Доули підтримують жінок до, під час та після пологів. Журналісти зустрілися з однією із них — Ольгою Сайфулліною. Вона розповіла, як пройшла шлях від дипломованого юриста і депутата до доули і психолога і про те, хто такі доули.
36-річна вінничанка, яка більше 10 років працювала юристом і була депутатом Ленінської районної ради, після народження дитини змінила свій світогляд і стала допомагати жінкам. Більше року тому Ольга остаточно прийняла рішення, що буде займатися жінками.
Хто така доула
Ольга пояснює, що доула — це жінка, яка фактично супроводжує іншу жінку, що знаходиться у процесі пологів. Доула допомагає жінці розслабитися чи навпаки напружитися, приносить водичку, домовляється з персоналом, захищає права породіллі. Якщо жінка не розуміє, що відбувається, доула пояснює, адже вона знайома з процесом пологів. У самої Ольги двоє дітей — 6-річна Настя і 1-річний Тигран.
— Рекомендую у підтримку брати жінку, яка має хороший досвід і легкі пологи. Тоді вона позитивно заряджена і зможе підтримати. Коли жінка розслаблена, у неї навіть міняються аналізи. Доула — це для мене натхнення, — каже Ольга.
Згадує, що уперше пішла на пологи як доула 5 років тому.
— Моя подружка народжувала, так сталося, що її чоловік був відсутній, адже все почалося раніше, а жінці хотілося, аби її підтримали. Я тоді отримала неймовірний викид адреналіну і ендорфінів — божевільний коктейль, моя подруга класно народила, і я, дуже щаслива, ділилася своїм станом з близькими.
Людина, яка з тобою «на одній хвилі»
Ольга Сайфулліна розповідає, що жінки шукають захисту, не всі хочуть народжувати у супроводі чоловіків, не всі чоловіки погоджуються бути разом з жінками під час пологів. Акушерки — це не ті люди, хто може розділити стан жінки, поспівчувати, підтримати, порадіти. Жінки хочуть, щоб рядом була людина, яка з тобою «на одній хвилі».
— Я не приймаю пологи як акушерка, а створюю атмосферу, я скоріш за все психолог для жінки. Доула — жінка, яка своїм станом вселяє думку, що породілля впорається і зможе, бо у неї всього достатньо, щоб народити самій, — розповідає Ольга. — Доула — це слово для мене звучить як няня для жінки, її служниця. Хоча мені більше подобається слово повитуха, воно для мене просте і зрозуміле.
Ольга вважає, що звернутися до доули можна, коли ще строк вагітності маленький, навіть 2 місяці, тоді вагітність пройде ще красивіше. Жінка буде розслаблена і пологи будуть легкими.
— Мене найчастіше знаходять за допомогою «сарафанного радіо». Всього я супроводжувала пологи 7 разів, мені пощастило і все проходило добре, — згадує жінка.
— У пологовий пропускають, для цього потрібно мати довідку про стан здоров'я (що немає туберкульозу). У майбутньому планую складати договори на такий супровід. Зараз усі гроші, які я заробляю як психолог, відкладаю, щоб отримати офіційні сертифікати. Я хочу навчатися не тому, що невпевнена у собі, а щоб жінкам було більш спокійніше і у них було більше довіри.
Ольга сказала, що супроводження доули повинно коштувати від 2500 до 4000 грн. Сюди має також входити і зустріч до пологів, коли жінка знайомиться з доулою, розповідає про себе і що саме вона хоче від супроводження.
Ольга Сайфулліна вважає свою професію унікальною і дуже красивою. — Думаю, що у Вінниці є усього четверо жінок-доул. Бути доулою — це співчувати, розуміти, що з тобою, працювати за принципом «я впоралася і ти впораєшся».
Що кажуть спеціалісти із пологового будинку
Заступник головного лікаря Вінницького міського клінічного пологового будинку № 1 Олена Астахова сказала, що на сьогоднішній день у їх пологовий приходить невелика кількість жінок, які користуються послугами доул, не більше 1 відсотка усіх породіль (за 2017 рік приблизно трохи менше 10 жінок).
За словами заступника головного лікаря, доула ніяк не втручається у медичну частину. З одного боку медичний персонал позитивно ставиться до присутності партнера на пологах, тому що це своєрідний юридичний захист і лікаря, і акушерки щодо ведення пологів. Партнери бачать і можуть підтвердити, де був лікар,скільки разів слухали серцебиття дитини. — Із тих доул, що я бачила, ніхто не заважав наданню медичної допомоги чи веденню пологів, не становив якусь загрозу для жінки і не перешкоджав діям лікарів.
— Доули своєю присутністю не заважали, тому що ми звикли, що є партнер на пологах, — каже Юлія Голуда. — Я думаю, що це дуже гарна стаття заробітку, адже доула не несе відповідальності, а заробляють доули непогано. Вони говорять, що пройшли дороговартісні курси і тому їх послуги теж дороговартісні. Через те вважаю, що ця справа у нас буде поширюватися, чому б і ні, і ніяких претензій до них від жінок не має, бо все ж в унісон з жінкою йде.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Р,,ульский новояз. "Наразі", мать вашу...