Вінничанка Марія Беркун у грудні 2020 року випустила книгу «Кодекс. Чоловік повинен бути». У ній авторка вирішила з’ясувати, яким має бути справжній чоловік, яких правил йому слід дотримуватись і що не так із вихованням сучасних дітей.
— Моя книга — це певний збірник правил, — розповідає письменниця Марія Беркун. — Там є психологічні поради й рекомендації з виховання підлітків. Зараз багато хто забув, як має поводити себе справжній чоловік, то в книжці є також поради щодо манер, поведінки й важливих чоловічих якостей.
На її думку, в навчальній програмі шкіл і університетів дуже мало уваги приділяється чоловічому вихованню.
Книжку можуть читати як дорослі чоловіки, так і підлітки. Корисною, за словами авторки, вона буде й для батьків, у яких є сини.
— Зараз дуже часто стається так, що жінка сама виховує дитину, — говорить вона. — Коли хлопчик позбавлений хорошого чоловічого прикладу і правильного впливу, то у нього може не сформуватися розуміння принципів справжньої сім’ї. Цією книжкою я хочу показати, що, коли пара вирішує завести дитину, то має ставитись до цього з відповідальністю і приділяти достатньо уваги вихованню.
Серед іншого у своїй книзі Марія Беркун торкається теми комунікації у сім’ї і вважає, що саме проблема у спілкуванні є одним із головних наслідків неправильного виховання.
— На мою увагу, дуже важливо звертати увагу на дитячі негаразди і особливо на те, про що діти зазвичай мовчать, — переконана вона. — Нас дуже рідко питають, про що ми мовчимо. Частіше за все, коли дитина приходить зі школи, її відразу починають розпитувати, як минув день, що було, хто що сказав. Але через недовірливі стосунки, хлопчики не завжди готові поділитися своїми справжніми переживаннями з батьками. Поділитися тим, що їх хвилює або лякає.
Коли в сім’ї немає довіри, можуть виникати різні труднощі, а сама дитина може потрапити під чийсь негативний вплив.
— Хлопці можуть потрапити до старшої компанії, яка і стане для них авторитетом, — розмірковує авторка. — Коли батьки зовсім не контролюють коло спілкування своєї дитини, то це все може закінчитися дуже сумно. Наприклад, у дитячій кімнаті поліції.
Звертає увагу Марія і на те, що через неправильне виховання хлопці виростають хамовитими чоловіками, які думають лише про себе.
— Вони стають не до кінця соціалізованими особистостями. Та що далеко ходити за прикладом, — пригадує Марія Беркун. — Особисто я дуже часто стаю свідком, коли в транспорті підлітки або цілком дорослі чоловіки, побачивши вагітну або пенсіонерку, просто відвертають голову. А місцем найчастіше поступаються інші жінки.
Письменниця розповідає, що в книзі є розділи присвячені першим побачення, вибору роботи та особливостям чоловічого стилю.
— При виборі професії чоловік має думати про те, як буде у майбутньому забезпечувати себе, свою сім’ю та, якщо є можливість, допомагати стареньким батькам. Що стосується стилю, то мені здається, що коли чоловіки одягають якісь лосини по кісточки й без шкарпеток взувають рожеві або фіолетові кросівки — це трохи дивно, — зізнається вона. — Раніше такого не було, зараз пріоритети в одязі сильно змінилися.
Торкнулася авторка і здорового способу життя, і основ сексуальної освіти.
— Я вважаю, що надихнути людину на здоровий спосіб життя нереально: вона або хоче цього, або не хоче. Але я в книзі намагаюсь пояснити, що сучасні модні тенденції і тренди не відповідають тим параметрам справжнього чоловіка, — пояснює співрозмовниця. — А сексуальне виховання, на мою думку, також залежить від спілкування батьків з дітьми. В книжці підіймаються деякі такі питання, але без інтимних подробиць.
Марія Беркун додає, що батькам не варто забувати про негативний вплив засобів масової інформації та соціальних мереж.
— Сучасні діти багато всього переймають з інтернету, і часто такий досвід є негативним. Це пов’язано з тим, що батьки мало уваги приділяють дітям, дозволяють їм зависати у соціальних мережах стільки, скільки їм того хочеться, — говорить вона. — Дорослі мають зацікавити дитину, щоб вона хотіла займатися чимось корисним, але зараз такий час, що самі батьки на пів дня можуть пропасти в онлайн-світі. В цей час діти дивляться якісь мультики або відео і повторюють поведінку вигаданих персонажів або тих самих «хайпових» блогерів.
Вінничанка розповідає, що ідея написати книгу для чоловіків зародилася в неї ще досить давно.
— За освітою я вчителька історії та правознавства, але зараз працюю візажисткою і навчаю дівчат, як робити макіяж. Та ще зі школи дуже цікавлюся психологією виховання, — говорить Марія. — Ще під час навчання в університеті я працювала нянею у багатодітній сім’ї. Саме тоді почала помічати певні недоліки у вихованні, якісь аспекти поведінки, які дорослі мали б донести до дітей, але в них чомусь не вийшло. Це і наштовхнуло мене на перші роздуми про свою книжку.
Вплинула на письменницю і педагогічна практика у дитячих таборах.
— Там всі дітки, зрозуміло, відпочивають без батьків і саме там дуже помітне оце виховання, — розмірковує Марія. — Сучасні діти добре знають свої права, але зовсім забувають про обов’язки. Через таке неналежне виховання досить часто виникають конфлікти не лише між дітлахами, але й з’являються вічні проблеми батьків та дітей.
Згодом у Марії Беркун народився синочок і вже впродовж декретної відпустки вона почала збирати інформацію й писати книгу.
— Весь процес зайняв близько двох-трьох років. У мене жодних сумнівів не було, я розлучилася з чоловіком і знала, що все роблю правильно, — пригадує авторка. — Синочку зараз п’ять з половиною рочків, він вже знає, що мама написала книжку. Я йому прищеплюю любов до читання, до пізнання нової інформації, то він вже і сам цю книгу трішки по складах читає. Крім того, на обкладинці є моє фото, то син всім гостям і друзям у садочку розповідає про мамину книжку.
Фото надала Марія Беркун
Читайте також:
Як правильно відпочивати і до чого тут мистецтво? Розповідає арттерапевтка Ірина Савчук
Онлайн-навчання: де ще черпати знання, коли школи працюють дистанційно
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер