Гурт ТІК запалив на фестивалі у Польщі! Хіт «кацапи» всі гучно співали в годині їзди від калінінграду

- Гурт ТІК став хедлайнером знаменитого міжнародного фестивалю української культури «Еколомия» у місті Гурово-Ілавецькому Вармінсько-Мазурського воєводства.
- Саме у цьому краї, на півночі Польщі, проживає багато українців, які за «совєтів» були примусово переселені з рідної землі внаслідок трагічної і насильницької Операції «Вісла».
Легендарний гурт ТІК, якому у червні виповнилося 20 років, у Польщі зустріли напрочуд гаряче.
Тисячі поляків, українців і гостей з інших країн, з акцентом і чистою українською, разом із Віктором Бронюком співали всі пісні ТІК. Й особливо гучно — патріотичні хіти «кацапи» та «Люби ти Україну!», що за десятки кілометрів від кордону з рф було дуже символічно.
— Хай чують і знають, що раби ніколи не зможуть «визволити» вільних! Слава Україні! — ділились глядачі.
«На фестиваль збирались понад 10 років»
«Еколомия» — відомий міжнародний фестиваль, який щороку збирає тисячі людей у місті Гурово-Ілавецькому Вармінсько-Мазурського воєводства Республіки Польща. Просто неба у амфітеатрі біля комплексу шкіл з українською мовою навчання тут виступають відомі українські музичні й танцювальні колективи та своїм талантом вражають представники української діаспори з усього світу.
— Гурово-Ілавецьке по праву вважають серцем українства у Польщі, — розповідає Віктор Бронюк. — Розташоване на півночі Польщі, це чудове місто є осередком освіти й культури. Тут діє найбільший український ліцей у Польщі, а міжнародний фестиваль української культури «Еколомия» набув такої популярності і масштабів, що фінансово підтримується урядом Польщі.
Історія фестивалю «Еколомия» розпочалась у 2008 році. За спогадами засновника фестивалю, відомого польського політика українського походження Мирона Сича, який свого часу був єдиним етнічним українцем у польському Сеймі та активістом Об’єднання українців у Польщі, фестиваль розпочався з ідеї відзначити День незалежності України українською діаспорою на півночі Польщі. Спершу все проходило у форматі родинного свята, але бажаючих потрапити на подію щороку ставало так багато, що спеціально для фестивалю побудували амфітеатр біля мальовничого озера і «Еколомия» швидко здобув статус престижного, міжнародного фестивалю.
— Виступити на «Еколомиї» наш гурт ТІК запрошували ще з 2013 року. Але весь цей час дата проведення фестивалю і наш гастрольний графік не співпадали. І от нарешті після понад 10 років перемовин все здійснилось. ТІК залюбки став хедлайнером цьогорічного фестивалю, який до глядачів повернувся після кількарічної вимушеної перерви, що була спричинена спершу пандемією, а потім — шокуючим для всього світу повномасштабним вторгненням рф в Україну.
«Вражає, як покоління етнічних українців у Польщі зберігають рідну культуру»
Фестиваль «Еколомия 2025» пройшов у фантастичній атмосфері за участю представників з України, інших воєводств Польщі, Німеччини, країн Балтії, США та Канади.
Під час свого виступу гурт ТІК виконав всі свої найкращі хіти: «Олені», «Вчителька», «Люби ти Україну», «кацапи», «Алкоголізм», «Альо-на», «Сірожине пірожине», «Біла хмара, чорна хмара», «Без тебе» та багато інших.
— Нам було надзвичайно приємно, що і молодь, і старші люди всі пісні співали разом з нами, — ділиться Віктор Бронюк. — Також дуже раді були познайомитись з місцевим шкільним українським фольклорним гуртом «Шаравари»/«Szarawary». Виявилось, ці класні молоді хлопці на своїх концертах у Польщі дуже часто співають пісні ТІК.
