Якщо до квітня у Вінницькій області знайдуть 830 контрактників, то наступні черги часткової мобілізації можуть не знадобитися. Але сьома буде. Невелика. Раз із армії виженуть любителів оковитої, то їм треба знайти заміну. А звільнять «аватарів» до весни.
- Сьогодні вимоги до комплектування армії зовсім інші, - каже тимчасово виконуючий обов’язки військового комісара Михайло Дзигаленко. - В армію мають іти служити тільки люди без проблем зі здоров’ям. Перший критерій: придатність до військової служби без обмежень. Другий: та категорія військовослужбовців, яких сьогодні називають «аватарми», більше у війська не попаде.
Михайло Дзигаленко прямо говорить, що армія має більше втрат через вживання алкоголю чи наркотиків, ніж бойових.
- Ніхто цього не приховує, що лише 1-2 відсотки – це бойові втрати, решта – в стані алкогольного сп’яніння, - сказав підполковник Дзигаленко.
Призивали непотріб
Як так сталося, що на службу послали любителів оковитої?
- У перші три мобілізації, які проводилися в 2014 році, служити йшли добровольці. А минулого року цей ресурс вичерпався, і комісаріати, щоб виконати планове завдання, змушені були давати повістки різним людям, - каже Михайло Дзигаленко. - Були випадки, що керівники підприємств брали на роботу всілякий непотріб, щоб відправити їх у військові комісаріати і зберегти своїх фахівців, комбайнерів, трактористів, токарів… Четверта, п’ята і шоста мобілізації були дуже важкими. Ми змушені були призвати таких. А зараз цього не буде. Система комплектування війська зовсім змінилася.
До кінця місяці запланували звільнити всіх «аватарів» із військової служби. Для цього, як каже Михайло Дзигаленко, вже вносять зміни в законодавство. На їхні місця планують взяти контрактників.
І бажаючими служити за контрактом збираються замінити четвергу чергу мобілізації, призвану минулої весни. З «цивілки» планують відібрати 17,5 тисячі. З війська - ще більше. Всього 42 тисячі людей. План для Вінницької області – відібрати 830 контрактників до кінця березня.
З початку року в області уже відправили у навчальні центри 212 контрактників. Сім із них – жінки.
- Я вважаю, чим більше жінок в армії, тим більше буде порядок, - говорить Михайло Дзигаленко.
Він уже зустрічався з керівниками районів і просив їх підібрати по 30 кандидатів на контракт через сільради, з кожної по одному-два потенційних контрактника.
- Це легший шлях - подати контрактників, ніж проводити часткову мобілізацію, - каже керівник комісаріату області. - Уникнути мобілізації ми не можемо, але можемо провести її в меншій кількості. Відсотків на 50.
Дають хороші гроші
В контрактники, як кажуть в комісаріаті, ідуть чоловіки, що звільнилися після першої та другої мобілізації.
- Якщо взяти ринок праці, то не думаю, що десь є така зарплата, як сьогодні у Збройних силах, - каже Дзигаленко.
В лютому контрактники отримають, як мінімум, по сім тисяч гривень. Такий оклад рядового стрільця. Ті, що служать в АТО, матимуть ще й суттєву доплату за участь в бойових діях.
- Держава всіляко сприяє, щоб ми перейшли повністю на контактну службу, - каже підполковник. - І призов на строкову службу буде дуже малий. Тепер призиватимемо не 18-річних, а людей 20-27 років, що вже мають певний життєвий досвід, освітній рівень, спеціальність. Жоден строковик не буде задіяний в зону АТО. Це однозначно і безповоротно.
Щодо роботи в армії, то її пропонують також колишнім військовим, які вийшли зі строю. Для них у комісаріатах області є 50 вакансій.
- Запрошуємо на роботу людей, які отримали поранення в АТО і не влаштувалися, - каже керівник комісаріату області. – Їхній досвід, їхня агітація дасть нам плюс. Єдине, що в нас низький рівень зарплат у цивільних службовців. До двох тисяч гривень. Мають платити не менше п’яти, думаю, бо це державна служба, з великою відповідальністю. Якщо трохи скоротять штат військових, то піднімуть зарплати й цивільним.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
ДЕМОБІЛІЗУЙТЕ КОНТРАКТНИКІВ!!!!!!