Як почати жити на годину вперед без стресу для організму? Поради спеціалістів

Як почати жити на годину вперед без стресу для організму? Поради спеціалістів
 • На годину уперед переводимо годинник у останню неділю березня. Як швидше звикнути до нового режиму?
 • Психологи кажуть, що варто почати підготовку до переходу на літній час заздалегідь. Тобто зараз саме час.
 • Як можна перелаштувати організм без надмірного стресу, розповіли Анна Катрук та Юлія Короцінська. 

За кілька тижнів до переводу годинника варто зменшити нервове та фізичне навантаження, каже психолог Юлія Короцінська. Запитуємо її, як ще полегшити стрес?

— Більше відпочивайте, рухайтесь, але у задоволення, — каже вона. — Принаймні тиждень уникайте додаткових стресів, не беріться за нові справи і додаткову роботу, не підганяйте себе і не очікуйте швидких результатів.

Щоб пом’якшити перехід на літній час, психолог Анна Катрук радить лягати спати трохи раніше.

Відео дня

— Забезпечити міцний сон допоможуть вечірні прогулянки на свіжому повітрі, відмова від пізньої вечері, підведення підсумків дня і письмовий план на завтра, щоб задачі і списки справ не крутилися у голові, — говорить вона.

Нагадаємо, що у останню неділю першого місяця весни, о третій годин ночі 31 березня, Україна переходить на літній час, тож за кілька днів вінничанам доведеться вставати на годину раніше. Як це зробити легко — читайте поради експертів RIA/20minut.ua.

«Переведення годинника — це стрес»

Юлія Короцінська, психолог:

Переведення годинника — це стрес для організму. І кожен з нас реагує на це по-своєму: може боліти голова, знижуватись працездатність, швидка втомлюваність, порушення обміну речовин, порушення в роботі імунної та серцево-судинної систем. Все це пов’язано з тим, що ми звикаємо до певних біоритмів і будь-які зміни в них відображаються в першу чергу на нервовій та ендокринній системі.

Краще, якщо ви підготуєте себе заздалегідь. Щонайменше за кілька днів до переводу годинника варто зменшити нервове та фізичне навантаження. Більше відпочивайте, рухайтесь, але у задоволення.

Доречно додати у режим харчування зелений чай, трави, молоко з медом (розслабляють та виводять токсини з організму), продукти, багаті вмістом вітаміну С. Уникайте «важкої» жирної, смаженої та солодкої їжі. Адже вони створюють додатковий стрес для організму.

 • Можете поступово, додаючи щоразу по 10 хвилин, розпочинати пробудження раніше. Те саме стосується і відходу до сну. Навіть якщо вам важко заснути раніше, лежіть, читайте книги, мрійте про щось. Головне — уникати надмірних емоцій та активних дій перед самим сном.
 • Після пробудження не поспішайте одразу ставати, кілька хвилин ще залишайтеся у  ліжку, щоб дати організму поступово прокинутися.
 • Якщо є можливість скоригуйте свій робочий графік. Наприклад, розпочніть робочий день на півгодини пізніше (а не на годину) або завершіть трохи раніше, якщо відчуєте втому.
 • Застосовуйте всі можливі зміцнюючі організм процедури: прогулянки, плавання, йога та інші фізичні вправи, ароматерапію, ванну тощо.
 • Намагайтеся не виконувати дії, що вимагають зосередженості в розсіяному сонливому стані. Зокрема, водіння автомобіля, підписання важливих договорів, складних завдань.
 • Принаймні тиждень уникайте додаткових стресів, не беріться за нові справи і додаткову роботу, не підганяйте себе і не очікуйте швидких результатів.

Додайте у свою буденність якусь невеличку приємність собі. Це може бути ваше хобі, зустріч з друзями, приємна покупка, самколики. Все, що надихає та піднімає настрій.

«Є в цьому і позитивні моменти!»

Анна Катрук, психолог:

— Зараз прийнято говорити про шкоду переходу на літній час. Людям властиво переживати і жалітися з цього приводу. Але в цьому є і позитивні моменти, навіть користь для здоров'я людини має раннє пробудження. 

Перші промені сонця дають сильний енергетичний заряд усьому живому, в тому числі і тим людям, яких називають «ранні пташки» чи «жайворонки». Однак різка зміна режиму життя може викликати у людини стрес і проблеми зі здоров'ям. 

Не можна входити у новий стрес, коли знаходишся у стані хронічної втоми. Помірний стрес корисний для здорового організму, який відпочив. Але небезпечний — для виснаженого. Тому важливо підійти до цього питання грамотно для більш легкої адаптації. Що ж робити? 

 • Пом'якшіть перехід. Готуйте себе до переведення годинників поступово, засинаючи та прокидаючись трохи раніше звичного. 
 • Запасіться необхідними вітамінами, щоб організм отримував те, в чому він має потребу. 
 • Забезпечте себе міцним сном. В цьому допоможуть вечірні прогулянки на свіжому повітрі, утримання від пізньої вечері, підведення підсумків і письмовий план на завтра, щоб задачі та списки справ не крутилися в голові.

І сприймайте будь-які зміни, як шанс зробити своє життя кращим!

Доки будемо переводити стрілки?

Стрілки годинника на літній час переводимо в останню неділю березня о 03.00 на годину вперед, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року №509 «Про порядок обчислення часу на території України».

А узагалі практика переведення часу двічі на рік почалася з Великої Британії та мала на меті економію електроенергії. Згодом багато дослідників стали стверджувати, що користі від цього менше, ніж шкоди. Та й лікарі у різних країнах стали помічати негативний вплив на здоров'я людини переходів на літній та зимовий час. Це спричинило відмову від такого способу економіїелектроенергії у багатьох країнах світу.

Україна ж почала переводити стрілки двічі на рік з 1981-го і після масової відмови від цієї практики інших країн влада неодноразово намагалася скасувати такі переходи. Наприклад, у березні минулого року розглядали законопроєкт №4201 про обчислення часу в Україні, але його відправили на доопрацювання. 

Відповідний законопроект обіцяли розглянути взимку 2022 року. Передбачалося, що Україна залишиться на зимовому часі у своєму природному часовому поясі UTC+2:00. Втім наразі повідомлень про те, що годинники не будемо переводити, немає. 

Опитування

Як ставитеся до переведення стрілок годинника?


Читайте також:

Розбещення чи згвалтування — дитина не винна! Поради батькам, чиї діти стали жертвами насилля

Якщо потрібна допомога адвоката, то де знайти безплатного? Адреси і телефони юристів

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (21)
 • Вадик Микроб

  Як жити з долбайобами при владі?
 • Любов Куца

  Скільки можна..... Крутити світом.Кому це треба? Та і саме на часі.
 • Larisa Sobchuk

  Може перестати переводити ??
 • Світлана Гончарук

  У рашки годинники непереводять уже багато років мені родичі з Росії говорили

keyboard_arrow_up