Тяжилів розвивається — багато дитячих майданчиків, два облаштованих озера, заасфальтовані дороги. Мешканці казали, що задоволені розвитком району. Хоча вбачають, що тут є багато роботи. Не вистачає дитячих садочків, гуртків та місць для вечірніх прогулянок. А у мерії запевняють, що з часом це все буде.
Журналісти вибралися на північ Вінниці, щоб познайомитися ближче із Тяжиловом. Виходимо біля автостанції «Східна», щоб пройтися поміж подвір’ями району. Тут якраз облаштовують зону відпочинку — Тяжилівське озеро, про яке ми неодноразово писали на «20хвилин». Незважаючи на те, що роботи ще не закінчили, біля озера повно народу - засмагають, купаються та стрибають з дамби.
— Треба, щоб для дітей більше розваг зробили. Засипали нормальний пляж, місток. А нам-то, дорослим, поставте лавок кілька. Щоб за дітьми слідкувати, — радив місцевий житель Максим.
Заходимо в найближче подвір’я поряд з озером, на Ватутіна. Незважаючи на літню спеку, на гойдалках та гірках багато дітей. Їх батьки розповідали, що ввечері тут утворюється черга до розваг.
— У подвір'ях роблять дитячі майданчики, але якщо є серед мешканців багатоповерхівки ініціатори. Чого не вистачає? Дитячих садочків. Два державних, один приватний садочок, але дітей записати важко. Мало якихось гуртків для розвитку дітей, — сказала місцева жителька Ольга Іванова.
Пані Ольга порадила сходити на один з найновіших дитячих майданчиків Тяжилова — у подвір’ї між вулицями Москаленка та Ватутіна. Там облаштували ціле містечко для дітей: дерев’яний замок, гойдалки, вуличні тренажери. І тут ще більше дітей.
Поряд із цим подвір’ям школа №27, учні та батьки з якої писали багато проектів на «Бюджет громадських ініціатив». Завдяки цьому тепер в школі одна з найкращих в місті систем відеонагляду, ремонтують харчоблок. А ще поряд зі школою відкрили оновлений стадіон. Крім того, завдяки «Бюджету громадських ініціатив» зроблять систему очищення води для двох тяжилівських дитсадків — №10 та №14.
Прямуємо назад на головну вулицю району — Ватутіна. По тротуару якраз біля дороги, що була облаштована в минулому році, прогулюються матусі з колясками. Місцева жителька Світлана Штальмах сказала, що гуляють вздовж доріг, бо замало дитячих майданчиків та місць для відпочинку.
— Щодо дитячих майданчиків, то таких як на Москаленка є небагато. А от ті, що поставили кілька років тому — ніхто не ремонтує. Хотілося б ще, щоб облаштували місця для відпочинку в наших посадках. Наприклад, в парку «Інтеграл» поставили б кілька лавочок та проклали б тротуари з освітленням.
До речі, дорогу на вулиці Ватутіна, яку ремонтують з минулого року, планують відремонтувати аж до об’їзної — Житомирського шосе. За якість покриття місцеві жителі вже назвали її «штрассе», ставлячи дорогу в один ряд з німецькими автобанами.
Окрім ремонту асфальту, тут облаштують нові тротуари та велодоріжки, а також поставлять 109 світильників. Усе це коштуватиме місту 32,2 мільйона гривень. За словами міського голови Сергія Моргунова, в наступному році в план поставлять капремонт частини вулиці Гонти та Північної.
Щодо ремонту дворів багатоповерхівок, то тут планів в мерії на цей рік немає.
— Ми заасфальтували велику кількість дворів та відремонтували проїзди на Тяжилові, коли було будівництво котельні на Баженова. На цей рік планів по ремонту немає, — відповів заступник начальника директора департаменту ЖКГ Сергій Гречанюк.
А більш масштабні проекти для Тяжилова все ж є.
— До кінця осені облаштуємо дорогу від Лугової до об’їзної. Та маємо закінчити облаштування Пантелеймонівського озера, — розказав очільник департаменту комунального господарства Володимир Ніценко.
