Про новий коронавірус зараз багато чого не відомо, але впевнено можна сказати, що хвороба має важкий характер. На тему впливу коронавірусу на організм людей вчені вже написали численні дослідження. У них йдеться, що коронавірус може завдати негативного впливу на серце, судини, шлунок, нерви, мозок, нирки та навіть шкіру.
Про це ми запитали вінницьких лікарів, щоб дізнатись, які проблеми мають люди, що пережили COVID-19 у різних формах.
За словами сімейної лікарки Катерини Семенюк, коронавірус впливає на організм в цілому, а не лише на легені. COVID-19 починається в легенях, як звичайні простудні коронавіруси, але потім викликає руйнування імунної системи.
Як пояснює лікарка, якщо людина перехворіла легеневою формою коронавірусу, тоді наступні кілька тижнів після одужання може бути сильний кашель. Його лікувати не потрібно, як говорить Катерина, таким чином відновлюється легенева тканина.
Якщо ж людина перехворіла гастроінтестинальною формою, то велика ймовірність захворювання на дисбіоз, поява здуття в животі та ослабленого стулу. Дисбіоз у свою чергу може сприяти розвитку функціональної й органічної патології кишківника, підтримувати та посилювати патологічні зміни у шлунково-кишковому тракті, а також сприяє порушенню імунітету.
— Коронавірус може особливо негативно впливати на кишківник. У організмі, після хвороби, мало ферментів, які перетравлюють молочну продукцію. Тому впродовж місяця-двох може бути непереносимість лактози. З часом це пройде, — говорить Катерина Семенюк. — Також COVID-19 може впливати на кров. У гострий період захворювання він може згущувати кров, через це пацієнти мають ризик до тромбоутворення.
За словами лікарки, наслідки минають після двох-трьох місяців. Варто не забувати, що у цей час у людей знижений імунітет.
Лікарка-терапевт Центру первинної допомоги №4 Наталія Савчук розповідає, що у своїх пацієнтів серйозних проблем зі здоров’ям після боротьби з коронавірусом не помічала, але наголошує, що вони можливі.
За словами лікарки, коронавірус впливає й на рецептори нюху. Нюх та смак зникає на місяць чи два після одужання. Потім відновлюється і на все життя у жодному разі, за словами Наталії, не втрачається.
Лікарка-терапевт підтверджує, що коронавірус, крім легень, впливає на шлунок та інші органи. Говорить, що є дослідження, яке підтверджує, що хворі, які приймають ліки від виразки чи гастриту, переносять вірус важче.
— Проте все-таки легені — епіцентр хвороби. Вони наче ворота для інфекції. Через ніс вірус потрапляє у легені і там починає свою «роботу», — каже Наталія Савчук. — А далі вже може потрапити навіть у кров. Науковці кажуть, що потім мікротромби, які утворюється через коронавірус, можуть викликати інсульт та інфаркт. Тромби, у свою чергу, переносяться кров'ю коронавірус у будь-який інший орган. І вже потім, як наслідки, у людини з’являються нові проблеми.
Лікарка також наголошує, що за статистикою імунітет після цієї хвороби виробляється тільки у кожного четвертого. Каже, це дуже малий відсоток. Тому чимало людей мають велику ймовірність захворіти коронавірусом вдруге і навіть втретє.
Читайте також:
У лабораторному центрі за 360 гривень можна перевіритися на COVID-19
Медогляди перед 1 вересня: як їх мають проходити вчителі та діти?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер