Вінничани хворіють ковідом і грипом, але епідпорогу не перетинають

- Куди не кинь оком, здається всі хворіють. Хтось з температурою і нежиттю, хтось з кашлем і головним болем. І наче знову настала епідемія чи то ковіду, чи то грипу.
- Але в центрі контролю і профілактики хвороб кажуть, що Вінниця хворіє не сильніше ніж попередні епідсезони.
— З початку епідсезону 2023–24 років, в нашій області спостерігається низький рівень інтенсивності захворюваності на грип та ГРВІ, — розповідає Галина Шестопалько, лікар епідеміолог вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб. — Захворюваність на 42 % нижче базового рівня.
Всього за даний час за медичною допомогою з приводу цих захворювань звернулось трохи більше 80 000 жителів області, і більше половини з них діти до 17 років. Всі ці випадки складають 6 % від загальної кількості проживаючих на території Вінниччини.
— За минулий тиждень на захворіло 5 200 вінничан, в тому числі 2 300 дітей, — говорить епідеміолог. — Було госпіталізовано 200 хворих.
За словами спеціаліста кількість захворілих COVID-19 складає 4 000 вінничан, тобто 5 % від усіх хворих на грип та ГРВІ.
— Зараз на території області методом секвенування виявлено штам COVID-19 «OMICRON», — розповідає Галина Шестопалько. — На даний час вакциновано 8 000 вінничан, і це всього 30 % від загальної кількості мешканців області, що підлягають щепленню.
Статистика хвороб по Україні від початку епідемічного сезону
- 2 146 628 людей — перехворіло на грип
- 54,9 % — діти до 17 років.
- 126 572 людей — захворіли на COVID-19.
Померли:
- 620 людей — померли із позитивним діагнозом COVID-19,
- З них — 4 дитини віком до 17 років.
Статистика хвороб по Україні за останній тиждень
- 129 220 — всього хворих на грип
- 59 000 — діти віком до 17 років.
- 4 473 людей — захворіло на COVID (це визначено за допомогою швидких тестів на визначення антигену SARS-CoV–2
- 463 — лабораторно підтверджених випадків COVID дітей віком до 17 років.
Госпіталізовано:
- 4 410 — всього хворих, (3,4 % від загальної кількості захворілих на ГРВІ),
- З них 2 282 — діти до 17 років, (51,7 % серед госпіталізованих).
Померли:
- 27 людей — з позитивним діагнозом COVID-19.
- 2 людини — з діагнозом «грип»: у Львівській області та у м. Київ.
(В обох випадках пацієнти не мали профілактичних щеплень проти грипу та COVID-19).
Вакциновано:
- 128 586 людей, з них 80 885 — з групи медичного та епідемічного ризику, що становить 0,95 % від загальної цільової групи.
Розслаблятися не варто
За словами сімейної лікарки Лариси Титарчук, буквально кожного дня на прийомі діагностується хоча б один випадок грипу, але варто зазначити: поки серед нещеплених.
Швидкими тестами на прийомі в сімейного лікаря можна дізнатися що у вас: COVID-19, грип А або В (на підтипи грипу можна перевіритися лише в лабораторіях).
Для лікаря головне визначити, якщо це, наприклад, грип, то у цьому випадку можна призначити специфічне лікування.
Про симптоми грипу
— Якщо ми говоримо про грип і його симптоми, то це, в першу чергу, виражена ломота в тілі, така, що хочеться просто лягти і нічого не робити, — говорить Лариса Титарчук. — Це виражена лихоманка, загальна слабкість, головний біль. Під кінець першої або на другу добу з’являється нежить, сухий кашель (хоча він може також із першого дня бути).
За словами лікаря, у перші 48 годин від початку симптомів бажано зробити тест на грип. Для того, щоб підтвердити діагноз і призначити специфічну противірусну терапію. Тобто лікування від грипу є — це препарати на основі озельтамівіру.
Якщо протягом 48 годин тест на грип не зробили?
— Сенсу призначати специфічне противірусне на третю чи четверту добу хвороби немає, — говорить сімейна лікарка. — Тому що, або симптоми підуть на спад, або почнуть розвиватися ускладнення (найчастіші ускладнення — це отити, пневмонія, бактеріальний риносинусит), і потрібно буде вже призначати антибіотики.
Про симптоми COVID-19
— Говорячи про симптоматику COVID-19, там спостерігається не така виражена лихоманка, а температура коливатись у межах 38–39 градусів, може бути ломота в тілі і сухий кашель, — каже сімейний лікар. — А ще нежить, біль у горлі, втрата нюху і смаку. Також іноді бувають такі симптоми: нудота, блювання і, відповідно, діарея.
За словами лікаря, ковід лікується як звичайна вірусна інфекція — тобто симптоматично. Щоб підтвердити ковід у пацієнта, можна зробити тест, але якось специфічного препарату від нього немає.
Про щеплення
— Якщо ми перехворіли на грип, ми не відміняємо щеплення від цього вірусу, — говорить сімейна лікарка. — Тому що вакцина від грипу містить чотири штами, ми ж, якщо перехворіли якимось одним, до кінця епідсезону можемо підхопити і три інших.
Стосовно COVID-19: тут вакцинацію теж не варто ігнорувати, незважаючи на те що МОЗ скасував епідемію і відніс його до звичайних вірусних респіраторних захворювань. Тому що вже зафіксовані кілька випадків нового штаму COVID-19 (підштам «OMICRON»), не в нашій області, але в Україні.
— COVID-19 має ускладнення і важкий перебіг, — розповідає лікар. — І якщо діти його доволі легко переносять, для дорослих це може бути фатально. Тому людям після 60-ти років, тим, хто має супутні захворювання, варто зробити щеплення (про всю процедуру, як це зробити, запитайте у вашого сімейного лікаря, — авт.).
Читайте також:
У вас депресія чи порушення сну? Сімейний лікар може надати психологічну допомогу
Хірурги «Пироговки» успішно провели лапароскопічну операцію з видалення пухлини шлунку
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
АлексЯкщо в класі 28 учнів, хворіють 23. То це ще но поріг?