За минулий рік, на хворобу Лайма, в області перехворіло 168 людей. Коли потепліє хоча б до 15-16 градусів, піде активізація кліщів і вони знову почнуть нападати на людей. Частина з них може бути інфікована
За словами Степана Томіна, завідуючого відділу епіднагляду ДУ "Вінницький обласний лабораторний центр МОЗу",
спеціфічної профілактики кліщового Бореліозу або хвороби Лайма не має. Тому потрібно механічно перешкоджати потрапленню кліща на тіло.
- За минулий рік лабораторний центр дослідив більше 200 кліщів і лише в одному випадку був підтвержений аналіз - зараженість кліща бореліями, - говорить Степан Томін. - Тому це не означає що кожен кліщ інфікований, хоча захворюваність мешканців Вінницької області і України впродовж останніх років зростає. За минулий рік на хворобу Лайма в області перехворіло 168 людей.
Хвороба Лайма не смертельна, та не є важкою, в тому сенсі що досить гарно піддається лікуванню, за умови що воно розпочате своєчасно. Але небезпека Лайма в тому, що при легкому перебігу, вона часто переходить в хронічні форми і йде ураження сполучної тканини, (артрити), які досить важко лікуються.
Якщо людина своєчасно звертається по допомогу, лікується, то ця хвороба закінчується повним одужанням.
Тому у випадку присмоктування кліща, потрібно звернутися до лікаря, щоб лікар його видалив. Можна видалити його самостійно, але як показує практика, люди відривають тільце, а сама головка залишається у шкірі. Тож до лікаря все одно приходиться звертатись.
- Даного кліща можна доставити до нас, в обласний лабораторний центр для дослідження на наявність у нього збудника, - говорить Томін. - Протягом доби ми зможемо вияснити чи є цей кліщ інфікованим. Якщо так, це привід для неодмінного звернення до лікаря, щоб одразу приймати міри.
Хвороба Лайма має досить тривалий інкубаційний період. А початок хвороби по перебігу подібна до досить багатьох захворювань, наприклад до респіраторної вірусної інфекції. Тому потрібно звертати увагу на загальне нездужання, біль у м'язах. В цьому випадку лікар радить обов'язково звернутися за медичною допомогою. І повідомити про те, що було присмоктування кліща. Щоб медики були зорієнтовані на це захворювання.
- Виявити хворобу Лайма лабораторним медотом можна лише тоді, коли виробляться антитіла на даного збудника, тоді проводяться дослідження сироватки крові і саме діагностика, - говорить Томін. - В інкубаційний період, після присмоктування кліща, цю хворобу виявити практично неможливо.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер