Поки літають ворожі шахеди... У Вінницькій області працює компанія з іранським капіталом

Поки літають ворожі шахеди... У Вінницькій області працює компанія з іранським капіталом
  • Поки над Україною літають ворожі шахеди, в країні продовжують працювати майже 900 компаній з іранським капіталом.
  • У Вінницькій області працює одна така компанія та ще є кілька — з капіталом із Сирії. 
  • Дані про це редакції «20 хвилин» надав аналітичний центр YouControl. Пропонуємо подивитися дослідження.

За 2020 рік 900 компаній з іранським капіталом, що працюють в Україні, згенерували понад 350 мільйонів гривень чистого доходу. В їх числі є вінницьке підприємство. Чим вона займається? Як називається? Хто там керує? І якими грішми оперує? Давайте розберемо загальну ситуацію і дані, все по-порядку.  

Аналітики R&D центру YouControl дослідили українські компанії з іранськими власниками: визначили їх регіональну концентрацію, найпоширеніші види діяльності, виокремили топ за обсягом чистого доходу. Також додали до системи новий ризиковий фактор, що сигналізує про зв'язок контрагента з країною-союзником росії. Публікуємо найважливіше з їх дослідження

Іранський капітал у діловому ландшафті України

Для визначення присутності іранського капіталу в українських компаніях, аналітики YouControl  дослідили офіційні дані Єдиного державного реєстру стосовно засновників та кінцевих бенефіціарів українських підприємств. У результаті виявили 863 компанії з іранським капіталом: серед засновників або кінцевих бенефіціарів даних підприємств наявні громадяни Ірану або ж закордонні компанії з іранською «пропискою». 

Відео дня

Згідно з останніми відомими даними за 2020 рік, які минулоріч розкрила Державна фіскальна служба, ці компанії згенерували 351.8 млн грн чистого доходу від реалізації продукції. При цьому, контролюючи 431.4 млн грн активів балансу та зареєструвавши сумарний статутний капітал у розмірі 398.7 млн грн.

Місця концентрації компаній з іранськими власниками:

  • 661 іранська компанія сконцентрована в столиці України — місті Києві (77% від загальної кількості).
  • На другому місці — Харківська область, на третьому — Одеська.
  • Замикають першу п’ятірку регіонів за присутністю іранського бізнесу Київська та Дніпропетровська області.

Тобто, іранський капітал фокусується навколо найбільших промислових центрів країни. Тоді як в західній частині України таких компаній зареєстровано найменше.

На карті бачимо, що на території Вінницької області працює одна компанія з іранським капіталом.

Окремо про вінницькі компанії 

Редакція «20 хвилин» звернулася до аналітиків YouControl та запросила дані саме по нашому регіону. Нам надіслали файл, який містить і інші країни, які співпрацюють з рф, крім Ірану. В ньому містяться дані однієї іранської та ще кількох компаній Сирії. Жодна з них не перебуває в процесі припинення.

  • Іран: 
    Колективне виробничо-комерційне підприємство «ЖМЕРИНКАТАРА» (7 тисяч 400 статутного капіталу).
    Основний вид дільності: Виробництво дерев'яної тари. Інший: Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. 
    Керівником організації є Любов Миколаївна Неслуженко. Людина з таким ПІБ володіє або керує ще кількома компаніями.
  • Сирія:
    Спільне українсько-сирійське Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄФРАТ» (332 000),
    Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗІЗІ ТРЕЙДИНГ» (62 500),
    Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ПЛЮС» (4 000),
    Іноземне підприємство «МАРІ СВІТ» (30 000),
    Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАБЛ МУН» (3 000),
    Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮГАРІТ» (1 000).

Чим займається іранський бізнес?

Галузева структура іранського бізнесу в Україні за кодами видів економічної діяльності свідчить про переважання КВЕДу «46.90. Неспеціалізована оптова торгівля». Він  зазначений як основний для 91 компанії (10.5% від загальної кількості).

Також відносно багато іранських компаній спеціалізуються на діяльності у сферах будівництва (5.3%), ресторанного бізнесу (5.0%), комп’ютерного програмування (4.5%). 

Високу питому вагу мають оптові торговці овочами і фруктами, туристичні та дизайнерські агентства, а також оптові торговці зерном, будматеріалами та паливом.

ТОП за доходами

У ренкінг ТОП-15 відібрали найбільші іранські компанії в Україні за обсягом чистого доходу від реалізації продукції за даними 2020 року — останні відомі дані, які в минулому році розкрила ДФС. 

І ТОП за обсягом чистого доходу очолило ТОВ ЗІБА — 128.8 млн грн, що спеціалізується на оптовій торгівлі фруктами й овочами. Обсяг імпортних операцій компанії у 2021 році становив  у межах 1-1,5 млн грн. Керівник та учасник ТОВ «Зіба» громадянин Ірану Гадірі Аліреза Раджаб  також зареєстрований як фізична особа-підприємець із основним видом діяльності оптова торгівля фруктами й овочами.

Замість висновків

Хоч українські компанії, що прямо належать громадянам Ірану, не відіграють провідної ролі в українському бізнесі, проте як владі, так і бізнесу варто звертати належну увагу на походження учасників підприємств (особливо тих, хто здійснює вирішальний вплив). Адже громадяни країни, котра де-факто допомагає постачанням зброї росії в агресії проти нашої держави, потребують більш детальної уваги та перевірки. Особливо в аспектах можливої наявності міжнародних санкцій, а також зв’язків із науково-технічним чи воєнно-промисловим комплексом Ірану.

В системі YouControl, нагадаємо, можна відстежити пов’язаність українського підприємства з країнами-союзницями росії (країнами, які надають зброю росії та/або підтримують її в Генеральній Асамблеї ООН). До таких країн належить: Іран, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Куба, Венесуела, Ерітрея. Фактор ризику спрацьовуватиме у разі якщо учасник/бенефіціар компанії виявиться громадянином однієї з цих країн або буде зареєстрований на її території.
 

Читайте також: 

Майже мільярд за пів року отримали компанії, пов'язані з країнами-агресорами. Аналіз тендерів

Заїдаєш та запиваєш стрес? Військовий психолог дав поради, від яких легше голові та шлунку

Побили, зв’язали і підпалили в хаті… Винесли вирок за вбивство подружжя Тарасових на Старому Місті

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (12)
  • Наталія Дудник

    То які питання, націоналізувати.
  • Таисия Юхимчук

    Ганьба тим, хто про це знає і не приймає міри!
  • Tetyana Oortman

    Usim roskagit, scho b usi znalu
  • Валерій Рожновський

    Ну так у чувака з банкової є зобов'язаня бо невтік!

keyboard_arrow_up