У Тімірязєвці зберігаються книжки, яким більше півтисячі років

У Тімірязєвці зберігаються книжки, яким більше півтисячі років
У відділі Рідкісних і Цінних видань бібліотеки імені Тімірязєва можна побачити найстаріші та найоригінальніші книги, які зберігаються в області, дізнатися про життя іхніх власників та дослідити історію свого роду.

Найстаровинніші артефакти відділу зберігаються у спеціальному архіві при підтриманні необхідного для них температурного режиму. Доступ до книг мають всі охочі за наявності читацького квитка, але спалахова зйомка артефактів категорично заборона. Менш чутливі до температури книги знаходяться безпосередньо у залі Рідкісних і Цінних видань. 

На сайті обласної бібліотеки у рубриці «Цифрова бібліотека» користувачі можуть ознайомитись з оцифрованими книгами краєзнавчого змісту (82 видання).

Відео дня

РІЦ також іноді називають «музеєм книги». Найстарішим виданням  музею є інкунабула Хартмана Шеделя «Liber Chronicarum» (Всесвітні або Нюрнбергські хроніки). Інкунабулами називали всі книжки, які видавалися до 1500 року невеликим накладом (100 – 300 примірників) і мали вигляд дуже подібний до рукописних книг шрифтами та зовнішніми характеристиками, хоча насправді вже були надруковані в друкарні. 

З XVI століття в бібліотеці збереглося 16 книжок. Серед них є два палеотипи - «Opera» Горація та «Adversus omnes haereses» Альфонсо де Кастро.  Палеотипи -це книги видані до 1550 року у форматі In octavo – кожен аркуш являє собою одну восьму типографського листа. Також, в колекції можна знайти гео-атлас 1595 року, на якому на карті Речі Посполитої позначене Поділля.

Серед цікавих експонатів XVII століття – Біблія короля Якова 1611 року, одна з найстаріших англомовних версій Біблії.

Співробітниця відділу Тетяна Марчук каже, що більшість важливих артефактів потрапили до Вінницької області завдяки відомим колекціонерам, які тут проживали.

Зокрема, в РІЦ можна знайти чималу кількість книг Софії Потоцької та її першого чоловіка Йозефа Вітте. Тут також зберігаються унікальні примірники з особистого архіву Марії Щербатової, доньки відомого графа та колекціонера Григорія Строганова. Кожна книга позначена особливим підписом-печаткою свого власника. Таким чином, зміна власника була дуже помітною. На книгах, які Потоцька забрала у Вітте після розлучення, сімейний штамп родини Йозефа перекреслено і замінено на особисту печатку Софії.

Бібліотекар розповіла, що раніше книги видавалися часто лише блоком сторінок, а палітурили їх вже господарі відповідно до свого смаку і так, щоб пасували до інших експонатів колекції. Вищезгадана Потоцька, наприклад, робила обкладинки своїм книжкам виключно з білої шкіри. Деякі власники додавали до книг, які часто читалися, шкіряні закладки.

В одному з експонатів працівники знайшли інші закладки – гербарій з листочків, який пролежав в книжці більше ста років.

А от один із невідомих вінницьких колекціонерів надавав перевагу мініатюрним форматам – його колекція французької літератури вміщувалася у невеликий саквояж. Дуже зручний формат для подорожей.

Крім книг тут також знаходяться цінні періодичні видання і збережені на даний час архіви документів Вінницької області. Бажаючі, які цікавляться власним генеалогічним деревом, можуть спробувати пошукати необхідну інформацію тут.

У відділі РІЦ ви знайдете не лише старовинні, але й сучасні рідкісні книги. Вінницький «музей книги», безперечно, вартий відвідання.

Довідка
Відділ Рідкісних і цінних видань обласної бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва був створений у 2000 р. Фонд відділу нараховує понад 36 тисяч примірників, що були надруковані наприкінці XV – початку ХХІ століть. З них до стародруків належать понад 200 томів кириличного та 500 – латинського друку.

 

«Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia».

 

 

 

 

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
16:03 У Подільському онкоцентрі відкрили нове онкогематологічне відділення 15:05 У Вінниці презентували поштову марку на честь українських матерів 14:09 Вінницькі рятувальники вдосконалюють навички розмінування з дронами 13:13 Сплав на каяках, йога та велопробіг: безплатні заходи у травні для ветеранів та їхніх родин Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 12:22 У Могилів-Подільському районі сімейна сварка ледь не закінчилась трагедією play_circle_filled 11:56 АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи? 11:25 Під час пиятики в Шаргороді чоловік побив знайомого ногою по голові 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest play_circle_filled 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня 21:00 Тут творилась історія: сторінки минулого Гонтівки 20:07 Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись 19:46 Вихідні не для пікніка: на Вінниччині обіцяють холод та дощ 18:44 Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей 18:18 Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги 18:15 Гурт ТІК святкуватиме 20-річчя у Вінниці великим концертом просто неба 17:05 В Томашпільській громаді врятували підлітка, який замерзав у полі на шляху додому play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up