Верховна Рада в цілому підтримала законопроект, яким підвищується мінімальна заробітна плата та страхові виплати: «За» законопроект №5130 проголосувало 227 народних депутатів. Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Депутати #Рада8 підтримали #ЗП5130 і встановили новий мінімум заробітної плати на рівні 3200грн із 1 січня 2017 року. 227 "за" pic.twitter.com/zzuTc338Eq
— Верховна Рада (@verkhovna_rada) 6 декабря 2016 г.
Про мінімальну зарплату
Окрім того, прийнятим законом передбачається новий порядок формування тарифної сітки оплати праці. Вона потрібна при розподілі робіт залежно від їхньої складності, а працівників — залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Тарифна сітка є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.
Читайте також: Мінімальна зарплата буде 3200 грн. Плюси та мінуси для вінничан
У бюджетній сфері мінімальну тарифну ставку (посадовий оклад) визначатиме Кабмін, а в небюджетній сфері — підприємства самостійно у колективних договорах.
«При цьому мінімальна тарифна ставка не може бути нижчою за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року» — йдеться в пояснювальній записці до закону.
До того ж, розмір мінімальної зарплатні тепер будуть змінювати не рідше одного разу на рік з урахуванням думки об’єднань профспілок і організацій роботодавців зі всієї України.
Боротьба із зарплатами в «конвертах»
Новий закон також впроваджує штрафи за несплату єдиного соціального внеску та виплати зарплат в «конвертах»:
штраф у розмірі до трьох мінімальних зарплат (з 2017 року — 9600 гривень) у всіх випадках не допущення державних інспекторів праці до перевірки, крім випадку, коли темою перевірки є не оформлення трудових договорів з працівниками та виплата зарплат в «конверті»;
у розмірі ста мінімальних заробітних плат (з 2017 року — 320 000 гривень) при не допущенні державного інспектора праці до перевірки, коли вона здійснюється з метою виявлення працівників з не оформленими трудовими договорами, виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску (виплата зарплати в «конверті»).
Про пенсії
Також, закон №5130 передбачає в частині пенсійного забезпечення на 2017 рік продовження особливого порядку виплати пенсій для працюючих пенсіонерів;
До кінця 2017 року максимальний розмір пенсії — 10 740 гривень. А так, максимально можлива пенсія в Україні буде на рівні 10 прожиткових мінімумів (16 000 гривень). У пояснювальній записці вказано, що такі зміни дозволять зекономити близько 3 мільярдів гривень коштів Пенсійоного фонду України в 2017 році.
Про стипендії
Кабмін з 1 січня 2017 року отримає повноваження визначати порядок виплати соціальних стипендій для окремих категорій осіб.
Мають право на академічну та соціальну стипендії:
1) Студенти (курсанти) вишу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
2) Студенти (курсанти) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, мають гарантоване право на виплату соціальної стипендії. У тому числі у разі отримання академічної стипендії.
«Відмінники» у навчанні та/або науковій діяльності отримуватимуть академічні стипендії. Ці студенти будуть визначатися вченою радою вишу в межах визначеного Кабінетом Міністрів України загального відсотка студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій та стипендіального фонду.
До того ж, підвищені стипендії з нового року отримуватимуть студенти, які навчаються за дефіцитними спеціальностями: в галузях знань «Освіта», «Математичні, природничі та технічні науки»
Новий закон №5130 взагалі видаляє такі пункти з закону «Про вищу освіту», як:
7) Академічні стипендії виплачуються не менш як двом третинам студентів (курсантів) кожного курсу (крім першого семестру першого року навчання) за кожною спеціальністю, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії;
8) Особам, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності, за рішенням вченої ради вищого навчального закладу можуть призначатися персональні стипендії.
Також законопроект регулює зміни в частині соцстрахування, надання адміністративних послуг, сплати судового збору, держмита та єдиного соціального внеску.
Нагадаємо, у жовтні прем’єр-міністр України Володимир Гройсман анонсував підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень. «20хвилин» опитали експертів, які висловилися про плюси та мінуси такого збільшення для вінничан.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер