Якщо вакцинація буде такою кволою, до кінця року можемо мати 500–700 випадків кору

- Вже захворіло 116 людей — наче не багато, але за минулий 2024 рік — захворіло лише пʼятеро.
- Кір має циклічність, яка залежить від накопичення нещеплених.
- Сьогодні в порівнянні з іншими обовʼязковими щепленнями, кір має найнижче охоплення.
За словами Ігоря Матковського, керівника обласного центру контролю та профілактики хвороб, серед захворілих на кір було 90 дітей.
— Зокрема 20 випадків корі були в дітей до 1 року, 34 випадки в дітей віком 1–4 роки, 16 випадків в дітей віком 9 років, 15 випадків у дітей 10–14 років, та 5 випадків у дітей віком 15–17 років. А ще 26 дорослих, — говорить керівник центру. — Якщо говорити про вакцинальний статус захворілих, то серед них було 77 людей — не щеплені, 21 людина — дані про щеплення відсутні, 6 людей — щеплені одною дозою, 9 — щеплені двома дозами вакцини.
Випадки кору реєструвалися в місті Вінниця — 88, Вінницький район — 15, Гайсинський район — 10, Жмеринський — 1, Тульчинський — 1, Хмільницький — 1 випадок.
Протягом 2025 року зростання кору виглядає так:
- січень — 2 випадки
- лютий — 3 випадки
- березень — 26 випадків
- квітень — 45 випадків
- травень — 40 випадків
Чому він такий небезпечний?
- Вірусне захворювання
Кір одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними ВООЗ щороку 30–40 млн дітей хворіют ь на кір., понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 — щогодини.
- Контагіозність
Це одне з найзаразніших захворювань, що може призводити до серйозних ускладнень.
У випадку контакту з вірусом кору захворіває 9 з 10 людей, що не мають імунітету від хвороби. За спалах 2017–2019 років в Україні зафіксовано понад 115000 випадків захворювання, 41 людина померла.
- Ризики
У третини захворілих спостерігаються ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом.
— А в чому небезпека корової пневмонії, в тому що специфічного противірусного лікування проти кору в природі не існує, — говорить Ігор Матковський і додає що перша згадка про кір була ІХ столітті. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою» і до 1963 року коли зʼявилася перша вакцина проти кору, ця хвороба забирала мільйони життів щороку.
На скільки заразний кір?
— Хворий на кір, за один раз, за один пчих, може заразити до 18 людей, а у повітрі вірус зберігається до 2 годин після перебування в приміщенні інфікованої людини, — розповідає лікар. — Тому одним із ключових моментів взагалі по захисту, для будь яких до речі вірусних інфекцій — це провітрювання приміщення, особливо там де перебуває хвора людина. І це провітрювання має відбуватись кожні дві години.
Симптоми кору
— До появи висипу, симптому кору будуть не зовсім специфічними: кашель, нежить, конʼюктивіт, і це характерно для багатьох захворювань. Зокрема для аденовірусної інфекції, — каже ігор Матковський. — До речі, зараз в нас закінчується сезон грипу, і ми фіксуємо велику кількість аденовірусу, а для деяких країн Європейського союзу аденовірусна інфекція зараз є величезною проблемою, з якою вони не можуть справитися.
Потім додається висип. Для кору характерна його поетапність, починається все з обличчя, і кожного дня ця висипка опускається донизу. І знову ж таки характеристика саме для кору — цей висип зливається в плями, він так і називається — зливний висип.
Ускладнення кору
- Гострий середній отит (запалення вуха)
- Бронхопневмонія
- Ларінготрахеобронхіт
- Запалення мозку
Пневмонія (запалення легенів) виникає в 1 з 20 дітей, хворих на кір. Це найчастіша причина смерті в маленьких дітей.
Приблизно в 1 на 1000 хворих виникає енцефаліт (запалення мозку), який може спричинити глухоту чи розумову відсталість.
1–3 дитини з 100 захворілих на кіл помирає від респіраторних та неврологічних ускладнень.
Вплив вакцинації
- Зниження захворюваності, ефективний захист.
- 1 доза — дає 90 % захисту
- 2 дози — 97 % захисту
- Вакцинація знижує смертність на 90 %
- Щеплення — безоплатне доступне.
Міфи і правда про кір
- Кір — це «легке дитяче» захворювання
— Кір становить серйозну загрозу і для дітей і для дорослих. Хвороба може призвести до тяжких ускладнень. А у дорослих пацієнтів кір зазвичай має важчий перебіг, а ускладнення розвиваються частіше.
- Дорослі не хворіють
— Більше половини всіх смертей від кору — дорослі пацієнти. Під час спалахів хвороби тисячі дорослих потрапляють до лікарень. Кір вражає 95 % невакцинованих, незалежно від їх віку.
- Вакцини від кору «неефективна» і «небезпечна».
— Усі вакцини забезпечують захист 95 % людей. Серйозні побічні ефекти трапляються вкрай рідко.
- Якщо в місті немає випадків кору, вакцинація не потрібна
— Достатньо одного випадку з іншого регіону для початку епідемії, — каже Ігор Матковський. — Якраз у нас і зафіксований цей завізний випадок із Чернівецької області, який призвів до того що ми маємо зараз. Без масової вакцинації спалахи кору швидко повертаються.
Взагалі всі інфекційні захворювання мають свою циклічність, але у нас в Україні циклічність повʼязана тільки з одним фактором — через накопичення невакцинованих. Тобто кількість нещепленого дитячого населення має набрати певну кількість коли починається епідемічне розповсюдження. І ця кількість набігає за 5 років, тож і циклічність кору в нас теж 5 років.
— На сьогоднішній день вакцинація від кору виконується приблизно на 30–40 % від запланованої, — говорить лікар. — Прогнозування це доволі небезпечна штука, але формально мої епідеміологічні очікування, враховуючи сьогоднішню ситуацію, то це 500-700 випадків корі до кінця року може бути. Але ця ситуація може змінитися будь коли.
Читайте також:
«Кількість захворювань збільшуватиметься»: у Вінниці спалах кору — зареєстрували 111 випадків
Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Нина ПрядкоЯк ви вже всі тими вакцинами надоїли!!
-
Валера Сухомясов🥱
-
Ирина ИринаБрешуть і не червоніють