Небезпечні канцерогени від вибухів і пожеж. Медики прогнозують ріст онкозахворювань через війну

Небезпечні канцерогени від вибухів і пожеж. Медики прогнозують ріст онкозахворювань через війну
Фото Подільського регіонального центру онкології
  • У Міжнародному агентстві з вивчення раку повідомили, що до 2050 року кількість випадків на онкологічні захворювання у світі зросте на 77%.
  • В Україні фахівці теж прогнозують збільшення випадків ракових хвороб, зокрема через війну.
  • Яка статистика по Вінниччини? Дізналися в Подільському регіональному онкоцентрі.

За останні роки кількість випадків захворювання на рак зросла. В Україні злоякісні новоутворення входять до п'яти основних причин смерті українців та посідають другу позицію після серцево-судинних захворювань. На Вінниччині  кількість пацієнтів на ракові захворювання теж зростає.

У 2023 році до лікарів диспансерно-поліклінічного відділення Подільського регіонального онкоцентру звернулося 85 тис.180 пацієнтів, це на 15% більше ніж у попередній рік. Пролікувалися у стаціонарному відділенні — 17465, що на 66% більше ніж у 2022 році.  

За інформацією прес служби онкоцентру, за шість місяців 2024 року у Вінницькій області вже зареєстровано вперше 2466 випадків онкологічних захворювань. Всього на обліку: 2023 рік — 50 тисячі 35 осіб, 2024 рік — 52 тисячі 344 осіб.

Відео дня

В структурі захворюваності на рак у чоловіків майже 50 % усіх локалізацій займають онкологічні захворювання трьох локалізацій:

  • трахея, бронхи —15,6%
  •  шкіра, меланома — 15,3% 
  • простата — 15,0%.

Відповідно в структурі захворюваності на рак у жінок майже 60 % займають онкологічні захворювання також трьох локалізацій:

  • молочна залоза — 21,4%
  • тіло матки, яєчники, шийка матки — 19.3%
  • шкіра, меланома — 15,0%.

Рак через війну

За твердженням фахівців, найближчим часом почастішають випадки захворювання на рак. Війна може негативно впливати на навколишнє середовище, що своєю чергою знижує якість здоров'я та життя. Під час вибухів, пожеж чи навіть розборів завалів можуть виділятися небезпечні для людини канцерогени, які потрапляють у ґрунт та воду. До прикладу азбестовий пил.

Коли вибухають будинки, азбестовий пил потрапляє в повітря. Він може переноситися на великі відстані — на десятки й навіть сотні кілометрів. Осідає на землі, а потім знову поширюється з повітрям. Концентрація цього канцерогену в повітрі на тлі війни різко збільшилася.

Небезпека також таїться у викидах паливних речовин з військової техніки в атмосферу.

Багато токсинів і канцерогенів містяться в розлитому паливі, знищеній і відпрацьованій військовій техніці, зброї різних типів, ракетах. Великі об'єми військового брухту можуть містити речовини, які забруднюють ґрунти та ґрунтові води. 

Ще однією проблемою є смог і чадний газ внаслідок пожеж. Крім того, повітря забруднюється газоподібними речовинами та твердими частинками. 

У зв'язку з цим, в найближчі роки очікується різке зростання захворюваності на рак легень, носоглотки, гортані, шлунка, яєчок та інших органів.

— Війна завдає значної шкоди екології, що підвищує ризик виникнення онкологічних захворювань. У цей час особливо важливо регулярно проходити медичні обстеження та не ігнорувати симптоми. Рання діагностика — ключ до успішного лікування та збереження здоров'я нації, — зазначає директор Подільського регіонального онкоцентру Сергій Перегончук.

Рання діагностика рятує

Рання діагностика є надважливою, адже збільшує шанси на подолання онкології. Показник стійкої виживаності хворих: 2023 рік — 34070 осіб, 2024 рік — 36039 осіб.

Від Подільського регіонального центру онкології здійснюється ряд виїздів у територіальні громади області з метою раннього виявлення онкологічних захворювань.

З метою надання консультативно-діагностичної та організаційно-методичної допомоги лікарями-онкологами ПРЦО за шість місяців 2024 року було здійснено 33 виїзди в громади області та 45 дводенних виїздів пересувним мамографом «Квітка».

Під час виїздів проконсультовано 2172 пацієнта, мамографічно обстежили 3 тис.112 жінок. Виявили 1079 випадків передраку та 219 випадків раку.

Диспансерно-поліклінічне відділення Подільського онкоцентру щомісячно відвідує близько 11 тисяч пацієнтів (450-520 в день), за пів року в стаціонарах проліковано 8878 хворих, виконано 4 тис.214 операцій, на лінійному прискорювачі виконано більше 6 тис. курсів опромінень.

Всього за шість місяців 2024 року виявлено вперше 224 раки молочної залози, в тому числі 47 випадків (21 %) пересувним мамографом «Квітка». В занедбаному стані виявлено 56 випадків — 25 %, тобто в кожної четвертої жінки ( за шість місяців 2023 року — 51 випадок (22,7%).

 

Читайте також:

Магніти, батарейки, монети та прикраси: лікар розповів, які предмети найчастіше ковтають діти

Медичні гарантії для ВПО: які послуги можна отримати безплатно в 2024 році

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (12)
  • Сергій Романов

    От вам і цілі війни. Народу на Планеті забагато. Хтось розумний вибрав двох дурнів, які все зроблять.
  • Валерий Пастушенко

    Не прогнозують
  • Аntonina

    Більшість з нас знаходиться під дією кортизолу, а він небезпечний тим, що може спровокувати  пробудження "сплячих хвороб", адже хронічні процеси, які в мирному середовищі можуть пройти непоміченими, під час війни загоструються
  • Yurа

    Падає якість води та їжі ❗Поля і теплиці засипають і заливають хімією безбожно❗🤬🤬🤬

keyboard_arrow_up