До вінницького музею повернувся рідкісний стародрук уніатської доби

- До Вінницького обласного краєзнавчого музею повернулася унікальна історична цінність — стародрук «Октоїх» 1758 року, який був втрачений під час Другої світової війни.
- Книга, що пройшла довгий шлях з України до Німеччини та Криму, знову займе почесне місце в музейній колекції.
Унікальний стародрук XVIII століття «Октоїх», втрачений під час Другої світової війни, повернувся до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Про це повідомили на сторінці Вінницької обласної державної адміністрації.
У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України відбулася урочиста передача цінної історичної реліквії — книги «Октоїх» 1758 року видання — до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Унікальний стародрук став надбанням міністерства завдяки зусиллям Служби зовнішньої розвідки України.
Історично цінна книга була вивезена до Німеччини в роки Другої світової війни з культурної установи, правонаступником якої сьогодні є Вінницький обласний краєзнавчий музей. Після Німеччини стародрук опинився у приватній колекції на території Автономної Республіки Крим.
Нещодавно, перебуваючи в одній із країн Європейського Союзу, власник надав цифрові копії відбитків штампів книги для проведення експертизи. Результати дослідження підтвердили наявність оригінальних овального та квадратного штампів, що належали Вінницькому музею.
Водночас на книзі була відсутня відмітка про перевірку НКВС 1947 та 1952 років, яка була обов’язковою для всіх музейних експонатів того часу. Цей факт став додатковим підтвердженням втрати стародруку саме в період Другої світової війни, розповідають в музеї.
Заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв наголосив на важливості повернення книги: «Те, що книга «Октоїх» була втрачена під час Другої світової війни та повернена сьогодні — це відновлення історичної справедливості. Стародрук уніатської доби дає унікальні можливості для науковців — істориків, філологів, богословів. Він містить не лише тексти, а й маркери історичного часу, які можна простежити через стиль, мову, шрифт, орнаменти».
Посадовець також відзначив плідну співпрацю у поверненні культурних цінностей зі Службою зовнішньої розвідки, Офісом Генерального прокурора, Міністерством закордонних справ України, іншими державними органами та правоохоронними структурами міжнародних партнерів.
Довідка
«Октоїх» (або «Осмогласник») у перекладі з грецької мови означає «восьмигласник». Це важлива богослужбова книга, яка містить вісім варіантів церковних співів і молитов на кожну неділю, включаючи короткі пісні та поеми на честь Богородиці, апостолів та інших святих.
Повернений до Вінниці примірник був надрукований старослов’янською мовою в друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври. Книга складається з 380 аркушів, текст надруковано у дві колонки з використанням червоного та чорного чорнила. Видання прикрашають десять гравюр майстра Йосифа Гочемського, численні заставки, ілюстрації та художньо оформлені ініціали. Палітурка книги має тиснення із зображенням Божої Матері з немовлям, а передня та задня обкладинки оздоблені рослинним та геометричним орнаментами відповідно.
Важливо зазначити, що раніше в Україні існувало лише три подібні книги. Повернений до Вінниці примірник є четвертим, але унікальним завдяки своїй повній збереженості — наявні всі сторінки, гравюри та оригінальна палітурка.
Читайте також:
ДТП, п'яний за кермом та без прав: патрульні оформили чотири протоколи на одного водія
Трагедія у Бродецькому: з водойми дістали тіло чоловіка
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Nataliia💙💛Так я не зрозуміла, чим завдячуємо розвідки чи правоохоронним органам? Як відбувалося повернення😂😂😂? Купила розвідка? Чи вкрала у власника?😂😂😂Хто ж був приватний власник ? Чи не важливо😂😂😂😂Слава Богу що вже корупціонери нажилися на продажі, ще й у війну .