Проблема — вирішення: що робити, коли вигнали зі стажування і не заплатили обіцяне?

- Звичайна практика на сьогодні, перш ніж взяти працівника на роботу, потрібно його випробувати.
- Таким же звичайним сьогодні є вірогідність це випробування чи стажування провалити і не отримати ні копійки.
- Що робити і як не допустити такого — запитали поради у юриста.
Сьогодні в проекті «Проблема — вирішення» розглянемо проблему, яка у всіх на слуху, а хтось навіть з нею стикався. Перед прийомом на роботу роботодавець пропонує стажування за усною домовленістю і про умови праці, і про заробіток на цей час. В результаті у працівника ані роботи, ані оплати.
Вінничанка стажувалася в спортивному магазині два місяці на посаді ревізора, але її «попросили» через три тижні. Стажерці прямо сказали: «ти нам більше не потрібна, ми беремо свою людину». Заплатити мали 7,200 (6000 ставка + 1200 за відрядження), а дали 4,800 грн. Сказали, що нарахували податки.
Питання до юриста наступні:
— Які податки, якщо стажерка не була оформлена?
— Чи вправі роботодавець передчасно розірвати угоду (усна домовленість, нічого не підписували)?
— Чи мали б насправді укладати якийсь документ зі стажером?
— Що робити в такому випадку, якщо не заплатили взагалі?
— Чи можна якось від такого фіналу застрахуватися?
За словами юриста Ярослава Мартинюка, основним документом в цьому питанні є кодекс законів про працю або Трудовий кодекс, як його називають в народі.
Фактом укладення трудового договору є наказ про прийняття на роботу і повідомлення податкової. В цьому наказі просто прописується, що особа приймається на стажування на певний період (про це свідчить стаття 26 «Випробування при прийнятті на роботу»). І відповідно прописана має бути заробітна плата (має бути не меншою за мінімальну зарплату, сьогодні це 6000 грн).
Будь-які розмови, що «ми вас беремо на стажування, тому трудового договору не укладаємо» незаконні. Це порушення трудового законодавства і порушення прав працівника, оскільки за нього не платяться податки і єдиний соціальний внесок, а неоформлені працівники — люди соціально незахищені у випадку хвороби, травмування.
Ви просто ніхто на цій роботі
— Це поширена практика серед роботодавців, — говорить юрист. — Ніяких договорів, домовляються усно, людина ходить на роботу, потім їй кажуть — ви нам не підходите. Вище названа вінничанка за усною домовленістю мала отримати певну суму, в результаті отримала зовсім іншу, на підставі виплачених податків. Але якщо з нею ніяких договорів не укладали, тож і податків ніхто не платив.
Юрист радить, у випадку, коли ви вважаєте, що ваші права порушуються, а саме — з вами не уклали трудовий договір, не повністю розрахувалися — вам пряма дорога писати заяву в службу з питань праці.
— Бажано при цьому запастися свідками, які б сказали, що ви там дійсно працювали, — говорить юрист. — Працівники, які там працюють, навряд чи стануть вам допомагати, тому можна пошукати свідків з сусідніх «контор», або як то кажуть таких самих ображених цим роботодавцем. Також у пригоді можуть стати відео з камер спостережень. Та варто розуміти: коли ви погоджувалися на усну домовленість, ви тим самим погодилися на безправність як працівника.
Так ви можете звернутись з заявою, в службу захисту праці, але вам доведеться доводити, що ви там дійсно працювали. Якщо вам вдалось довести факт вашої праці на певного роботодавця, можна навіть вимагати матеріального відшкодування. Але це майже неймовірно.
Як все буде відбуватись
Людина пише заяву про те, що з нею не уклали трудовий договір чи не розрахувались повністю, тобто її права були порушені.
Зі служби з питань праці приходить перевірка, і починається: вони заходять на підприємство включають відеокамеру і починають все знімати. Крім того, службовці мають право допитувати працівників підприємства, і під час перевірки часто спливають неоформлені люди (а це величезні штрафи на сьогодні). Та навіть якщо порушень не виявлено, крові та нервів у роботодавця піде багато.
— Що в результаті отримаєте ви, як постраждала сторона? Лише моральну насолоду від помсти, — говорить юрист.
Втім, якби трудовий договір укладався, і роботодавець обіцяв мінімальні 6000 грн, в день виплати цю суму працівник все одно не отримав би, додає юрист Ярослав Мартинюк. Тому що дійсно нараховувався би податок, а це трохи більше тисячі гривень (18% податку на доходи фізичних осіб, та 1.5 % військовий збір) і все це за рахунок заробітної плати працівника. Крім того роботодавець з власного рахунку заплатив би 22% на єдиний соціальний внесок.
Читайте також:
Проблема — вирішення: що робити, якщо вкрали речі з камери схову, пояснює адвокат
Прибирати клас чи клумбу дитячими руками. Чи вправі школа використовувати фізичну працю учнів?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.