Наприкінці січня майстри коштовних прикрас святкують Міжнародний день ювеліра. Вінниця — негласна столиця ювелірів, а вінницькі діаманти, кажуть, найкращі. Як обрати якісні прикраси з золота, на що звернути увагу при купівлі дорогоцінних каменів: рекомендація наших фахівців.
Ювелірні прикраси наші пращури полюбляли ще в дохристиянську епоху. Доказом тому — всесвітньо відоме сарматське золото V–IV століття до н.е, яке знайшли саме на вінницьких землях.
Сьогодні нічого не змінилося: вінничани донині густо прикрашають себе золотом-діамантами, а ювелірні магазини у нашому місті з'являються, як гриби після дощу. До дня ювеліра, який відзначають наприкінці січня, ми вирішили дізнатися, чи усе те золото, що блищить, і чому найкращі друзі — діаманти.
Наш експерт — столичний фахівець з коштовних прикрас Інна Григоренко. Доцент кафедри товарознавства, експертизи та торговельного підприємництва ВНТЕІ КНТЕУ приїхала у Вінницю прочитати лекцію студентам і розповісти журналісту 20minut.ua, як визначити якість золотих прикрас, та як обрати справжні діаманти.
Сьогодні асортимент якісних золотих ювелірних виробів досить широкий, так само багато і підробок. Ось деякі рекомендації експерта Інни Григоренко, які допоможуть вам обрати якісний виріб.
— При виборі золотої прикраси в першу чергу звертайте увагу на пробу, іменник та клеймо, які стоять поруч на золотій прикрасі. Рекомендація здається елементарною, але важливою. Краще роздивитися ви зможете за допомогою лупи.
В Україні в якості клейма використовують Тризуб. Що стосується проби, вона відповідає процентному вмісту чистого золота в складі сплаву. Це стосується білого золота. Також має бути вказано ім'я виробника — так званий іменник.
— Він виглядає як набір букв або цифр і повідомляє про рік таврування і про виробника, — ділиться фахівець. — Чим вища проба, тим вища якість ювелірного виробу. Найчастіше це 585 або 750 проби, рідше 500 або найнижча 375.
В США та Канаді для золота використовується каратна система чистоти. 24К — це як у нас 999 проба. Але будьте обережними, таке маркування у нас можна знайти на виробах з медичного золота, яке дуже схоже на біле.
— Біле золото — ювелірний матеріал, сплав золота з іншими компонентами (такими як срібло, паладій, нікель та марганець), котрі надають сплаву білого забарвлення. Проба білого золота повинна бути такою ж, як і в інших ювелірних сплавів золота.
Біле золото з жовтуватим відливом — ознака того, що воно з домішками нікелю. Ювеліри носити таке не рекомендують, оскільки нікель викликає алергію. Якщо у прикраси з білого золота срібний відлив — воно вкрите радієм, — ділиться ювелірними примудрощами товарознавець.
Купівля діаманта, крім захоплення, захвату та інших позитивних емоцій може нести в собі ще й тривогу. Оскільки дорогоцінний камінь № 1 є дуже розумним капіталовкладенням, та ще й радує око, вкрай важливо, щоб це був саме діамант, а не вміло виготовлена підробка.
— У Вінниці найкращі в країні ювеліри. Тут працюють найпрофесійніші майстри по обробці дорогоцінного каменю, які обирають лише найякісніші матеріали. Якщо ви вважаєте, що в столиці чи за кордоном прикраси з діамантами кращі, — хибна думка. Діаманти купуйте саме у рідному місті, тут підробок я не зустрічала, — переконує Інна Григоренко. Товарознавець наочно перевірила прикраси з діамантами за допомогою портативних тестерів DIAPRO для розпізнавання діамантів. На справжні діаманти пристрій реагує, на звичайне каміння ні.
Вартість дорогоцінного каменю безпосередньо залежить від його якості. А якість можна дізнатися за сукупністю чотирьох основних характеристик: колір, чистота, огранювання, каратність.
Карат — це одиниця виміру дорогоцінних каменів, рівна 0,2 грама. Тут все просто: чим більше вага каменю, тим вище його ціна.
— Якщо ви придивитися, то фіаніт, до прикладу, горить помаранчевим блиском, а справжній діамант має сірі відтінки;
— Подихайте на камінь. Спітнів? Значить, підробка. А ось якщо залишився прозорим - вітаємо, перед вами діамант.
— Діамант у прикрасах не зливається з кольором металу;
— Якщо ви перевіряєте не просто камінь, а ювелірну прикрасу, в складі якої є діамант, зверніть увагу на дорогоцінний метал, який знаходиться «навколо» каменю. Алмаз не потерпить поруч з собою ні срібла, ні низькопробного золота.
— Діамантом можна порізати скляну поверхню;
— Діамант не б'ється.
У будь-якого ювелірного виробу, виготовленого сертифікованим виробником, повинен бути паспорт, бирка із зазначенням проби, ваги вироби і типу каменів, якщо вони там є. Якщо це вироби українського виробництва, бирка буде прикріплена за допомогою нитки і закріплена алюмінієвої пломбою з відбитком виробника.
Якщо мова йде про діаманти, на діаманти виробник повинен надати окремі сертифікати: міжнародний GIA або український, виданий Державний гемологічний центр при Міністерстві Фінансів. Відсутність такого сертифіката має попередити вас про те, що перед вами зовсім не діамант, навіть якщо продавець стверджує зворотнє.
Коштовні ювелірні прикраси купуйте у фірмових магазинах. Фірми-одноденки обходьте стороною. Не купуйте ювелірні прикраси з рук і в ломбардах, аби уникнути підробок.
Читайте також:
Взути і забути або Як правильно обрати якісне взуття. Розповідають товарознавці
Випити і залишитись живим. Як обрати якісний алкоголь, розповідають експерти
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер