Ірина Борзова: в Україні необхідно спростити процедуру отримання статусу УБД (Пресслужба Слуга народу)

Народна депутатка України від «Слуги Народу» Ірина Борзова разом з колегами подала до Верховної Ради законопроєкт, яким передбачено спрощення процедури оформлення статусу учасника бойових дій під час дії воєнного стану.
«Від початку повномасштабної війни, станом на серпень 2023 року лише 95846 осіб, які брали участь в захисті України від російської агресії, отримали статус учасника бойових дій. Це вкрай низькій показник. Оскільки процедура надання статусу УБД сьогодні є складною та довготривалою, зокрема, через велику кількість потрібних документів та бюрократичних перепон. Тому законопроєктом передбачено, що у єдиному державному реєстрі призовників, військовослужбовців, резервістів, буде здійснюватися облік документів військового, а також відомості про участь у бойових діях. Уповноважені особи з частини зобов’язані протягом п’яти днів після реалізації бойового наказу сформувати довідку та внести до реєстру», - пояснила Ірина Борзова, яка є співавторкою законопроєкту.
Народна депутатка також наголошує, що прийняття законопроєкту є важливим, адже статус УБД спрощує інтеграцію військовослужбовців до цивільного життя та забезпечує отримання пільг, гарантованих державою.
«Наші захисники і захисниці та члени їх родин потребують підвищеної уваги і підтримки з боку держави, громад і суспільства», - зазначила Ірина Борзова та повідомила про державні програми, які реалізовуються в Україні на підтримку ветеранів та їх родин.
Помічник ветерана
«Пілотний проєкт вже реалізовується вже в 10 областях України. Помічники ветеранів в громадах надаватимуть ветеранам війни та членам їх сімей сервісну підтримку за принципом «рівний з рівним». Зокрема, у Вінниці в центрах надання адмінпослуг вже працює 12 помічників ветерана, які пройшли навчання. Влаштуватись на роботу Помічником ветерана можуть ветерани, члени їх родин або загиблих воїнів. Робота оплачується з державного бюджету, на сьогодні це орієнтовно 16 тисяч гривень», - пояснює Ірина Борзова.
Фінансова підтримка ветеранського бізнесу
«Ветерани або члени їх родин можуть отримати від 20 тис грн до 1 млн грн від Українського ветеранського фонду на відкриття бізнесу або розвиток існуючої власної справи, зокрема на закупівлю матеріалів чи обладнання. Цьогоріч більше 350 учасників програми скористались фінансовою підтримкою», - зазначила народна депутатка.
Забезпечення житлом
«Зокрема, у 2023 році на Вінниччині 77 родин військовослужбовців отримали кошти від держави на придбання власного житла. В Україні це близько 2200 таких родин. Компенсацію на придбання житла можуть отримати родини військовослужбовців, що стоять у черзі на квартирному обліку в громадах», - каже Ірина Борзова.
Програми соціальної та професійної адаптації
«Учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни можуть пройти безкоштовне навчання. Передбачені пільги в закладах професійної, фахової передвищої та вищої освіти. Це один із ключових напрямів системи переходу від військової кар'єри до цивільного життя», - зазначає народна депутатка.
Реабілітація через спорт
«Щодня нашим військовослужбовцям доводиться виборювати мир та відновлювати незалежність ціною власного життя та здоров’я. Спорт є одним з найкращих інструментів реабілітації та соціалізації ветеранів. В Україні проводять різні види змагань для ветеранів. У Німеччині на Іграх Нескорених наші ветерани здобули 34 медалі. Тому важливо створювати умови для розвитку ветеранського спорту, щоб спортивні зали, басейни, майданчики були інклюзивними і доступними для наших захисників і захисниць», - говорить Ірина Борзова голова Вінницької обласної організації політичної партії «Слуга Народу».