Для лікарів травмпункту початок літа - найбільш урожайна пора на пацієнтів. Як каже завідувач Віталій Ціхоцький, тривають канікули і сезон кліщів.
- За день з кліщами приходить, в середньому, від 5 до 10 пацієнтів, все залежить від того, яка погода на вулиці. Якщо сонечко, то більше дітей випускають гуляти, якщо дощ, то менше, - каже лікар і додає, що коли вони витягують кліща, дають батькам, щоб ті віднесли його в лабораторний центр дослідити на хворобу Лайма. Кліщ має бути великим та непошкодженим. Тому краще довірити процедуру вилучення фахівцям і спостерігати за клінічними ознаками (почервоніння навколо укусу, температура) і не чіпати місце укусу, щоб не занести інфекцію. Хвороба Лайма або бореліоз у нас є, і це лікується, але може переходити в хронічну форму і маскуватися під інші хвороби.
За словами Віталія Ціхоцького, також щодня до них приходять пацієнти, подряпані кішками, укушені собаками, хом’яками.
- У середньому, за день укушених до п’яти людей, із них одну дитину госпіталізують, - розповідає травматолог.
Медики кажуть, що за рік у відділенні травматології лікують 60-70 пацієнтів, яких вкусили чи подряпали тварини.
- Нещодавно потрапила дитина з укусом їжака. Малеча гралася з тваринкою, ну як гралася, діти, вони ж досліджують, ну а піддослідний взяв і вкусив її палець, - розповідає лікар. - Батьки звернулись до нас, ми вимушені були покласти в лікарню, назначати вакцинацію, імуноглобулін (для цього все в лікарні є). Тому що не відомо, що то за їжак.
Останнім часом жодного випадку укусів гадюки у місті лікар травмпункту згадати не міг.
- У нас є багато видів плазунів: медянки, полози, вужі і гадюки, які водяться там, де є болотиста та кам'яниста місцевість або зарослі,- каже лікар Ціхоцький. - Перше, про що потрібно пам’ятати, якщо йдете в ліс чи на рибалку - дивитися за дітьми, дивитися, куди ступаєш і бажано в гумових чоботях.
А якщо вже вкусила гадюка, то лікар радить негайно звертатися до лікарні. Такого пацієнта госпіталізують в реанімаційне відділення, тому що потрібно надавати інфузійну терапію. Не накладати джгутів (бо не вмієте), не відстмоктувати (бо не завжди є потрібна для цього ємність, а ротом, то собі нашкодити).
- У більш південних областях в лікарнях є протизміїні сироватки, в нас такі препарати зберігаються на головному офісі медицини катастроф (тому що рідкісні випадки) і в разі потреби постачають на лікарні, - каже лікар. - При укусах гадюк в нас проводять симптоматичне лікування: протинабрякова терапія, гормональна терапія (тому що гадюка виприскує гемолітичний яд, який викликає згортання крові).
На сайті Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в переліку наявних лікарських засобів протиотрути від змій немає. Втім, ми зателефонували до головного офісу на Пирогова та запитали, чи є в них такі препарати. Відповіли - так.
- Але вони просто так за бажанням не видаються, для цього має бути запит лікувальних закладів, - відповіла диспетчер медицини катастроф. - Тобто, якщо людина потрапляє в лікарню з укусом, лікарі закладу телефонують в медицину катастроф і одразу ж до лікарні привозять в спеціальному контейнері сироватку (так як вона має зберігатись при відповідній температурі та умовах).
На запитання, чому на сайті в переліку цієї сироватки немає, відповіли, що напевне сайт не оновився, адже на сьогодні цей препарат є.
Втім, ми перестрахувалися і перевірили, чи є протиотрута у місцевих аптеках. Сайт Тabletki.ua не дав жодної позитивної відповіді по Вінниці, але рекомендував дві аптеки Ел'фарм в Києві. Там можна придбати цей препарат за 640-650 грн.
Читайте також:
Сезон кліщів у розпалі. Як можна захиститись та що робити, якщо вкусили?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер