Два роки полону в «ДНР». Як країна забула про свого бійця Олексія Кириченка

Два роки полону в «ДНР». Як країна забула про свого бійця Олексія Кириченка
Вінничанин Олексій Кириченко у перший день полону в серпні 2014 року. Незважаючи на те, що його стережуть ДНРівці з автоматами, не побоявся сказати, що в нашу країну вторглися росіяни і що Донбас — це Україна
  • З серпня 2014 року вінничанин Олексій Кириченко перебуває у полоні сепаратистів на Донбасі.
  • Чомусь на верхівці не можуть визволити чоловіка, який разом з відважним комбатом Іваном Гордійчуком захищав Савур-Могилу.  
  • Скільки ще вінничан числяться у списка "у полоні" або "безвісті зниклі"?

“Я бився на Саур-Могилі. Кілька днів я пішки йшов до Волновахи. Затримали мене вранці на блокпосту. Поки йшов, їв сиру кукурудзу, яблука, пив воду з річки. Мені сказали, що тепер буду відбудовувати зруйнований Донецьк”, - так говорив наш Олексій Кириченко російським журналістам у перший день перебування у полоні.

Фото зроблене 26 серпня 2014 року. Це перший день Олексія Кириченко у полоні


А ось відео яке зняв журналіст телеканалу "Дождь". На ньому Олексій Кириченко, незважаючи на те, що його стережуть ДНРівці з автоматами, не побоявся сказати, що в нашу країну вторглися саме росіяни і що Донбас — це Україна 

Був у групі відомого “Сумрака”

Відео дня

Олексій Кириченко останніх 10 років жив у Харкові, де зараз мешкає його дружина і дочка. Сам чоловік з Вінниці. Тут у нього живуть батьки, брат та дві сестри. Коли почалась АТО, пішов добровольцем. Служив розвідником. Коли відходили з оточення… потрапили у полон неподалік від Старобешеве. Майже всіх бійців через деякий час витягнули з полону. А про Олексія якось забули…

- У нього є дитина, яка пішла в другий клас. Мирославкою звати. Останній час жив у Харкові. Був власником невеликої мережі кавових апаратів. Коли почалися бойові дії, пішов добровольцем і був прийнятий у 42 кіровоградський батальон. Не знаю, на якому етапі він потрапив у групу Івана Гордійчука. Це легендарна особистість з позивним “Сумрак”. Це полковник, який керував обороною Савур-Могили, - каже брат Олексія Юрій Кириченко. - Коли більшість військ відступила, Гордійчук з групою солдатів лишився обороняти Савур-Могилу. І десь 24 серпня вони прийняли рішення відступати двома групами. Льошка зі своєю групою потрапив у полон, але того разу він утік. Потім кілька днів ішов пішки, ночував у лісосмугах. Переходив трасу поблизу Старобешеве і потрапив у полон. Це сталося наприкінці серпня.

Як розповідає Юрій, зі Старобешеве брата перевезли в Комсомольськ, а потім у Донецьк, де спочатку його тримали в так званій «ізбушці» - це будівля СБУ. Там він знаходився більше року. І вже у серпні цього року його з іншими полоненими перевели до Макіївської виправної колонії. 

Іван Гордійчук за оборону Савур-Могили отримав "героя України". Він був командиром вінничанина Олексія Кириченко. 

Нікому немає діла?

- Я знаю, що у Олексія там є триразове харчування на добу. Вони сплять у камерах по троє.  Як у тюрмі. Якось до них пустили місію ООН на чолі з Фіоною Фрейзер. Вона розказала, що там у полоні знаходиться 40 людей. Камера три на чотири метри. Через неї полонені передали листи, один з яких був від Олексія, - каже Юрій. - Коли брат знаходився в «ізбушці», дзвонив один раз на тиждень по п’ять хвилин. Після того як перевели в Макіївку, до них перестали пускати Червоний Хрест і місію ОБСЄ. Дзвінків немає, листів також…

Цей кадр зроблено російськими журналістами в так званій "Ізбушці" в будівлі СБУ у Донецьку. Саме тут цілий рік тримали Олексія. 

Юрій згадує, що нещодавно звільнили скаліченого бійця Володимира Жемчугова, якому відірвало дві кісті рук. Так от за ним одного часу приглядував співкамерник Олексія.

На питання журналіста RIA, чи є допомога зі сторони чиновників, брат Олексія каже:

- Особисто віце-спікер Ірина Геращенко знає про Олексія. Зустрічалися з головою СБУ. Також уже давно говорили з Іваном Гордійчуком, тим самим командиром брата. Він тоді записав прізвище Льошки, але так більше ми і не зв’язувались. Я не корю його, у нього травма була, реалібітація і все таке. Та і на найвищому рівні є контакт з нашою родиною. Але наскільки це ефективно – я не знаю…

Журналіст RIA дзвонив у ліцей Івана Богуна, де директором є Ігор Гордійчук. Днювальний сказав: “Івана Володимировича немає. Буде після обіду”. Надав також номер телефону особистого кабінету. Але журналіст до Героя України так і не додзвонився. Сподіваємося, що фраза “Ми своїх не кидаємо” ще актуальна у наш час.

