Додзвонитися на короткий номер міліції, а тепер поліції, важко, а приїзду наряду на виклик можна чекати годинами. Про це редакції не раз розповідали вінничани. Що невдовзі все буде по-іншому, пообіцяли керівники поліції області.
Нова служба «102» буде з функціями електронної реєстрації заяв і повідомлень, автоматизованого контролю за своєчасністю прибуття нарядів поліції на місце події та з смс-інформуванням заявників про реєстрацію й хід розгляду їхніх звернень.
- Цю службу вже давно потрібно змінити докорінно, - каже заступник начальника Нацполіції області Сергій Кримчук. – Ми по-здоровому заздримо Києву, що в них уже нова служба працює. Дуже ефективно працює.
Запустити в роботу нову систему «102» планують разом із новою патрульною поліцією, яка скоро вийде на вулиці міста.
Як розказав начальник штабу поліції області Олександр Король, система названа «ЦУНамі» - центр управління нарядами, має 24 лінії. Це в 12 разів більше, ніж є зараз. Сьогодні на «102» лишень дві лінії.
Вісім операторів водночас прийматимуть дзвінки вінничан і стільки ж диспетчерів передаватимуть інформацію про виклики патрульним нарядам. Їх місце знаходження показуватиме електронна карта міста. Хто ближче до місця події з поліцейських – тих пошлють туди і координуватимуть їхні дії на місці.
Завдяки такій автоматизованій системі, як очікують у поліції, зможуть скоротити час прибуття наряду на місце виклику до кількох хвилин. Скількох саме – побачать тоді, як система запрацює.
- По Києву скоротили час реагування до 10 хвилин. А враховуючи компактність Вінниці, буде набагато менше, - каже Олександр Король. – По області, зрозуміло, цей час буде залежати від віддаленості населеного пункту.
Але спершу "ЦУНамі" працюватиме тільки у Вінниці. Для системи, за словами заступника начальника обласної міліції Сергія Сокирана, купують комутатор за 450 тисяч гривень. Матеріальним забезпеченням займається Департамент Національної поліції.
Операторів і диспетчерів для нової служби, яка стане окремим, новим підрозділом, наберуть з поліцейських. Їх підготують на базі інших областей, де «ЦУНамі» вже працює. А підпорядкують не обласній поліції, а центральному апарату.
- Будь-хто з керівництва області чи міста не буде мати на цю службу впливу для укриття, приховування, викривлення інформації. Вона фіксуватиметься виключно того змісту, яка буде надходити від громадян, - каже керівник штабу обласної поліції.
- Суть в тому, щоб відділити лінію «102» взагалі від чергових частин, - пояснює Сергій Кримчук. - Якщо сьогодні надходить інформація оператору, він її віддає черговому, черговий телефонує, де слідчо-оперативна група, і направляє її на місце, то при роботі «ЦУНамі» людина, яка керує нарядами, напряму спілкується з ними.
- А смс-повідомлення заявникам про реєстрацію і хід розгляду їхніх звернень, хто писатиме. Теж оператори? – питаємо в керівника поліції.
- Так. Будуть смс-повідомлення про результати прийнятого рішення, - відповів він.
Як це все працюватиме, побачимо після присяги нових патрульних поліцейських, які зараз завершують навчання. Ввечері 14 лютого вони виїдуть на своє перше патрулювання на нових авто, оснащених планшетами для зв’язку з «ЦУНамі». Принаймні про такі плани київської команди реформ, яка займається процесом створення нової поліції в регіонах, кажуть у вінницькому тренінговому центрі поліції.
Як змінилась робота "102" в інших містах
Система «ЦУНамі» працює скрізь, де є нова патрульна поліція. В Харкові, наприклад, завдяки їй скоротили час реагування на виклик до п’яти хвилин замість колишніх 20-ти. Час отримання орієнтування підрозділами раніше займав до двох годин. Тепер за 10-15 секунд інформацію про розшук бачать всі патрульні наряди на планшетах в своїх машинах.
У Харкові також опробовують систему прийняття повідомлень від людей через інтернет. Щоправда спроба журналіста 20minut.ua подивився на цей ресурс не вдалася – новий сайт тамтешньої поліції не відкрився.
В Києві наряд поліції приїжджає на місце виклику протягом 10 хвилин. В Ужгороді та Мукачевому реагування за 6-8 хвилин. В Миколаєві – 4-8 хвилин.
В Одесі та Львові поліція також звітує, що нова система «102», розроблена українськими айтішниками на замовлення МВС, дає хороші результати. Позитив також в тому, що диспетчер знає, що відбувається на виклику, й уже фіксується автоматично. На планшетах в патрульних авто три спеціальні кнопки: «прийняв» (виклик), «прибув» (на місце), «виконав» (завдання).
Харківський центр управління нарядами Нова служба "102" в Дніпропетровську
Оператор "ЦУНамі" у місті Львів
Читайте також:
В полиции рассказали почему долго ехали в налоговую, где от инсульта умер человек
Нові призначення в поліції: хто і чому проти
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер