Скандал біля заказника «Стрижавська орхідея»: хто вирубує дерева та чи має на це право?

- У Стрижавці, біля заказника «Стрижавська орхідея», почали вирубувати дерева та завозити будівельні матеріали.
- Хто це робить і чи мають на це право? З’ясовували.
До редакції надійшов лист від Товариства «Стрижавський граніт» із проханням втрутитися у справу щодо того, що громадянин Кравчук В. О. розпочав незаконні земельні роботи. До листа додали документи, які підтверджують, що на вказаній земельній ділянці не можна проводити жодних земельних робіт.
Але давайте розглянемо все детальніше.
Що це за заказник?
«Стрижавська орхідея» — це ботанічний заказник місцевого значення в Україні, розташований на території Стрижавки.
Це цінна ділянка заплави річки Південний Буг, у трав’яному покриві якої зростає рідкісний для області вид орхідей — пальчатокорінник м’ясо-червоний, занесений до Червоної книги України.
Площа — 4,3 га. Утворений у 1985 році (рішенням Вінницької обласної ради від 19.12.1985 р. № 525). Перебуває у віданні Стрижавської селищної ради.
У 2012 році прокуратура Вінницької області зупинила передачу землі заказника «Стрижавська орхідея» у приватну власність.
«Прокурором Вінницького району порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 КК України відносно посадових осіб управління Держкомзему у Вінницькому районі, які без згоди органу охорони природи незаконно погодили технічну документацію про надання у власність земель сільськогосподарського призначення громадянам площею понад 3,6 га в межах охоронної зони заказника "Стрижавська орхідея", чим завдали державі збитків на суму 2 мільйони 880 тисяч гривень», — повідомили тоді у пресслужбі прокуратури.
У чому виникла нова проблема?
До редакції звернулося ТОВ «Стрижавський граніт». У листі вони повідомили, що на земельній ділянці з кадастровим номером 0520655900:07:011:0010, площею 0,65 га, ведуться незаконні земельні роботи.
«Громадянин Кравчук В. О. із порушенням земельного та екологічного законодавства України розпочав незаконні роботи: вирубування зелених насаджень у лісосмузі, завезення ґрунту і будівельного сміття, планування майданчика будівельною технікою та екскаваторами. Вказана земельна ділянка перебуває під захистом земельного та екологічного законодавства України. Просимо Вас втрутитися в ситуацію, зупинити незаконні дії Кравчука В. О. та бездіяльність правоохоронних органів, які не реагують на наші заяви та скарги», — йдеться в листі.
Крім того, до звернення було додано низку документів, зокрема: схему заказника, план-схему санітарно-захисної зони ТОВ «Стрижавський граніт», а також рішення Стрижавської селищної ради щодо цих зон. Додано й висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо обґрунтування встановлення розміру санітарно-захисної зони ТОВ «Стрижавський граніт».
З документів видно, що під санітарно-захисні зони потрапляє і ця приватна ділянка.
Відповідно до витягу з наказу МОЗ України від 19.06.1996 № 173 «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» у цих зонах заборонено:
- житлових будинків із прибудинковими територіями, гуртожитків, готелів, будинків для приїжджих, аварійних селищ;
- дитячих дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл, лікувально-профілактичних та оздоровчих установ загального та спеціального призначення зі стаціонарами, наркологічних диспансерів;
- спортивних споруд, садів, парків, садівницьких товариств;
- охоронних зон джерел водопостачання, водозабірних споруд та споруд водопровідної розподільної мережі.
Не допускається використання земель санітарно-захисної зони підприємств, що забруднюють навколишнє середовище високотоксичними речовинами та речовинами, які мають віддалену дію (солі важких металів, канцерогенні речовини, діоксини, радіоактивні речовини тощо), для вирощування сільськогосподарських культур та випасу худоби. Можливість сільськогосподарського використання земель санітарно-захисних зон, які не забруднюються зазначеними речовинами, необхідно визначати відповідно до законодавства.
У санітарно-захисній зоні допускається розташовувати:
- пожежні депо, лазні, пральні, гаражі, склади (крім громадських та спеціалізованих продовольчих), будівлі управлінь, конструкторських бюро, навчальних закладів, виробничо-технічних училищ без гуртожитків, магазини, підприємства громадського харчування, поліклініки, науково-дослідні лабораторії, пов’язані з обслуговуванням цього та прилеглих підприємств;
- приміщення для чергового аварійного персоналу та добової охорони підприємств за встановленим списком, стоянки для громадського та індивідуального транспорту, місцеві та транзитні комунікації, ЛЕП, електростанції, нафто- і газопроводи, свердловини для технічного водопостачання, водоохолоджувальні споруди, споруди для підготовки технічної води, каналізаційні насосні станції, споруди оборотного водопостачання, розсадники рослин для озеленення підприємств та санітарно-захисної зони.
Крім того, до листа було прикріплено відповідь Міндовкілля України від 06.10.2021 № 25/5-21/2180-21 щодо заборони будівництва на цій території. А саме згадується, що власник мав на меті звести АЗС.
Обґрунтували відмову тим, що в матеріалах Проєкту відсутні належні відомості щодо перспективного функціонального зонування території проєктування, передбаченого наявною містобудівною документацією регіонального рівня.
Проте зараз роботи в цьому напрямку знову активізувалися. Після повідомлення працівників ТОВ «Стрижавський граніт» про те, що на цій земельній ділянці проводяться земляні роботи на місце події виїхав наш журналіст. Це було в середині січня. Він разом із працівниками ТОВ «Стрижавський граніт» зафіксував ці дії та викликав поліцію для документування події.
А це фото з місця, які були зроблені два тижні тому:
До того ж, із власних джерел редакції стало відомо, що цю ділянку пан Кравчук, ймовірно, хотів продати під АЗС.
Що кажуть у поліції?
Журналістка «20 хвилин» вирішила перш за все дізнатися інформацію у поліції щодо цієї ситуації. Речниця поліцейського главку Заріна Маєвська повідомила, що за вказаним фактом розслідується кримінальне провадження за ст. 197-1 ККУ (самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво).
Кому належить ця ділянка?
Дана ділянка належить підприємцю Володимиру Кравчуку. За допомогою бази аналітичних даних YouControl відомо, що він був керівником або бенефіціаром ряду компаній.
Серед них можна відзначити його посаду керівника ДП «ВІННИЦЬКИЙ ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕУСТРОЮ». Згадаємо, що і його син Андрій Кравчук наразі займає посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради виконавчого комітету Ірпінської міської ради.
Також Володимир має частку в таких компаніях, як ТОВ «МОНТАЖНИК-ВОД», ТОВ «СП "ЛІФТ-З"», ТОВ «АВТОМИР М» та багатьох інших.
Журналістці «20 хвилин» вдалося зв’язатися з Володимиром Кравчуком і отримати його коментар.
— Це моя приватна власність. Територія готується для того, щоб я міг сюди під’їхати і використовувати її відповідно до цільового призначення. Зараз цільове призначення — особисте селянське господарство, — каже Володимир Кравчук. — Я хотів вирізати ці кущі, підрівняти ділянку, щоб мати змогу використовувати її відповідно до нинішнього цільового призначення. Якщо до вас звернувся кар’єр, то в мене з ним є нотаріально засвідчена добросусідська угода.
На запитання, чи планується там якесь будівництво, власник земельної ділянки відповів, що поки що ні.
— Тому що мені не змінили цільове призначення. Колись я почав розробляти детальний план під заправку, але не подавав його на затвердження, — пояснив Кравчук. — Тому я офіційно оформив заїзд — і в дорожників, і в поліції, щоб мати можливість заїжджати на свою приватну ділянку. Поки що нічого там не роблю, окрім її впорядкування.
Дозвіл поліції:
Дозвіл на розробку проектної документації:
Володимир також підтвердив, що поліція дійсно приїжджала, брала у нього свідчення та відкрила кримінальне провадження.
— У 2025 році я нічого не робив, і не давав вказівки робити. Коли викликали поліцію, була якась чужа машина, яку мали оштрафувати, — пригадує чоловік.
Щодо території, то власник запевнив, що придбав цю ділянку ще близько десяти років тому. Вона лише частково межує із заказником, але не є його частиною.
— Навіть коли я розробляв детальний план, то відступав свою охоронну зону на 10–15 метрів від заказника відповідно до законодавства. Тобто я нічого не робив навіть на своїй території. Ніяких незаконних дій чи проєктів там не здійснював, — наголосив чоловік.
Проте слідство триває, а ми продовжуватимемо слідкувати за цією справою.
Окремо зазначимо, що відреагували також на звернення Товариства «Стрижавський граніт» щодо бездіяння правоохоронних органів. Так, головний редактор RIA/«20 хвилин» надіслав повідомлення про кримінальне правопорушення та бездіяльність поліції до таких інстанцій:
- Головне управління Національної поліції у Вінницькій області.
- Міністерство внутрішніх справ України.
- Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України.
- Державне бюро розслідувань.
- Вінницька обласна прокуратура.
Читайте також:
На Вінниччині шукають 14 помічників ветеранів: хто може подати заявку і як?
«Таких грошей у Чорного немає»: суд зменшив заставу взятому на хабарі ексначальнику Центру спротиву
Поїздка вінницьких депутатів до США: хто потрапив у делегацію та за чий кошт?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Саша
Саша
Саша
Group reply Саша
Ольга Брига