Волонтери “пошуршать”

Журналіст вийшов на людей, які мають стосунок до звільнення людей. За схемою “шести рукостискань”, інформація дійшла до волонтерів, які себе не називають, але дійсно допомагають повертати з полону наших українців. Коли журналіст назвав чоловіку прізвище Олексія, почув у відповідь наступне:

— Він (Олексій, - ред) уже давно був би вдома. Є дві людини які про*бали все. Домовленості. Обміни. Через те цей чоловік ще там, - каже волонтер. — Усе, що зможу зробити, я зроблю. Нічого не обіцяю. Скоро їдемо туди, будемо розмовляти.

Редакція RIA сподівається, що наші політики, волонтери і просто люди “з ричагами” в руках прикладуть усі сили для того, щоб Олексій побачив свою родину і 42-ий день народження зустрів удома. І закінчити цю статтю варто словами самого Олексія, які він говорив російським журналістам під дулами автоматів сепаратистів:

 - Я тут захищаю свою країну, і знаю, що це ніяка не громадянська війна, а інтервенція під виглядом громадянської війни. Відступ був несподіваним, і я сподіваюся, що це ще не поразка все-таки. Я впевнений, що це українська земля і Україна сюди ще повернеться…

Сестра Олексія: “Він пише казки і вірші”

Оксана Кириченко розказала журналісту про брата. Який він у справжньому житті? Чи тримаються батьки?

- Олексій старший за мене на вісім років. У нього філософський склад розуму. Навчався у політеху. Йому пропонували навіть там викладати філософію. Він пише вірші, у мене є його збірник. Ось кілька стрічок з одного вірша: “Ветер внутри раздул зародыш огня. Зло и добро во мне рвется к власти. Линия фронта прошла сквозь меня. Я разорван теперь на две разные части”. А три роки тому він написав навіть казку “Перья и ветер” — вона для дорослих, з філософським нахилом, - каже Оксана Кириченко. - Він один період займався навіть горловим співом і сироїдіням. Він змінював свій стиль життя. Кинув палити навіть. Ми в сім’ї не слабкодухі. Коли дзвонив, то питався, чи чути щось про обмін полоненими, про ситуацію в країні. За батьків питав. Переживає за нас. Батько наш, то трохи пішов у себе… А мама іноді плаче, але тримається. У мене є така надія… що він у полоні там теж тримається. Він сильна особистість. Ми його чекаємо додому…

У полоні/безвісти зниклі — п’ять вінничан

Речниця управління СБУ Віннницької області розповіла про вінничан, які числяться у списку “у полоні”.

- Перш за все хочу сказати, що Олексія Кириченка у списках полонених з Вінницької області немає. Так, рідні зверталися до нашого управління. Але скоріше всього він числиться у харківських списках, за місцем реєстрації - каже Ірина Єрмолова. — Ми знаємо, що з початку квітня 2014 року з полону було звільнено 28 вінничан. Ще чотири зникли безвісти. Вони також числяться як полонені.

Так безвісти зниклими вважаються Юрій Пилипчук 1991 р.н., Олександр Перепелиця 1989 р.н., Сергій Думанський 1988 р.н., Андрій Щербіна 1974 р.н. та Валерій Радовець 1973 р.н.

Якщо подивитися на статистику загальноукраїнську. То за два з половиною роки війни з полону був звільнений 3081 українець. А в розшуку — 498 людей, серед яких і п’ять вінничан.

 
P.S. Коли про полонених говорять, вони швидко повертаються додому. Тож скопіюйте фото чи зробіть репост цього матеріалу з тегом #FreeKirichenko

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Анонім

    Знаю їх сімю. Дуже порядні люди.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Поліція Вінниччини затримала двох наркоторговців: їм загрожує до 10 років ув'язнення 20:08 «Жирна ціль»: Як військові з вінницьких міні-градів знищили генерала рашистів 20:00 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:00 Воїнам з бригади «Червона калина» передали 20 FPV дронів Від читача 16:51 Кіберполіція запрошує долучитись до соціального проєкту BRAMA 18:44 Тест: 10 каверзних питань з історії Вінниці, які змусять вас подумати 18:00 «На війні найважче – бачити дітей на лінії фронту». Історія поліцейського, який пішов на війну 17:40 Рецепт шоколадної паски з шоколадною глазур'ю від учасниці 13 сезону МастерШеф та ТМ Зерносвіт (партнерський проект) 17:00 Відпочинок та розвантаження: ветеранам та їх родинам влаштували екскурсію до зоопарку та кото-кафе 16:16 У Вінниці та області стрімко поширюється вітрянка. Що про це варто знати батькам 16:00 Що таке лікування зубів під мікроскопом та куди звернутися у Вінниці? (партнерський проєкт) 16:00 На Донеччині загинув 25-річний Владислав Сидорук із Дашківець 15:00 До Музею Вінниці передали ескізи малого та великого гербів міста. Їх створили у 1990-х роках 14:44 Ми порахували, скільки грошей у вінницьких нардепів. Огляд декларацій за 2023 рік 14:05 У Вінниці збирають пропозиції для Програми розвитку безбар’єрного простору громади 14:00 Цілує орден сина… Родинам полеглих Захисників вручили почесні нагороди 13:10 Куди вступити після 11 класу: огляд вищих навчальних закладів Вінниці (партнерський проєкт) 13:00 Незаконне виготовлення марок та збут контрафактної продукції: на Вінниччині викрито масштабну схему 12:08 «Мав багато гарних мрій, які прагнув втілити в життя». Загинув захисник з Барської громади 11:30 Суд взяв під варту вбивцю 21-річного Романа Панянчука
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up