Був маєток — стане руїна? Історія занепаду садиби Колосовських у селі Вінож

Був маєток — стане руїна? Історія занепаду садиби Колосовських у селі Вінож
Фото: Вікіпедія
  • У селі Вінож, що на Вінниччині знаходиться старовина садиба. Яка вона та кому належала? Розповідаємо.

Село Вінож, розташоване в мальовничій долині річки Лядова на Вінниччині, зберігає одну з цікавих, хоч і занедбаних, архітектурних пам’яток XIX століття — садибу Колосовських. Цей маєток є унікальним свідченням поміщицької культури Поділля та пережив складну історію від розквіту до занепаду.

Історична довідка

Село Вінож, що сьогодні належить до Мурованокуриловецького району, має глибоке історичне коріння. Засноване приблизно в 1295 році, поселення спочатку мало статус містечка й називалося Віножаті або Віногради — назви, що натякають на виноградарські традиції регіону. За переказами, колись тут було три церкви та сім млинів уздовж Лядової, а також кілька крамниць. Про це розповідає видання vlasno.info.

Відео дня

А як пише видання Landmarks.in.ua у другій половині XIX століття значна частина земель належала родині Колосовських. Маєток був осередком поміщицького життя: зимовий палац, літній палац (не зберігся), господарські будівлі, огорожа та великий парк зі старими ялинами та плодовими деревами.

Центральна частина зимового палацу прикрашена чотирма колонами іонічного ордеру, що додає будівлі вишуканості та нагадує римську архітектуру.

Сумна доля маєтку

Останньою власницею садиби була Білім-Колосовська. У серпні 1918 року її будинок було пограбовано, а саму поміщицю — поранено. Після революції маєток поступово втрачає своє призначення. У радянські часи тут розташували початкову школу, а в 1990-х роках — гуртожиток.

Проте вже давно будівля стоїть пусткою, без нагляду й фінансування на реставрацію. Як зазначав голова Немерчевої сільради Анатолій Михайленко, природа тут чудова і архітектура неймовірна, але коштів на занедбану будівлю палацу немає.

Архітектурна та природна спадщина

Садиба Колосовських — це не лише архітектурний об’єкт, а й частина великої історико-культурної спадщини. Парк біля палацу — справжній ботанічний скарб із ялинками віком до 100 років і старими фруктовими деревами. Колись доглянуте поміщицьке господарство нині є місцем спогадів про інше життя, іншу епоху.

 

Читайте також:

Обшуки у журналістів: як народилася і померла молодіжна газета Вінниччини

Домбровський, Гройсман, Моргунов: як міські голови змінювали Вінницю впродовж останніх 30 років?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Юрій Панасюк
    Перевелися меценати.

keyboard_arrow_up