Зараз дуже паршивий період для шкіри, особливо з атопічним дерматитом. І що з нею робити розповідає лікар

Зараз дуже паршивий період для шкіри, особливо з атопічним дерматитом. І що з нею робити розповідає лікар
  • На вулиці холодно і вітряно, в приміщеннях тепло і сухо, і наша шкіра максимально вразлива.
  • Якщо не буде спеціального догляду, виникають сухість, почервоніння, висип і рани на руках, шкірі обличчя.
  • Атопічний дерматит знову загострюється.

За словами лікаря алерголога Андрія Шиманського, варто зрозуміти що атопічний дерматит — це не алергія. В першу чергу, це проблема шкіри, до того ж генетично обумовлена, тобто пов'язана з певними дефектами генів. 

— А ще атопічний дерматит — це хронічне та рецидивне запаленя шкіри, — розповідає лікар. — Якщо говорити простою мовою — його неможливо вилікувати повністю. Тож мета — забезпечити стійку ремісію та навчитися з ним дружити. Рецидиви будуть і це нормально, просто потрібно вміти їм запобігати і правильно на них реагувати.

Чи можна атопію перерости? 

Насправді у більшості випадків, після десь двох років життя проблеми з атопією зменшуються. Але вона нікуди не зникає. Що нас турбує в дорослому віці — це сухість обличчя, дуже характерні для атопії зміни очей, зморшки на верхніх повіках, а самі повіки дуже чутливі вони сверблять і від того сльозяться очі, також це ламкі вії, сухість рук і в дорослих там зазвичай йде подразнення також на згинах ліктів та під колінами. Тобто, це ділянки, які найбільш проблемні, і які найчастіше дають загострення. 

Відео дня

— Для лікування атопічного дерматиту не потрібно застосовувати, дієти, сорбенти, пробіотики, лікуванн глистів, гомеопатію, купання в травах, — розповідає лікар. — А протиалергічні засоби можна застосовувати лише у комплексному лікування з метою зменшення свербежу і коротким курсом. Найголовніше в лікуванні — це догляд та правильно підібрана протизапальна терапія.

До речі про алергію

За словами Андрія Шиманського, хоча атопічний дерматит це не алергія, він є фактором її розвитку.

— Через те що шкіра немає захисту, алергени потрапляють через неї, і виникає явище, яке називається — сенсибілізація, тобто ми починаємо реагувати на ці алергени. Тому не часто, але бувають випадки, коли в дітей з атопією і атопічним дерматитом в дорослому віці може бути астма, може бути алергічний риніт, який потребує лікування, — каже лікар. 

Три помилки, які бісять лікаря в лікуванні атопічного дерматиту

  1. Використання антигістамінних засобів. Та пошук алергії там, де її немає. Атопічний дерматит, в першу чергу, це хвороба шкіри і лікувати потрібно шкіру, а не пити літрів антигістамінні — це не дає жодного ефекту.
  2. Скупити всю аптеку перебрати сотню емолієнтів (ліпідні емульсії, які закупорюють поверхню шкіри і вона не втрачає вологу, допомагають при атопічному дерматиті), в пошуках того самого, який зробить чудо — хоча насправді треба дати гормон. Тому що емолієнти — це методи профілактики, а не метод лікування загострення. 
  3. Короткі курси стероїдів. Як вважають і сліпо слідують:  «не можна мастити гормони більше п'яти днів, це ж такий сильний препарат». Але ні. Ваші курси по два-три дні нічого не міняють. Ви зняли поверхневе запалення, пройшов тиждень воно повернулося. Тому що всередині шкіри є запальний процес. Пацієнти приходять — рік мучаться з висипаннями, кожен тиждень мазюкаються гормонами, але марно, бо немає чіткої схеми лікування.  

Якщо емолієнт не підходить?

Як каже лікар, бувають випадки коли пацієнти скаржаться: «Я почав мастити шкіру емолієнтами, а в мене ще більше пече, свербить, червоніє. Напевне в мене на нього алергія?». 