На облаштування пірса, велодоріжки, пляжу, дитячого майданчика та інших речей біля Тяжилівського (Пантелеймонівського) озера витратять 1 мільйон 44 тисячі гривень. Підрядник — товариство «Подільський будівельний інжиніринг» має закінчити до кінця серпня. Ще в цьому районі є «Родинне озеро», благоустрій якого коштував місту орієнтовно один мільйон гривень.
Журналіст поспілкувався й з місцевим депутатом Володимиром Онофрійчуком, який розказав, що найбільше цікавить мешканців району.
— Спочатку було важко, бо люди приходили на прийом тільки за матеріальною допомогою. Але зараз стає інакше — люди звертаються із питанням про заміну дахів, труб, благоустрою та самі пропонують допомогу. Наша мета — зробити з Тяжилова сучасний, зручний для мешканців мікрорайон, в якому буде все необхідне для життя.
Крім того, пан Володимир розказав й про найближчі плани на цей район: створити більше дитячих майданчиків, зон для парковок, зробити школу №27 однією з найкращих у місті. А стратегічна мета — зробити, щоб було більше гуртків для дітей.
Віталій Мельник, адміністратор «Urban. Міський журнал»
— Зараз це цілком життєздатний район із непоганою інфраструктурою і транспортним сполученням. А в майбутньому, коли побудують естакаду від Янгеля на Ватутіна, Тяжилів стане ще ближче. Тут є рекреаційні зони, які можливо розвивати. Поруч стадіон «Інтеграл» з великою зеленою зоною навколо, де можна розмістити парк. Крім того, будівництво житлових комплексів, яке зараз відбувається на Тяжилові, вказує на інтерес з боку ринку нерухомості. Варто згадати і про виробничі площі, яких тут маса, і коли в Україні все буде в порядку, вони можуть отримати нове життя. У додаток, потужний імпульс для розвитку Тяжилова може дати індрустріальний парк та проектований мікрорайон Східний. Якщо буде відповідальний бізнес, а над розвитком району працюватимуть відповідальні і компетентні чиновники, проектувальники, то цей мікрорайон стане місцем, де цілком комфортно жити.
На Тяжилові багато дітей та молоді, які спокійно гуляють, не озираючись навколо. А ще більше матусь з колясками, які «заполонили» вулиці Тяжилова. Не очікуєш побачити таке у «кримінальному Тяжику». Місцева жителька Людмила Перевезій розказує, що «гоп-стоп Тяжилів» — це видуманий стереотип.
— Це неправда, що Тяжилів кримінальний. Нам тут дуже спокійно живеться. Гуляють матусі з колясками, багато дітей. Ну який же Тяжилів кримінальний?
Так, за картою злочинності на порталі відкритих даних CityScale на Тяжилові за 2016 рік сталося 69 крадіжок, вісім наркозлочинів. І п’ять автомобілів викрали зловмисники. А на «спокійній» Вишеньці за той же час сталося 378 крадіжок, 19 наркозлочинів, сім авто викрали злочинці. А ще в 2016 році в районі вулиці 600-річчя сталося одне вбивство.
Авторка посібника «Історія міста Вінниця» Клавдія Маліцька пише, що Тяжилів у давні часи був селом, яке населяли поляки.
«Село, яке заселяли осадники з Польщі після 1569 року. З часом їх національні особливості були втрачені, і Тяжилів став звичайним мікрорайоном Вінниці. З 18 століття слобода Тяжилів відома як невеличке село, де діяли лише корчма і винокурня. Тоді ж його вилучили у старости і передали міському магістратові. Там є невеличка річка — Тяжилівка. Що було першим: район чи річка? З Тяжиловим - це питання дискусійне», — пише Маліцька.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
==Журналісти вибралися на північ Вінниці, щоб познайомитися ближче із Тяжиловом.
И шо. Нашли вы там Тяжилов?
А в Тяжилові після 22.00 навіть маршрутки проблема. Майже всі ідуть в парк.