«Я бомж 1-го рангу чекаю 27 років на житло». Як екс-підводник бореться з мерією

«Я бомж 1-го рангу чекаю 27 років на житло». Як екс-підводник бореться з мерією
  • Ветеран Холодної війни Володимир Францужан десятиліттями не може отримати житло.
  • Він провів власне розслідування та знайшов факти, як міська влада з 90-х років роздавала квартири військових «наліво».
  • Тепер чоловік намагається через суд отримати від мерії 1,6 мільйона гривень компенсації

Два десятиліття 67-річний Володимир Францужан бореться з бюрократією у Вінниці. Він пройшов усі інстанції, декілька разів був на прийомі в кількох міських голів, надсилав скарги екс-президенту Януковичу. Але житло так і не отримав.

Як каже пан Володимир, це його сьогодення. А в минулому житті він був інженером-підводником, плавав на атомному човні «Чайка», який жахав американців в Атлантиці та жив в закритому військовому містечку Мурманськ-150.

— Прослужив 37 років в Мурманській області, півострів Рибачий. Там була база підводних човнів, і це вже не секрет, тому можу розповісти. До цього вчився в місті Обнинськ. Був такий наукоград при СРСР. А потім мене відправили в Горький (нині — Нижній Новгород) де ми добудовули атомний підводний човен. Його називали «Чайкою», а американці «Чарлі».

Відео дня
Субмарина 670 М "Чайка". Фото з сайту fas.org

 

Так, Володимир Францужан в складі екіпажу зі 100 людей неодноразово плавав в Атлантику, Карибське та Середземне моря з бойовими рейдами. Він був фахівцем по автоматиці та ремонтував «серце» підводного човна — атомний реактор.

Давали житло через три місяці

Ці спогади чоловік згадує з посмішкою на обличчі. Але коли переходимо до суті проблеми, його лице в одну мить стає суворим, наче «кам’яніє».

— У кінці 80-х років радянським військовим дозволили звільнятися з армії. І я написав рапорт та переїхав з Півночі в Баку (Азербайджан), а згодом у Вінницю. У 1990 році, став в чергу військовослужбовців запасу, які потребують житло. Тоді ставили на облік при вінницькому міськвиконкомі, й я був 401-м в черзі. Сподівався, що квартиру отримаю за три місяці, — згадує Францужан.

Як розповідав Володимир, тоді Вінниця була містом «відставників»: для колишніх військових будували мікрорайони і при радянській владі житло давали стабільно. Проте, коли Радянський Союз розвалився, фінансування програми скоротили, а відставників ставало все більше.

— У 1996 році створив Спілку бездомних військовослужбовців. Тоді в неї увійшло близько 800 людей. Зараз нас значно менше: люди вмирають від старості, так й не отримавши житло. З моменту створення цієї організації я боровся з бюрократами: намагався з’ясувати, чому ж немає житла для військових запасу. Коли мером був Володимир Гройсман, то він мені пояснював, що вартість квадратного метра в Вінниці більша, ніж той норматив від Міністерства регіонального будівництва. Пропонували доплачувати за кожен метр, але мерія не погодилася. Хотіли отримати квартири в районі - теж безрезультатно. А з 2009 року фінансування під цю програму припинили.

Доньки з квартирами, а тато — бомж

Відставник-підводник провів розслідування, в якому дізнався, що міськвиконком роздавав житло військових «наліво». За його словами, останній розподіл квартир був в 2006 році, а тоді в мерії це зробили з численними порушеннями.

— Отримали житло не тільки ветерани Афганістану та військові запасу, але й інші «категорії»: СБУшники, військові гарнізону, співробітники МВС, мешканці аварійного будинку. Хоча квартири було викуплено саме для ветеранів Афганістану та військовослужбовців запасу. Так, 46 сімей залишилися без житла. А ще було дуже дивно, як розподіляли житло між військовими в черзі. Я був 401, а отримували квартири 565, 650, 894 та інші. Як потім показували в Акті розподілу, виявляється інші претенденти просто «відмовлялися» від квартир.

— А де ж ви весь цей час живете?

— Спочатку жив з сім’єю в невеликому будинку на Сабарові, потім у тещі. Доньки виросли, вийшли заміж за гарних чоловіків, що купили квартири. А тато безхатченко! Зараз я прописаний по Немирівському шосе, 82. Це притулок для бомжів, в мене там навіть кімнати немає. А старша донька купила квартиру для своєї доньки. Так і живемо у онуки, разом з дружиною. До речі, онучка виходить заміж у вересні. Де нам далі жити, не зрозуміло, — розказав Францужан

Позов на 1,6 мільйона

Як розповідав колишній військовий, через боротьбу з можновладцями, у нього стався інфаркт міокарду.

— В останнє я чотири місяці (!) намагався потрапити на прийом до міського голови Сергія Моргунова. Однак він мене за п’ять хвилин розмови «попросив вийти» з кабінету. У мене стався черговий зрив, і я потрапив в реанімацію. Тому звернувся до міського суду з позовом про відшкодування мені багаторічної моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю виконкому.

У позові чоловік встановив рівень компенсації — 1 мільйон 680 тисяч гривень. Звідки такі цифри? Як розказав Францужан, стільки коштує трикімнатна квартира у Вінниці.

Що казали на суді? Читайте в матеріалі:


«Не здамся без бою». Як військовий намагався 1,6 мільйона відсудити з міської влади

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (7)
  • З.А.Глядач
    "Спочатку жив з сім’єю в невеликому будинку на Сабарові, потім у тещі. Доньки виросли, вийшли заміж за гарних чоловіків, що купили квартири. А тато безхатченко! "

    А куди дівся "невеличкий будинок на Сабарові"?
  • З.А.Глядач
    Він "плавав"? Тоді зрозуміло,який це "морак"...
    Viktor Pasechnik reply З.А.Глядач
    на минуточку, если не изменяет память моему 73 летнему отцу, то герой статьи 1946 года рождения, так что может уже и плавает, а скорее плавает журналист.  А суд естественно проигран.
    З.А.Глядач reply Viktor Pasechnik
    1949-го.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня 09:06 На Великдень діятимуть обмеження на масові зібрання
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up