— Це не алергія, але це проблема, — каже Андрій Шиманський. — Якщо емолієнт починає пекти і від нього свербить шкіра, чи збільшуються висипання, або вони червоніють, бо взагалі ви наносите на тіло емолієнт і з'являється багато червоних плям — це говорить про те, що у вас загострення атопічного дерматиту. І тут вже потрібно додавати протизапальну терапію. Тому, якщо бачите подібну реакцію, варто звернутися до лікаря. 

Взгалі схема догляду за атопічними руками, а вони найчастіше в нас турбують, така —після кожного миття рук наносити емолієнт. Якщо виникли подразнення тому що останнім часом в нашому обіходи з'явилися антисептики, тоді потрібно використовувати цикапласт — дуже гарно загоює рани. Якщо проблеми більш серйозні додаються гормони, але це вже під наглядом лікаря. 

Як вибрати емолієнт?

За словам Андрія Шиманського, для цього потрібно памятати головне правило, що емолієнт не лікує висипання. Якщо ви перепробували дуже багато різних емолієнтів і ваші рани від атопічного дерматиту не сходять — це не означає що вони не підходять. Це означає, що вам потрібно використовувати протизапальні засоби. 

— Як зрозуміти що вам підходить емолієнт,— розповідає лікар. — В першу чергу, він має подобатись по тестурі. Він не має створювати вам відчуття дискомфорту, це особливо стосується дітей старшого віку. Він вам має підходити по ціні, тому що краще багато дешевого емолієнту, ніж мало дорогого, який ви будете економити і звісно що він не буде працювати. І він має зволожувати шкіру — це його основна роль.
Тому, ми оцінюємо ефективність емолієнтів не на ранках, а на здоровій шкірі. Вона, після його застосування має бути м'якенька і зволожена, приємна на дотик, не лущитися, та не повинна відчувати сухості. Чим триваліше ви відчуваєте цей ефект після застосування емолієнту, тим краще він вам підходить. Оптимально коли вам вистачає одного—трьох нанесень на добу. 

Що ходить поруч з атопією?

До речі, є ще одна проблема, яка ходить поруч з атопічним дерматитом — це фолікулярний кератоз. 

— Це такі білі прищики, які з'являються на щоках, на руках, на ногах, — каже Андрій Шиманський. — Це знову ж таки особливість шкіри, не потрібно шукати причин в інших місцях. Ми всі знаємо що таке кератин — це білок, який формується в волосяних фолікулах. В деяких випадках, цей кератин дуже швидко виробляється і з'являються такі маленькі прищики. Вони не турбують, не сверблять, і крім банального зволоження ніякого догляду не потребують. 

У дорослих, цей фолликулярный кератоз буває досить виражений і це, особливо дівчат, турбує. Для такої «гусячої шкіри», перш за все важливо зволоження, а ще емолієнти з сечовиною. До речі, сечовина дуже гарно справляється, коли при атопічному дерматиті шкіра, особливо на руках груба, потріскана, наче з наростами.  

Що наносити на вулицю?

Зимою, зокрема для прогулянок на вулиці лікар радить застосовувати колд крем — це спеціальний доглядовий засіб, який створений для того, щоб захищати чутливу шкіру від вітру і холоду. Крем потрібно наносити за 20-30 хвилин до виходу. Тому що він містить багато води, і якщо нанести його одразу перед виходом — це в подальшому може викликати подразнення шкіри.  

Чого варто уникати у складі:

  • консерватори на основі азолінону (бензізотіазолінон)
  • спирти, вони висушують шкіру (феноксіетанол)
  • Антиоксиданти групи TBHQ
  • Формальдегіди
  • Також для маленьких дітей з чутливою шкірою не варто використовувати крем з рослинними екстрактами (ромашка і т.д.)

— До речі якщо ви знайшли звичайний вазелин, це чудово, тому він дуже добре справляється з такою функцією, і його камедогенність нижча ніж наприклад у кокосовому маслі, — говорить лікар.  


Читайте також:

Як під час користування генератором уникнути отруєння чадним газом: поради МОЗ

У Вінниці ветеранам війни та військовим надають безкоштовні стоматологічні послуги

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Mary Miller

    Редакція тексту на рівні космос

keyboard_arrow_up