Окрім самого концерту, емоцій і надзвичайної енергії, які отримали від усіх глядачів, учасники ТІК були особливо вражені, як на фестивалі та загалом у місті українці зберігають національну спадщину, мову, історію, звичаї й культуру.
— Ми щасливі були побачити, як трепетно у Гурово-Ілавецькому оберігається українська мова, українська пісня, український танець і українські традиції, — говорить Віктор Бронюк. — У цьому краї проживає багато українців, які за «совєтів» внаслідок Операції «Вісла» були примусово переселені з рідної землі. Та попри цю трагедію, наші люди зберегли свою ідентичність! Багато з них вже у другому й третьому поколінні народжені далеко від історичної Батьківщини, та все ж знають, поважають і бережуть українські традиції. Бо ідентифікують себе, як етнічні українці!
«Українців по світу розкидано багато, але маємо завжди триматися купи»
Нагадаємо, Операція «Вісла», що була зумисною етнічною чисткою, розпочалася 28 квітня 1947 року. За рішенням комуністичної влади відбулася насильницька депортація всього українського населення з Лемківщини, Холмщини, Надсяння й Підляшшя. Проводили акцію під приводом ліквідації формувань Української повстанської армії, однак, як зазначає Український інститут національної пам’яті, у документах з грифом «таємно» йшлося про «остаточне розв’язання української проблеми в Польщі».
Українців примусово виселили з їхніх етнічних територій і розпорошили по північній і західній частині Польщі. Під час акції владні підрозділи вдалися до насилля: палили українські житла, руйнували церкви та українські цвинтарі. З квітня до липня 1947 року оперативна група «Вісла» провела 6 357 бойових акцій, ліквідувала 1509 повстанців, знищила 1178 бункерів і криївок, заарештувала майже 2800 осіб із цивільної мережі ОУН і УПА у Закерзонні, а 3936 підозрюваних у співпраці з УПА ув’язнили в концтаборі Явожно. Унаслідок катувань загинуло близько 200 бранців.
Зі спогадів Євгенії Іваник, уродженки села Гонятина Грубешівського повіту:
«Після кількох важких та довгих днів побуту під голим небом нас почали вантажити до товарних брудних вагонів. Наше невеличке село поділено на два воєводства — Ольштинське і Щецінське. Дорога була довга й неймовірно важка — без їжі, без води, у спеці й тривозі, що нас там жде?.. І так у брудних вагонах, разом з худобою, їхали нещасні жінки, старці і діти. Бо чоловіків у середньому віці майже не було. Ними були забиті тюрми Любліна і Ряшева, Явожно, сибірські лаґри...»
За три місяці Операції «Вісла» свій рідний дім втратили від 137 до 150 тисяч українців. А вже за кілька років урядовим декретом від 27 серпня 1949 року українців позбавили права на господарства, з яких вони були виселені, і на залишене там майно.
— Зберегти пам’ять про ці й інші трагічні сторінки історії України — теж вагома місія фестивалю «Еколомия», — відзначає Віктор Бронюк. — Ми щасливі були потрапили на цей унікальний міжнародний фестиваль, який багато років підтверджує той важливий сенс, який багато хто почав усвідомлювати лише зараз. В силу самих різних обставин українців по світу розкидано багато, але маємо завжди триматися купи! Ми дякуємо всім, з ким побачилися на фестивалі, за емоції, і за те, що де би не були, наші люди пам’ятають своє коріння і зберігають в серці любов до України. Тримаємося разом!
Фото з фестивалю «Еколомия» Marta Mycio та Piotr Puszkar.
Читайте також:
Допомога «Червоній калині» і щотижня концерти просто неба! Чим здивує новий сезон PIROGOV SKY?
Коли мистецтво стає підтримкою! 5 «мавіків» і 152 тисячі «Червоній Калині» передали у PIROGOV SKY
Циганське танго, «Акула» і присвята ВПО: концерт оркестру «Арката» вразив сюрпризами
Показали виставу «KVITKA», взяли участь у конференції: театр ім. Садовського гастролює в Німеччині
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.