Церква-примара: як зникає 150-річна святиня в Бурківцях

- У глибинці Вінниччини, в селі Бурківці Погребищенського району, помирає унікальна пам’ятка дерев’яної сакральної архітектури — церква Різдва Іоанна Предтечі.
- Без шуму, без камер і без уваги — вона тихо руйнується, щодня втрачаючи шанс на порятунок.
Храм, що пережив епохи
Бурківська церква має глибоке історичне коріння. За свідченнями Центрального державного історичного архіву України, нинішній храм зведено після пожежі 1818 року, що знищила попередню церкву, датовану 1743 роком. Тобто сама традиція існування святині в цьому місці налічує майже три століття.
Нова дерев’яна будівля, споруджена орієнтовно в середині ХІХ століття. Її будували з місцевої деревини, за всіма канонами народної архітектури: з трьома зрубами, традиційною дзвіницею та оздобленням, яке нині лишилось хіба в поодиноких елементах. На сьогодні церква значиться як Різдва Іоанна Предтечі.
Святиня, яку забули
У 2018 році голова Новофастівської сільської ради виданню vlasno.info Леся Вовк розповіла, що реконструкцію церкви планують.
— Церкву плануємо реконструювати, але не за державні кошти. Нещодавно до села приїхав один німець, чиї родичі жили у нашому селі. Більше інформації я надам вам завтра. — сказала вона.
Однак після цього виданню так і не вдалося з нею поспілкуватися.
Одночасно з тим, авторка статті на Landmarks.in.ua писала, що з того часу — жодних зрушень. Жодного реставраційного проєкту, жодного підтримуючого ремонту.
Загроза зникнення
У січні минулого року автори ютуб-каналу «Хащі» подорожували Вінниччиною. І от вони завітали до села Бурківці та відвідали церкву.
Автор відео назвав її містичною, через напівзруйнований, закинутий вигляд.
— От саме за таким золотом ми й вирушали. Церква знаходиться посеред дикого поля та лісу. Виглядає дуже кінематографічно, — говорить автор відео.
В середині храму збереглися залишки фресок. «Хащі» сподіваються, що меценати, органи влади звернуть увагу на цей храм та принаймні законсервують пам'ятку.
— Церкву уже давно хотіли повністю розібрати, — розповіла одна з останніх жительок села Бурківці. — Це уже друга церква, бо перша згоріла. Храм був великим, на кілька сіл. У цій церкві аж два хори діяли.
Наостанок жителька пожалілася, що у селі майже не залишилося людей. Що нікому й подати відро води.
— Усе розвалили, усе покрали. Тільки ми лишилися, нікому не потрібні, — зазначила жінка, якій 82 роки.
Церква в Бурківцях могла би стати туристичною перлиною, місцем паломництва та гордістю громади. Але поки що вона — символ байдужості. І дзеркало того, як легко ми втрачаємо своє коріння.
Читайте також:
Тест від «20 хвилин»: впізнайте Вінницю серед інших міст
Зрадники й герої, реформатори й кати: якими були мери Вінниці першої половини ХХ століття
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Юля ДимитрашкоНельзя ,чтоб святое погибало, сберегите и люди добрее станут наша УКРАИНА сильная
-
Максим КраснопірБагато букоф, а чіткої відповіді в кого вона на балансі немає.
-
Игорь СкомаровскийБув там недавно. Там село вимирає,нікому дров рубати,траву косити,а ви про високе,духовне. Шкода звичайно культурну спадщину втрачати,та рахую життя людей важливіше,інакше для кого її берегти ?