Батьки почали відтерміновувати вакцинацію дітей, бо не хотіли зайвий раз йти у лікарні та хвилювались, що це знизить імунітет. І хоч під час карантину МОЗ наголошувало на необхідності вакцинації, весною кількість бажаючих зробити щеплення знизилась.
Ми зателефонували до завідувачки однієї з місцевих амбулаторій та приватного лікаря-педіатра, щоб дізнатись, як вплинув карантин на планові щеплення та чому їх потрібно робити вчасно.
Але вже пізніше, у березні, керівництво ВООЗ наголосило на тому, що переривати вакцинацію не можна, — розповідає лікар-педіатр медичного центру «Мама Врач» Андрій Шиманський. — Якщо діток не вакцинувати, то з'явиться цілий потік дітей, які не мають захисту від тих інфекцій, які контролюються щепленнями. Це спричиняє ризик підвищення захворюваності на кір, дифтерію тощо.
За словами лікаря, враховуючи те, що в умовах карантину медичні заклади працюють у підвищеному напруженні через коронавірус, то, якщо відбудеться спалах інших інфекцій, — навантаження на лікарні буде величезне. Відповідно частина дітей не зможуть отримати правильну та своєчасну допомогу. Саме тому ВООЗ наголошує, що вакцинуватись під час карантину можна і треба.
— Потрібно надавати перевагу плановим вакцинам, тобто тим, які входять у календарі щеплень, — говорить Шиманський. — Максимум щеплень потрібно робити у один прийом, бо цим пацієнти зменшують кількість візитів у лікарню.
Андрій Шиманський пояснює, жодна з існуючих сьогодні вакцин не може ніяким чином зменшити ризик захворювання на коронавірус або змінити його перебіг. Бо вакцини створюють імунітет тільки проти тієї бактерії або вірусу, яка і входить у її склад.
Проте, наприклад, вакцинація проти пневмококової інфекції може позитивно впливати на відсутність ускладнень під час захворювання коронавірусом.
— Коронавірусна хвороба — це гостра респіраторно-вірусна інфекція, і вона може викликати бактеріальні ускладнення, наприклад, пневмонію. Тому, якщо людина має щеплення від пневмококової інфекції, то це зменшує ризик того, що під час захворювання коронавірусом у людини буде ускладнення у вигляді бактеріальної пневмонії, — пояснює лікар. — Жодні вакцини негативно не впливають на імунітет. І, наголошую, що поки немає вакцини від COVID-19.
За словами Андрія Шиманського, у їхньому медичному центрі на початку запровадження карантину дещо зменшилась кількість пацієнтів. Але вже у квітні-травні люди почали активно приходити вакцинуватись.
— Варто пам'ятати про свою безпеку. Коли йдете на вакцинацію, то потрібно розуміти, що громадський транспорт — не найкращий спосіб дістатись у лікарню, — продовжує лікар. — Треба не забувати про маску, рукавички та антисептик. Якщо цього всього дотримуватись, то вакцинація буде безпечною і ніяких додаткових ризиків для людини не створить.
— Зараз люди розуміють, що потрібно щеплюватися, попри карантин. Тим паче всіх санітарних норм у амбулаторіях міста дотримуються, — говорить Ольга Шкода. — У період суворого карантину вакцинуватись приходило менше людей. Але зараз, починаючи з кінця травня, вже активно приходять робити щеплення. Наприклад, за вчорашній день у нашій амбулаторії зробили близько 40 вакцинацій. За один прийом дитина може отримувати від двох до трьох щеплень, це можуть бути краплі і два укола.
За словами лікарки, навіть, якщо у дитини порушений календар щеплень, то його можна наздогнати. Наприклад, комбінуючи вакцини. Завідувачка каже, що вчасна вакцинація полегшує життя і дитині, і лікарю, і батькам. А от відмова від неї через карантин може призвести до спалахів різних інфекційних захворювань.
— З батьками, які не хочуть щеплюватися, ми проводимо бесіди. Наголошуємо, що це небезпечно. Пояснюємо, що ваша дитина, коли виросте, то не подякує за це. Бо, наприклад, якщо у маленькому віці дівчинці не зробити щеплення від кору, то у період вагітності, вона буде переносити його надзвичайно складно, — продовжує Шкода. — Ми пояснюємо, що побічних дій від щеплення зазвичай немає. Медсестри заспокоюють батьків і все проходить добре.
У ВООЗ наголошують, що карантин не скасовує рутинної вакцинації. У пріоритеті є первинні вакцинальні комплекси: це вакцинація від кору, краснухи, поліомієліту, дифтерії, кашлюку та правця, особливо серед дітей першого року життя.
Як пояснюють у ВООЗ, будь-які переривання планової імунізації, навіть на короткий період, призводять до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій. Або зростання кількості випадків захворювань, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Кажуть, це буде додатковим навантаженням на системи охорони здоров’я у країнах, які вже й так перевантажені через пандемію COVID-19.
Національне законодавство також не змінює процеси рутинної вакцинації. Згідно із новими змінами у календарі щеплень, під час карантинних заходів не заборонено профілактичні вакцинації.
Читайте також:
Послаблення карантину: відкривають бази відпочинку. Що з дитячими таборами?
«Це абсолютно китайське дитя». 43-річна вінничанка виношує хлопчика для пари з Уханю
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер