Скорочення зарплат або взагалі звільнення з роботи — карантин впливає на рівень доходів не лише представників бізнесів, але й пересічних вінничан. Дехто в один день залишився без роботи, а ті, хто винаймає житло, зіткнулися з питанням, чим платити за оренду. Через це ринок нерухомості в останні тижні показує падіння цін, оскільки суттєво збільшується пропозиція. Ми поцікавились у експертів, як реагує ринок оренди на фінансові виклики для людей.
За словами ріелторки та експертки з нерухомості Вікторії Юзвук пропозиції та ціни залишились такі, як і були, а попит значно зменшився.
— Ринок нерухомості стоїть, — каже експертка. — Попит зменшився тому, що люди сидять вдома, хто зміг, то поїхав з міста навіть. Також, якщо говорити про оренду квартир на не довгостроковий період, то люди припинили їздити у відрядження, а студенти роз'їхались додому. Ріелторка каже, що ціни на оренду не змінилось зовсім, навіть за містом оренда не почала дорожчати. Але безпосередньо власники, якщо хочуть, то можуть йти на поступки і трішки зменшувати оплату.
— Попит зменшився на 70% це точно, а може й більше, — каже Вікторія. — Кількість пропозицій у свою чергу не змінилась. Їх, як було вдосталь, так і залишилось. А люди вже можуть вибирати за розміром свого гаманця.
Як каже експертка з нерухомості, здійснювати покази у зв’язку з карантином незручно, але дотримуючись правил безпеки можливо.
— Зазвичай, у період карантину, ми одразу покупців відправляємо до господарів, щоб вони самі дивились на квартиру, ріелторам не обов'язково ходити з потенційними орендодавцями, — каже ріелторка. — У більшості випадків орендар приходить на перегляд вже тоді, коли майже впевнений, що житло йому підходить.
За словами директорки відділення одного з вінницьких агентств нерухомості Юлії Понайотової, багато людей відмовляються від оренди: переїжджають до батьків, бо не мають з чого платити.
— Через відсутність тих, хто хоче орендувати житло, йде зниження ціни за оренду, — каже Юлія. — Зменшується попит, а збільшуються пропозиції. Але загалом за останні п'ять років я не бачу, щоб у нас подали ціни на нерухомість. Тому вважаю, що після скасування карантину все стане на свої місця.
Фахівці пояснюють, дехто з орендодавців зменшує плату за оренду під час карантину, але наразі звільнили від сплати оренди лише бізнес, який винаймає комунальні приміщення і то за певних умов. Щодо населення, то про це можуть домовлятися в індивідуальному порядку. Так, в уряді закликали орендодавців йти на поступки квартирантам, однак виконують таке прохання не усі, адже це просто рекомендація.
— Ціна на оренду квартир знизилась приблизна на 50%. Це зумовлено тим, що орендою користували студенти, які зараз живуть вдома. Або ж ті, хто їздив у інші міста на роботу — вони теж зараз сидять по домам, — розповідає віце-президент асоціації фахівців нерухомості України Володимир Яцуба. — Квартири зараз орендують пари, які під час карантину вирішили з'їхатись, бо не можуть просто гуляти на вулиці. Також є категорія тих подружніх пар, які вже розводяться. Але це ж невеликий відсоток людей, тому ринок оренди стоїть. Пропозицій дуже багато, але немає кому жити.
Радикально ж інша ситуація із пропозиціями оренди приватних будинків, за словами фахівця. Ринок оренди житлових будинків за містом зараз «на піку».
— Є такі люди, які й тисячу доларів у місяць готові платити, якщо це добротний будинок. Це, можливо, жителі мікрорайону «Поділля», які мають гроші, але у квартирах такий довгий період сидіти важко, — каже Володимир Яцуба. — Варто розуміти, що є різні будинки: одні без елементарних зручностей, а інші з басейнами. Хоча, якщо аналізувати, то наразі на будь-які будинки попит виріс. Ціни не впали, а на більш гідні варіанти, де є присадибна ділянка — навіть виросли.
За словами фахівця, здешевлення цін на оренду, після завершення карантину, не одразу відновиться, але з часом ринок вийде з кризи і стане на своє місце.
— Звичайно, після карантину буде невеликий термін «просідання» цін на оренду нерухомості. А коли вони повернуться до тих, що були — це залежить від того, коли закінчиться карантин, — каже спеціаліст.
Загалом, за словами Яцуби, на період карантину ринку нерухомості як такого немає. Оскільки, зараз неможливо проводити огляди квартир: власники — не хочуть показувати, а покупці бояться йти дивитись. На ринку продажів теж відбувається здешевлення. Ті люди, які мають продати квартиру, роблять це з зменшеною ціною на близько 30%. Фахівець каже, що це не є ринкова ціна, а ліквідаційна.
Ми оглянули пропозиції з оренди житла на сайті DOM.RIA. Всього наразі на довгострокову оренду житла у Вінниці є понад дві тисячі пропозицій. До речі, за статистикою сайту krysha.ua вартість оренди однокімнатної квартири у березні знизилася на 9,19%.
У Центрі однокімнатні квартири коштують від 5 000 до 11 000 гривень. За двокімнатну потрібно буде заплатити — від 6 000 до 15 000 гривень. А за три кімнати у Центрі за місяць потрібно платити орієнтовно від 8 000 до 23 000 гривень.
На Ближньому замості оренда квартир обійдеться орієнтовно від 3 000 до 15 000 гривень. На Вишеньці за оренду однокімнатної квартири потрібно платити приблизно аналогічно, як і на Ближньому замості — від 3 000 до 7 000 гривень. Оренда трикімнатної обійдеться, починаючи від 4 500 до 12 000 гривень.
На Старому місті є лише одна пропозиція трикімнатної квартири за 6 500 гривень, а оренда однокімнатних обійдеться на цьому районів від 3 000 до 6 000.
На Тяжилові вартість оренди квартир дещо менша — від 3 000 за однокімнатну до 5 500 за трикімнатну. Будинок ж можна зняти і за 2 000 гривень у місяць, у П’ятничанах, наприклад. А найдорожчі будинки здають в оренду на Дальньому замості, Вишеньці та в районі Агрономічного шосе. Ціна найдорожчих будинків за місяць орієнтовно від 20 000 до 40 000 гривень.
Читайте також:
Історії фрілансерів. Розповідаємо на чому можна заробити під час карантину
Хто «піднявся» на карантині? Запитали у вінницьких підприємців та експертів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Правда, не всім потрібна така послуга: є люди, які і самі вміють все зробити. Це - нормально.