У травні два роки тому Кабінет міністрів України схвалив нову редакцію українського правопису. Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України. Новий правопис почав діяти 3 червня 2019 року.
Про оскарження постанови уряду про новий правопис повідомила прес-служба суду.
Провадження у цій справі відкрили у 2019 році. Позивачами у справі виступили ГО «Правова держава» і жителька Херсону, мати учениці 7-го класу. Підставою для позову стало те, що уряд не має права змінювати правопис, оскільки це не є його компетенцією. Рішення ще не набуло чинності. Мін’юст готує апеляцію.
А що з цього приводу думають вінничани?
— Я не студент, і не журналіст, щоб щодня з цим стикатися. Мене ця тема не турбує взагалі. Я працюю на роботі, на якій не треба знати правила нового правопису, тому я навіть нічого не знаю про його відміну чи запровадження.
— Нехай вже дійдуть до спільного рішення, а люди вже будуть підлаштовуватись. Я в своє життя не впроваджував новий правопис, але мовне питання вважаю важливим. Оскільки я новий правопис не почав ще використовувати, то його відміна мене не турбує, бо для мене нічого не зміниться.
— Я цікавилась новим правописом, коли його вводили. Зауважувала, коли зустрічала слово «проєкт», наприклад, під час ефіру на телебаченні чи в соцмережах. Я звертала увагу на ці зміни, але не впроваджувала це у своє життя. Мені деякі зміни незвичні, але вони мають місце бути. Зараз щодо ситуації про його відміну нічого не можу сказати, бо не дізнавалася детальніше. Але мовне питання має місце бути.
— Я вважаю, що це не завдання суду встановлювати чи скасовувати новий правопис. Цим мають займатися науковці, які компетентні у цьому питанні. Кожен має займатися своєю справою. Я не користувався новим правописом, але поступово планую. Мова жива і вона має змінюватися з часом.
— Кожного року щось змінювати у правописі недоречно. Наприклад, дітям, які мають здавати цьогоріч ЗНО, про це потрібно турбуватися і хвилюватися, щоб в останній момент знову не ввели якісь нововведення. Але взагалі щодо нового правопису нічого не маю проти, але про його відміну нічого не знаю.
— Я приїхав у Вінницю з Ізраїлю, і вивчив тут українську мову. Чув від своїх знайомих, що вони обговорювали новий правопис. Особисто ж я ним не користувався, і про його відміну нічого не чув. Проте мовне питання важливе, і про це треба говорити. Насамперед, я думаю, що тут в Україні всі мають говорити саме українською мовою.
Підтримуєте відміну нового українського правопису 2019 року?
Читайте також:
Порахували, які поштові перевізники доставляють посилки дешевше та швидше
Подкаст «Тут така тема»: говоримо про фемінізм та чому він потрібний
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Запрошую всіх у групу проти правопису-2019. Боротьба проти цього покручу триває - Кабмін буде подавати апеляцію. https://www.facebook.com/groups/576833563063836
Своїми вчинками Ви підтримуєте безпринципних убивць, які паплюжать рідну мову!!!