язаних з неправомірним наданням груп інвалідності, дещо збільшилася.
Наприклад, 12 грудня 2022 року на сайті Головного управління Національної поліції у Вінницькій області повідомили про затримання посадовця, який обіцяв «допомогти» отримати групу інвалідності.
З відповіді на запит дізналися, що 30 січня 2023 року досудове розслідування закінчили, а обвинувальний акт направили до суду. За номером справи встановили, що викрити посадовця допоміг військовий, якому той запропонував за допомогою дружніх зв'язків з членом МСЕК отримати ІІІ групу інвалідності. Ціна питання становила три тисячі доларів США, з яких дві тисячі мали йти члену МСЕК, а тисяча — посадовцю.
Військовий, отримавши таку пропозицію, звернувся до правоохоронців і допоміг викрити хабарника. Поліція розпочала кримінальне провадження за частиною третьою статті 369-2 Кримінального кодексу України (Зловживання впливом). Санкція: до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Однак у вироку від 5 травня 2023 року сказано: чоловік визнав свою провину та розкаявся, у результаті йому повернули арештоване майно та призначили покарання у вигляді штрафу на суму 68 тисяч гривень. Сплачену звинувачуваним заставу у розмірі 214 тисяч 720 гривень повернули заставодавцю. А протокол огляду, який проводили на прохання чоловіка в Обласній МСЕК №2, наказали скасувати.
Поки що на цілодобовому арешті
Ще одна справа, пов'язана зі сприянням незаконному уникненню від проходження військової служби, стала відома в січні 2024 року.
Посадовець вимагав хабар у розмірі 2500 доларів США, щоб допомогти в отриманні довідки про визнання особи обмежено придатною до військової служби. Однак, якщо боєць відмовлявся, працівник медичної служби чинив тиск на визнання людини повністю придатною.
Під час отримання хабаря фігуранта справи затримали. У ході обшуків поліцейські вилучили майже 15 тисяч доларів США та понад 100 тисяч гривень, мобільні телефони, банківські картки, флеш-носії, печатки, штампи, документацію, чорнові записи та інші речові докази злочинної діяльності.
Згідно з останніми ухвалами, чоловік знаходиться під цілодобовим домашнім арештом, і невдовзі почнуться слухання по його справі.
Призупинили справу
Писали запит по ще одній справі, пов'язаній з нечесним наданням групи інвалідності. Як повідомляли в поліції, у березні цього року у Вінниці викрили сімейну лікарку, яка за гроші організовувала процес фіктивного лікування в медзакладах області з подальшим оформленням груп інвалідності.
Перевіряючи інформацію по цій справі натрапили на іншу. Втрачати нагоду ознайомитися і з нею, не станемо. Бо мова йде про не менш цікаве.
У серпні 2023 року на Вінниччині затримали командира відділення роти охорони: сержант пропонував військовозобов'язаним «купити» у нього частково заповнені бланки повісток, щоб предʼявляти їх представникам ТЦК, видаючи за справжні. Таким чином чоловіки мали змогу ухилитися від мобілізації.
І от після зустрічі зі «клієнтом» на заправці «ОККО» в місті Погребище сержанта затримали. Він отримав 2000 доларів США за 50 підписаних та проштампованих бланків повісток.
Наразі відомо, що 9-го травня суд задовольнив клопотання адвоката обвинувачуваного про призупинення судового провадження. Причина: чоловік продовжує військову службу і не зможе з'являтися на судові засідання.
Читайте також:
Безкоштовна правова допомога для військових: куди і як звертатися у Вінниці
«Приємно відчувати, що ти щось зробив». В Агрономічному плетуть сітки для захисників
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Максим Коломийчук
Надія Гонтар
Моя мама завжди говорила : голосно двері відкривають і тихенько випускають..Противно за них чути і бачити
Sergiy Ostapov
Sancho