Процедура купівлі-продажу земельних паїв (Пресслужба юридичної компанії Сварог Лада)

Процедура купівлі-продажу земельних паїв (Пресслужба юридичної компанії Сварог Лада)
  • Від 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» - закон, яким було скасовано так званий «земельний мораторій», відповідно зараз громадяни України можуть продавати землі сільськогосподарського призначення (земельні паї) або ж купувати їх.

Ринок землі в нашій державі функціонує не довго, однак даних півроку достатньо щоб зробити правові висновки щодо процесу купівлі продажу та детально розібрати процедуру того, як продати чи купити землю.

З 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення буде відбуватися між громадянами України. Однак, максимальний розмір ділянки не більше 100 га на людину. А 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава. Максимально дозволена площа ділянок у власності – 10 тис. га

Важливо зазначити, Купівля-продаж земельної ділянки здійснюється з дотриманням переважного права на її придбання. Переважне право належить особі, що орендує землю. Без належного повідомлення орендаря, він може в судовому порядку скасувати договір купівлі-продажу та перевести на себе права та обов’язки покупця. Переважне право у орендаря діє строком 2 місяці. 

Першочергово перед продажем як продавцю, так  покупцю важливо

Пересвідчитись, що на земельну ділянку, яка стане об’єктом купівлі-продажу, існують правовстановлюючі документи. Це можуть бути:

  • державний акт на право власності на земельну ділянку,
  • свідоцтво про право власності,
  • свідоцтво про право на спадщину,
  • судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття/зміни права власності на земельну ділянку;
  • витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно,
  • договір купівлі-продажу,
  • договір дарування чи інші цивільно-правові угоди щодо відчуження земельної ділянки.

Земля має бути внесена в Державний земельний кадастр, перевірити це можна за допомогою Публічної кадастрової карти. Там можна з’ясувати чи наявний у земельної ділянки кадастровий номер, адже відповідно до ч.1 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування. Якщо дані в кадастровій карті відсутні, потрібно звертатись до Держгеокадастру для внесення даних про цю ділянку. 

Покупцю та продавцю слід перевірити чи земля не перебуває під арештом і хто вказаний реальний власник нерухомості. Це можна зробити, отримавши витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно

Після узгодження ціни та документів, інших умов договору, сторонам слід обрати нотаріуса, що здійснюватиме посвідчення договору купівлі-продажу. Вибір нотаріуса узгоджується сторонами договору. Проте, варто звернути увагу на те, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна провадиться за місцезнаходженням цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін договору.

Якщо сторони перебувають у шлюбі, на даний правочин слід отримати дозволи іншого з подружжя. Даний дозвіл в майбутньому звільнить від судового процесу, якщо сторона договору буде розривати шлюб і не зможе поділити майно без звернення до суду. 

Щодо ціни на земельну ділянку - до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Оцінку буде проводити Держгеокадастр, яка скрадатиметься з аналізу грунтів за різними параметрами: склад, кліматичні умови, розміщення. Буде створена відкрита база даних з усією інформацією щодо нормативної грошової оцінки земель у різних регіонах.

Розрахунки провадяться в безготівковій формі – тобто шляхом перерахування коштів через касу банку.

Не допускається набуття права власності на земельні ділянки за відплатними договорами у разі відсутності у набувача права власності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право. Важливо, щоб була наявність у набувача (покупця) документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право. Дане може підтвердити виписка з банку, довідка про доходи, договір-дарування грошових коштів, тощо. 

Закінчується процедура купівлі-продажу виданням нотаріусом витягу з реєстру. При купівлі, відбувається сплата податку при укладанні договору купівлі - продажу

Необхідно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, та військовий збір у розмірі 1,5%, до того ж ще до моменту нотаріального посвідчення договору відчуження земельної ділянки. Базовою розрахунковою величиною для оподаткування буде зазначена в договорі купівлі-продажу ціна, яка не може бути нижчою за оціночну вартість землі, розрахованої уповноваженим органом. До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

На останок зазначимо: не всю землю  (паї)  можна продавати та купувати. Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності забороняється, як  забороняється продаж земельних ділянок розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Землі, розташовані в ОРДЛО (колишня назва АТО) дозволено лише передати у спадщину. 

Загалом процедура не є надзвичайно складною, однак потребує відповідального підходу щодо перевірки договорів, отримання витягів, а за потреби, оформлення документів на  земельну ділянку, відомості щодо якої відсутні у Державному земельному кадастрі. Для цього, радимо звернутись за правовою допомогою, адже помилка може стати причиною, при якій угода не відбудеться, або її буде скасовано чи визнано недійсною.

Наші контакти: 

ТОВ «Сварог Лада» 
адреса: вул. Магістратська 88 кабінет № 125 (перший поверх)
телефон: 0 97 507 27 05  підтримка клієнтів 24/7
Директор, керуючий партнер юридичної компанії «Сварог Лада» - Сміщук Руслан Олександрович
електронна пошта:  [email protected]
Посилання на соціальні мережі
Facebook: https://www.facebook.com/SvarogLada.LLc/

Будемо вдячні, якщо саме Ви підтримаєте нас, Сварог Ладу, у конкурсі Народний бренд 2021 у  номінації «Юридичні послуги» 

Що для цього потрібно?

  1. Перейти за посиланням ttps://top20.ua/vn/brand/279/show.html
  2. Проголосувати щонайменше за 10 номінацій (ми в номінації «Юридичні послуги» - Сварог Лада)
  3. Натиснути «Завершити голосування»
  4. Ввести свій номер телефону та підтвердити голосування
  5. Ваш голос зараховано. Дякуємо

Посилання на конкурс https://top20.ua/vn/brand/279/show.html

Серед усіх проголосувавших будуть розіграні цінні подарунки 

keyboard_arrow_up