Вінницькі лікарі розповіли, як безкоштовно отримати ліки від епілепсії

- Епілепсія — це хронічне захворювання центральної нервової системи, котре характеризується періодичними судомними нападами. Сучасна медицина трактує це як часті чи поодинокі напади конвульсій, які виникають спонтанно.
Лікування епілепсії
У Національній службі здоров'я України нагадали, як пацієнтам з епілепсією отримати безоплатну медичну допомогу та «Доступні ліки».
Препарати для лікування епілепсії входять у програму реімбурсації «Доступні ліки». Пацієнти можуть отримати їх в аптеках безоплатно або з частковою доплатою. Наразі у програму входить 64 торговельні назви препаратів при розладах психіки, поведінки та епілепсії. (перелік препаратів можна подивитись тут: https://cutt.ly/r3g00am).
Як пацієнтам з епілепсією отримати безоплатну медичну допомогу та «Доступні ліки»:
- Призначити лікування при епілепсії може лікар-невролог, дитячий лікар-невролог або лікар-психіатр, дитячий лікар-психіатр.
- Для візиту до психіатра направлення не потрібне. Оберіть медзаклад, який має договір із НСЗУ та запишіться до лікаря-спеціаліста.
- До невролога потрібне електронне направлення, яке може виписати сімейний лікар, терапевт або педіатр, з яким укладена декларація. Вимушеним переселенцям мати декларацію не обов’язково – звернутися можна до будь-якого лікаря первинної медичної допомоги.
Лікар-спеціаліст проведе усі необхідні обстеження для встановлення діагнозу «Епілепсія». Це безоплатно. Після цього фахівець складе план лікування і внесе його в електронну систему охорони здоров’я та на підставі плану випише рецепт на «Доступні ліки».
На час воєнного стану лікар може виписати як електронний, так і паперовий рецепт залежно від наявності світла та інтернету.
«Доступні ліки» за рецептом можна отримати в найближчій аптеці, яка бере участь у зазначеній програмі. Другий рецепт на «Доступні ліки» може виписати як невролог або психіатр, так і сімейний лікар.
Лікування епілепсії у Вінниці
Допомогу таким хворим надають лікарі трього відділення Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І.Ющенка. Госпіталізація хворих у неврологічне відділення відбувається за направленням ургентним чи плановим, а також за невідкладними показниками при доставці швидкою медичною допомогою.
«Ми використовуємо мультидисциплінарний підхід до проблеми. Будь який напад з втратою свідомості повинен обов’язково пройти всі етапи діагностичного пошуку . Ви отримаєте чіткі рекомендації по діагностиці, лікуванню та способу життя. Ми хочемо, щоб ви розуміли свій стан, тому простою і доступною мовою готові відповідати на всі Ваші запитання», — зауважила лікар-невролог психоневрологічної лікарні імені Ющенка Юлія Оніськова.
Як зазначають лікарі, у 60% випадків епілепсії неможливо встановити причину виникнення цієї недуги, це так звана первинна, або ідіопатична епілепсія.
Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:
- пошкодження головного мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);
- вроджені відхилення від норми або генетичні стани за наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;
- тяжка травма голови;
- інсульт, у результаті якого до головного мозку не надходить достатньо кисню;
- інфекції головного мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз);
- деякі генетичні синдроми;
- пухлини.
Як надавати першу допомогу
Потрібно зробити дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м’яке під голову, щоб уникнути травми.
Медики наголошують, що потрібно зберігати спокій. Мозок скоро перезавантажиться!
Чого робити не можна:
- Класти що-небудь у рот: тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, а інколи навіть існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини не може запасти язик.
- Не намагайтеся зупинити напад — він повинен минути сам.
У більшості випадків напади при епілепсії не є невідкладними станами та не завжди потрібно викликати екстрену медичну допомогу.
Обов’язково слід телефонувати 103, якщо:
- напад триває 5 хв або довше;
- напади повторюються настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
- коли у людини стається перший напад в житті;
- коли людина отримує травму під час нападу (наприклад внаслідок падіння);
- напад стається, коли людина перебуває у воді;
- вагітна жінка або людина хвора на діабет.
Довідка
За даними ВООЗ біля 50 мільйонів людей у світі хворіють епілепсією, тому вона вважається однією з найпоширеніших хронічних неврологічних хвороб. А 10% населення землі хоча б раз в житті відчували епілептичний напад.
Читайте також:
Імуносупресивні та знеболювальні: у 2023 році планують додати до програми «Доступні ліки»
У лікарні Пирогова пересадили нирки від матері до сина та від батька до сина
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Читач98Я хворию епилепци
-
Читач11За рекламою не видно потрібної інформаціі і це дуже дратує
-
Читач11За рекламою не видно потрібної інформаціі