Якщо реформування міліції у поліцію афішують, як можуть, то реформу прокуратури проводять, як говориться, «без шума и пыли». А саме зараз в Києві йде відбір кандидатів на керівні посади нових, місцевих прокуратур. В тому числі Вінницької.
Рейтинг учасників відкритого конкурсу завис на сайті Генпрокуратури на результатах другого туру, хоча було вже три тестування. 20minut.ua спитав у тих, хто вибув, як проходить конкурс і чи вірять учасники в чесність відбору нових прокурорів.
- Реформи в прокуратурі не відбувається, бо з тих півсотні людей, які брали участь в конкурсі на посади у Вінницькій прокуратурі, лише десятина зі сторони. Інші якщо не з прокуратури, то з міліції або СБУ, - каже адвокат Олександр Сарафанюк, який теж брав участь у конкурсі на прокурора міста і його трьох заступників, але відсіявся. - Працівників прокуратури до цього тестування не треба було допускати. От тоді були б якісь зміни. Ну, що зміниться від того, що зараз будуть ті самі прокурорські працівники? Нічого. Тобто одних прокурорів поміняють на інших і все.
Не підтвердив честі
Адвокат Сарафанюк (до речі, теж раніше працював у прокуратурі) у рейтингу після двох турів опинився на 18-му місці. Каже, трошки не дотягнув, одного бала не вистачило. Перед ним, 17-й, - діючий прокурор Руслан Нікітчин. Його теперішні заступники пройшли два тестування й мають шанс залишитися у своїх кріслах. А він – ні. Не добрав балів під час перевірки загальних здібностей.
У другому турі конкурсу було 300 тисяч варіантів запитань на здатність аналізувати інформацію і робити правильні висновки за короткий час. Це був комп’ютерний тест на логічне мислення, обчислення та вербальні здібності.
Так і каже, що «завалив» це тестування вінницький адвокат Павло Адамус, який раніше працював в міліції, а тепер хотів стати прокурором Жмеринки. Перший тур він, хоч і не на відмінно, але пройшов. Під час першого тестування кандидати відповідали на питання по законодавству.
- Не знаю, наскільки взагалі конкурс чесний буде, а тести були чесні, - говорить Павло Аадмус. – Перед тестуванням кожний конкурсант витягав папірець з особистим логіном і паролем, тому спеціально для когось зробити певний перелік запитань нереально. Варіанти комп’ютер сам вибирає.
Шпаргалки, помилки…
По законах і кодексах було п’ять тисяч питань. Кожному конкурсанту випадали різні. Усі відповіді були на сайті Генпрокуратури, тож підготуватися можна було. І можна було одразу побачити свої помилки. На відміну від другого тестування.
- В інтернеті були просто приклади питань для другого туру, - розповідає Олександр Сарафанюк. – Це неправильною. Людина хоча б трохи мала знати, що це за тести. І ще одне. Після першого туру мені дали копію мого тесту, і я міг перевірити, де правильно відповів, де неправильно. А по другому тесту відповідей не було. Результат і все.
На сайті Генпрокуратури можна побачити рейтинг кандидатів у шість місцевих прокуратур Вінницької області. Всі райони об’єднали у Вінницьку, Бершадську, Немирівську, Жмеринську, Калинівську і Могилів-Подільську прокуратури в рамках реформування. Доступні для перегляду бали після другого туру. Тертій тур теж уже був, але він не оновив результатів.
Не все для загалу
Третім було тестування особистісних характеристик за рядом шкал («Енергія», «Дружелюбність», «Сумлінність», «Емоційна стабільність», «Широта кругозору», «Брехня»), за якими незалежні спеціалісти складають звіт. Цей звіт, як сказано в анотації конкурсу, є конфіденційною інформацію. Його врахують під час співбесіди, коли визначатимуть, чи здатна людина стати керівником.
Але рейтингу таке психологічне тестування не міняє. А вирішальним буде четвертий тур. Ні, не екзаменаційний. Це буде співбесіда.
- Останні етап конкурсу – співбесіда. Хто його знає, як будуть обирати, - говорить адвокат Адамус. - У мене надія є на чесність конкурсу. Але зважаючи на події, які зараз відбуваються в Генеральній прокуратурі, надія невелика. Намагаються зберегти ту саму систему. Не хочуть її ламати.
Молодим дорога
Усі учасники відбору прокурорів, з якими говорила журналіст, сказали, що співбесіда, як вирішальний етап відбору, дає привід сумніватися в прозорості конкурсу. Мовляв, четвертий тур дає можливість для людського фактору або ще чогось іншого.
Разом з тим, у ще одного вінницького адвоката, який не пройшов у вінницьку прокуратуру після тестів, участь у конкурсі залишила суто позитивне враження.
– Велика кількість молодих прокурорів подали свої кандидатури, а це дає надію на те, що сама прокурорська система буде з новими людьми оновлюватися, - говорить Олександр Стрільченко. - Чи слідкую я за рейтингом? Я і так знаю, хто переможе. Скоріше за все, це буде молодий слідчий прокуратури області Стопінчук. Я з ним здавав іспити. Він 98 балів набрав у першому турі. Гарно підготувався. Тому мій прогноз – Стопінчук переможе в конкурсі.
Прокурором міста може стати 27-річний слідчий
«Дякую за увагу до моєї персони. Але коментарі можуть бути мною надані лише після остаточного завершення даного конкурсу», - написав у Фейсбуку 27-річний лідер рейтингу на посаду прокурора міста Олег Стопінук.
Про нього сьогодні пишуть в інтернеті не як про старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури області, а як про зятя заступника міського голови Андрія Реви. Мовляв, відмінник рейтингу має ще один плюс – впливового тестя.
Відповідати на дописи про свої родинні зв’язки та задекларовану, як майно членів сім’ї, квартиру площею 102 квадратних метри, сьогодні Олег Стопінчук не захотів. Написав журналісту, що відповість на все одразу після конкурсу.
На сторінці в соціальній мережі у Олега Стопінчука, якому пророчать посаду прокурора міста, вказано: вчився в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого та в школі-ліцеї №7. Заставка біля фото – прапор України. Знімків у родинному колі немає.
Читайте також:
Свіжі результати відбору прокурорів: перемогли ті самі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Так Стопінчук не пройшов її, а чому - а тому, що його туди ніхто і не пропустив би. Там не потрібний молодий, порядний та принциповий слідчий но досвідчений слідчий, з новими правилами поведіки працівника прокуратури та спілкування з людьми.