В новий епідсезон зі старими вірусами. Чекаємо на коронавірус, грип А та В
- За два тижні розпочнеться епідеміологічний сезон 2023–24.
- А вже сьогодні варто подумати про профілактику: вакцинацію, гігієну, соціальну дистанцію…
За словами Галини Шестопалько, лікаря епідеміолога в ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», новий епідемічний сезон розпочнеться в жовтні і буде тривати до травня. І цього разу нас чекають знайомі віруси.
— Коронавірусна інфекція тепер відноситься до респіраторних інфекцій, і її поширення, як і у випадку з грипом, настане з похолоданням, — розповідає лікар. — Коли буде волога погода, коли люди будуть більше знаходитися в закритих приміщеннях і відповідно обмінюватись усілякими респіраторними інфекціями. Поки що росту інфекцій, зокрема у нашій області, ми його не спостерігаємо, але йдемо до зими — будемо бачити.
Штами які будуть циркулювати:
- Можливо вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09;
- Вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);
- Вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
— Ці віруси групи А та В панували в минулому сезоні, різниця між ними полягає в тому, що грип типу А може спричиняти епідемії, в свою чергу вірус групи В — ні, — говорить епідеміолог. — Хоча клиника в них однакова.
Типові симптоми грипу:
- Різкий підйом температури до 38–40оС;
- Лихоманка;
- Слабкість;
- Біль у м’язах, суглобах, животі, очах.
- Хворий відчуває ускладнення дихання через ніс, першіння в горлі, стиснення за грудиною, сухий болючий кашель.
Готуємось до сезону
— За минулий епід сезон 2022–2023 р перехворіло майже 159 тисяч осіб (10,4 % від населення області) З початку епідемічного сезону проти грипу вакцинована 9149 осіб, — говорить Галина Шестопалько. — Для підготовки до епідсезону вакцинація найкраще рішення. Скоро в аптеках з’явиться вакцина ДжіСі Флю і Ваксигрип. Тобто, будь яка людина, яка хоче вакцинуватися від грипу, має звернутися до сімейного лікаря, а той вже спрямує що робити і як.
Рекомендації лікаря
За словами епідеміолога джерелом інфекції є хвора людина, а механізм передачі інфекції — повітряно-крапельний.
— Масовому поширенню грипу сприяють хворі на легкі форми, особливо ті, хто недбало ставиться до свого здоров’я і до небезпеки зараження оточуючих, — каже лікар. — З краплинами слизу із дихальних шляхів під час кашлю, чхання та розмови вірус може розсіюватися на кілька метрів від хворого. Тому...
Вакцинація
- Якщо ви належите до групи ризику, розгляньте можливість вакцинації проти грипу. Щорічна вакцина допоможе створити імунітет проти домінуючих вірусів грипу.
Дотримання гігієнічних правил
- Пам’ятайте про регулярне миття рук, використання антисептиків та збереження чистоти у приміщеннях.
Збереження імунітету
- Ведіть здоровий спосіб життя, включаючи правильне харчування, фізичну активність та відмову від паління. Це може зміцнити ваш імунітет та підготувати організм до можливої інфекції.
Соціальна дистанція та носіння масок
- Під час епідемії грипу, особливо якщо розповсюджується сезон грипу, дотримуйтесь соціальної дистанції та носіть маски у громадських місцях, особливо якщо ви відчуваєте симптоми грипу.
Слідкуйте за медичними рекомендаціями
- Якщо ви захворіли на грип або маєте симптоми, слідкуйте за медичними рекомендаціями, відпочивайте та уникайте контакту з іншими, щоб запобігти поширенню інфекції.
Читайте також:
Потрібна кров усіх груп. Вінницький обласний центр служби крові скликає донорів
Школа в умовах війни. Поради психолога батькам та вчителям
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Новини Вінниці на 20хвилин
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👇
https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6