Втричі збільшились випадки повторної «дорослої» вітрянки, а після 50-ти років може статися ще один сюрприз

Втричі збільшились випадки повторної «дорослої» вітрянки, а після 50-ти років може статися ще один сюрприз
Сімейна лікарка Лариса Титарчук
  • Раніше наукові дані говорили про можливість 3–4 % повторних вітрянок, зараз цей відсоток збільшився до 14 %.
  • Сімейна лікарка розповідає про лікування, вакцинацію, ускладнення і наслідки перенесеної вітрянки.

За словами сімейної лікарки Лариси Титарчук, щомісяця в неї на прийомі стабільно трапляється 5–6 випадків вітрянки. А в порівнянні зокрема з минулим роком, вітряної оспи стало більше, напевне в три рази. 

Колись нам розповідали, що імунітет на вітрянку зберігається 70 років, але чомусь зараз є повтори?

— Повторні випадки дійсно є, хоч їх не так багато, як про те говорять, — розповідає лікарка. — Чому вони виникають не зрозуміло. Можливо тому що недостатньо виробився імунітет для захисту від попереднього захворювання, або це була якась атипова форма вітрянки. Але раніше нам давали наукові дані про можливість 3–4 % повторних вітрянок, зараз цей відсоток збільшився до 14 % — тобто фактично в три-чотири рази. Також виникає питання: тоді, в нашому дитинстві — то дійсно була вітрянка? Тому що ентеровірусна інфекція (типу турецької вітрянки) — дуже схожа по висипах на класичну вітряну віспу. Але так це чи ні, сказати можна лише за наявності або відсутності в організмі антитіл до вітрянки.

Відео дня

Зараз на вітряну віспу хворіє багато дорослих і дуже складно хворіють, чому так?

— Вітрянка це завжди дитяче інфекційне захворювання, — говорить Лариса титарчук. — Дорослі, які не набули імунітету в дитячому віці, або які не були щеплені, можуть захворіти якщо був контакт з хворим. На жаль перебіг хвороби у дорослих і дітей після 12 років важчий, тому потрібно бути на зв’язку зі своїм сімейним лікарем і відповідно лікуватися. Зазвичай дорослим і дітям після 12 років ми призначаємо противірусні препарати, які зменшують ризик ускладнень.

Які можуть бути ускладнення від звичайної вітрянки?

— Це може бути інфекція або нагноєння м’яких тканин, може бути енцефаліт, пневмонія, ураження черепно-мозкових нервів, і взагалі можна дуже довго перераховувати всі можливі ускладнення, але краще вакцинуватися і не перейматися цим, — каже сімейна лікарка. — А як не встигли, то одразу варто звертатись до лікаря по відповідне лікування, особливо це стосується дорослих.

Зрозуміло, що потрібно буде приймати певні препарати, а що робити з висипкою на шкірі, яка дуже чухається?

— З висипкою гарно допомагають препарати на основі цинку, вони підсушують прищики і зменшують свербіж, якщо їх наносити точково, — каже лікарка. — Якщо свербіж нестерпний, можна приймати антигістамінні препарати.
Єдине що не рекомендується — змащувати висипку зеленкою, фенол вмісткими фарбниками…
По-перше, вони нічого там не підсушують і не зменшують свербіж — ми просто робимо з дитини розмальовку — зелену, рожеву, фіолетову. А по-друге, шкіра в дітей дуже гарно всмоктує ось цей фенол і барвники з зеленки, а вони можуть мати токсичну дію. Адже площа ураження тіла висипкою під час вітрянки велика, і на всю цю площу ми наносимо певний засіб, відповідно всмоктування зростає і в дитини може виникнути побічний ефект.

— Тому не варто, тим паче, як я вже сказала, засоби з цинком дуже гарно справляються в даному випадку і зі свербіжем теж, — каже Лариса Титарчук. — На 100 % його звичайно не забрати, але він буде не такий навязливий, і не потрібно буде розчухувати так цю висипку, що зменшує вірогідність занесення якоїсь вторинної флори інфікування, не буде шрамів, рубців.

Вакцина від вітрянки, як і кому її робити?

— Вакцина від вітряної віспи називається варілрикс і це жива вакцина, яка вводиться підшкірно дітям починаючи з 9-ти місяців життя, — каже сімейна лікарка. — Вакцина дає доволі непоганий захист 96–98 %, гарно переноситься, і її потрібно робити з інтервалом 6 тижнів. Дорослі також можуть вакцинуватися якщо вони не хворіли.

Але цю вакцину не можна вагітним, (вагітним в принципі живі вакцини не призначають), малюкам до 9-ти місяців, (тому що не проводилися відповідні дослідження), і людям, які мають важкі імунодефіцитні стани (жива вакцина може спричинити в них захворювання).

А доросла людина, яка хворіла в дитинстві але боїться знову захворіти, або не пам’ятає чи хворіла, може вакцинуватися?

— Якщо людина в дитинстві хворіла на вітрянку в неї в організмі є антитіла, повторно захворіти ймовірність звісно є, але не значна, і вакцинуватися в такому випадку не потрібно. Якщо людина не пам’ятає чи хворіла — можна здати відповідний аналіз і визначити чи є в організмі антитіла.

Якщо у вас була вітрянка — може бути і оперізуючий герпес

— До речі є один цікавий момент, — говорить Лариса Титарчук. — Люди, які в дитинстві перенесли вітрянку зберігають цей вірус в організмі пожиттєво — він сидить в гангліях — нервових таких вузликах спинного мозку і чекає на «сприятливі умови». А коли вони трапляються у вигляді: переохолодження, вираженого емоційного стресу, або якоїсь важкої хвороби, в людей старше 50-ти років (зазвичай) — даний вірус активується і викликає — оперізуючий герпес.

За словами лікарки, відповідні дослідження вказують на те, що при контакті з людиною, в якої є цей оперізуючий герпес, можна захворіти на вітрянку, якщо раніше нею не хворів.

— Отримаєте ви оперізуючий герпес після 50-ти чи ні, залежить від вашого імунітету, — говорить сімейна лікарка. — Закордоном від нього є вакцина, в нас — ні.
 

Читайте також:

У Вінниці та області стрімко поширюється вітрянка. Що про це варто знати батькам

Магнітні бурі в травні-2024: коли очікувати на погіршення самопочуття

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Олег Каськов

    Лише одне запитання-навіщо ця лікарка вчепила на шию стетоскоп? Щоб показати,що вона лікарка?

keyboard_arrow_up